въвеждане на различни храни

  • 2 077
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 56
Здравейте, имам няколко въпроса относно въвеждането на различни храни за почти 7 месечно бебе. Започнах захранването от пети месец. Рая яде пуйка и заек, предполагам мога да дам вече пиле. А кое да е по-напред - свинско или телешко? НЕ съм захранила с глутен - засега е пробвала оризова каша и елда. Каква друга каша да и дам без глутен? Засега караме на Хипп и ми се иска да се придържам къ тази марка. Но ако имате други предложения-отворена съм. Харесала съм една каша "лека нощ - ябълка с копър, без глутен" - чудя се такава ли да й взема за следващия път... newsm78

# 1
  • Мнения: 56
 още никой не ми е отговорил, а аз се сещам за още нещо да питам...   Embarassed

плодове- в какъв ред да захранвам с тях- започнах с ябълка и круша, ще продължа с праскова и кайсия...а след това? сливи? нещодруго? моля предложете

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Захранила си с месо, а не си захранила с плодове? Това е доста странна система. Според мен няма никакво значение дали свинско или телешко и кой точно плод. Важното е само когато даваш един продукт за пръв път да е внимателно, по малко. Въпреки, че аз лично така по малко съм захранвала само с първото плодово, първото зеленчуково пюре и месата. Не за всеки плод и зеленчук поотделно. Единствено внимавах с по-алергизиращите плодове и зеленчуци - портокали, домати и т.н. А за кашата... според мен всички са еднакви, но това си е мое мнение Wink

# 3
  • Мнения: 56
ами да, правя тук едни системи кога кое да захраня- и ако на всяко нещо отделям по 2-3 дена ще има да го захранвам бебето до 2 години. ще трябва да ускоря нещата малко. нали не можело ягоди, малини и подобни до...не помня каква възраст...или да ги давам?с домати не съм видяла някакви пюрета...

# 4
  • Мнения: 6 713
Здравейте, имам няколко въпроса относно въвеждането на различни храни за почти 7 месечно бебе. Започнах захранването от пети месец. Рая яде пуйка и заек, предполагам мога да дам вече пиле. А кое да е по-напред - свинско или телешко? НЕ съм захранила с глутен - засега е пробвала оризова каша и елда. Каква друга каша да и дам без глутен? Засега караме на Хипп и ми се иска да се придържам къ тази марка. Но ако имате други предложения-отворена съм. Харесала съм една каша "лека нощ - ябълка с копър, без глутен" - чудя се такава ли да й взема за следващия път... newsm78

Ами щом вече си въвела месо, можеш да пробваш глутен. Аз лично съм по следната схема:
5-и месец - зеленчуци и плодове
6-и месец - месо
7-и месец - глутен, масло и сирене

# 5
  • Временно
  • Мнения: 788
Пилешко може да даваш,след него въведи телешко.Свинското отложи за по-нататък.
Хубава каша без глутен е Ябълковата на Хумана. Peace

# 6
  • Мнения: 8 242
Свинското и телешкото и след годинката да ги дадеш, няма да е проблем Simple Smile
Безглутенови са и царевицата и просото.
Кайсии и праскови, малини, ягоди, цитруси - също е хубаво след годинката.. За сурови домати - също.. И млените, и яйцата..

ами да, правя тук едни системи кога кое да захраня- и ако на всяко нещо отделям по 2-3 дена ще има да го захранвам бебето до 2 години. ще трябва да ускоря нещата малко. нали не можело ягоди, малини и подобни до...не помня каква възраст...или да ги давам?с домати не съм видяла някакви пюрета...
Аз не разбирам защо толкова ви плаши това захранване и бързате да дадете всичко за 2-3 месеца..

Ето по месеци с ключовите продукти как захранвах аз (тамън до 2г.  Mr. Green).
Ами.. мога да ти кажа аз горе-долу как процедирах със захранването..

6м. - моркови, картоф, тиквичка, елда, ябълка
7м. - тиква, круша, сливи, зехтин, пуешко, банан
8м. - карфиол, броколи, царевица (каша), заешко, лук (праз), зелени подправки
9м. - пилешко, чушка, зелен фасул
10м. - ориз (повръщаше от него преди това), грах, зеле, авокадо
11м. - глутен - овесени ядки
12м. - пшеница, череши
14м. - масло, сирене
15м. - кисело мляко, праскови, кайсии
18м. - яйце
20м. - прясно мляко
23м. - ягоди
24м. - мед
26м. - патладжани (само 2-3 пъти съм давала в малки количества)
28м. - гъби

# 7
  • Мнения: 5 940
Свинското най-добре да се даде последно от месата. За безглутеновите каши вече са ти дали идеи-някои плодови, царевица и ориз на "Милупа" е много хубава, можеш да си правиш и домашни каши от ориз, царевица, просо, елда.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Свинско след годинката

# 9
  • Мнения: 9 973

Ами щом вече си въвела месо, можеш да пробваш глутен. Аз лично съм по следната схема:
5-и месец - зеленчуци и плодове
6-и месец - месо
7-и месец - глутен, масло и сирене
да,това е добро

# 10
  • BG
  • Мнения: 1 900
Свинско след годинката
Всичко друго си го въвела като гледам.

# 11
  • Мнения: 4 017

Ето малко обобщена инфо, зад която вярвам, че стои Косе Босе

продукт / наи-рано след:   

Авокадо - 6м. - прясно - може от 6 м., най-добре от 8 м.
Банан - 6м. -    пресен - може от 6 м., най-добре от 8 м., да не се прекалява с количеството
Белтък (яйчен) - 12м. - след 1 год. - първоначално под формата на застройка, кекс и подобни; прекалено отложеното включване също не е желателно
Броколи - 6м. - 6 м. (в по-голямо количество след 8-10 м.)
Вишни - 10м. - сурови е добре на 10 месеца
Грах - 6м. - допустим след 6-8 м.; добре е след 8 м.; най-добре след 10 м.; 12-18 м. като самостоятелно ястие
Грозде - 6м. - прясно - може от 6 м., най-добре от 8 м. (обелени зърна)
Гъби - 12м. - могат да се предлагат след 1 год.
Диня - 7м. - 7-9 м.; подходяща непосредствено след като са въведени първите плодове
Домат - 8м. - готвен след 8 м.; суров след 12 м.
Елда - 6м. - препоръките клонят по-често към по-късно въвеждане (след 8 м.), отколкото към по-ранно (след 6 м.); да се отчита факта дали е под формата на домашна или готова каша; домашната каша не е подходяща преди 7 м.
Жълтък - 7м. - златната среда е около 9 м., тъй като е силен алерген, въпреки важния си състав
Зеле - 10м. - за предпочитане е след 10 м.
Зеленчукови сокове - 12м. - евентуално някои зеленчуци или сок от 10-11 м.
Зеленчуци - сурови - 12м. - евентуално някои зеленчуци или сок от 10-11 м.
Кайсии - 6м. - сурови: след 8 м. (непосредствено след първите сурови плодове); пюре: 6-8 м ; имат регулиращ ефект за стомахчето (алтернатива на крушите и сливите)
Карфиол - 6м. - 6 м. (в по-голямо количество след 8-10 м.)
Кашкавал - 10м. - като основна храна в по-голямо количество е най-добре след 10-12 м., най-вече защото не може да се обезсоли
Киви - 10м. - киви се въвежда 10-12 м.; срещат се и някои препоръки около 8-10 м.; семките не са проблем за стомахчето и небцето след 8 м.
Кисело мляко - 8м. - се въвежда от 8-10 м. нататък с цел превенция на алергия; има източници, които препоръчват и 6 м. като долна допустима граница, но педиатричните школи най-често се обединяват около препоръките 8-10 м., въпреки другите различия между тях
Коприва - 10м. - около 10 м. (може и малко по-рано, ако е в сезона)
Копър - 8м. -    първите няколко пъти е добре леко обработен (прибавят се 5 мин. преди да са готови зеленчуците); после свеж
Краставица - 8м. - от 8 м. нататък; задължително се бели
Круша - 6м. - прясна - може от 6 м., най-добре от 8 м.
Лапад - 10м. - 10 м. (когато се въвежда спанак)
Леща - 15м. - единият вариант е около 10 м.; другият вариант е категорично след 15 м.; почистена от обвивката или такъв сорт - за периода до18 м.
Лук - 10м. - преди 10-12 м. за овкусяване; в по-голямо количество лукът във всичките му разновидности е уместен от 1-вата година нататък
Магданоз - 8м. - първите няколко пъти е добре леко обработен (прибавят се 5 мин. преди да са готови зеленчуците); после свеж
Манго - 6м. - прясно - може от 6 м., най-добре от 8 м.
Мед - 12м. - след 1 год. е напълно допустим, тъй като е слаб алерген
Месо Агнешко - 7м. - 7-10 м.; един от първите видове месо заедно с птичето и телешкото
Месо Свинско - 8м. - от 8-10 м.; предлага се не много често
Месо Телешко - 7м. - първи или втори вид месо в различни схеми на захранване
Нектарини - 6м. - сурови: след 8 м. (непосредствено след първите сурови плодове); пюре: 6-8 м ; имат регулиращ ефект за стомахчето (алтернатива на крушите и сливите)
Орехи - 12м. - след 1 год. в общия случай (смлени); срещат се и препоръки след 2 год.
Патладжанът - 12м. - въвеждане: 8-10 м. или 12-18 м. (различни мнения); общото във всички препоръки е: малко количество
Пащърнак - 6м. - 6-8 м.
Плодове пресни - 8м. - може след 6 м. само някои; най-добре след 8 м.
Праз - 7м. - 7-8 м.
Праскови - 6м. - сурови: след 8 м. (непосредствено след първите сурови плодове); пюре: 6-8 м ; имат регулиращ ефект за стомахчето (алтернатива на крушите и сливите)
Пчелният прашец - 36м. - препоръчва се на деца над 3 год.
Пшеница - 8м. - 8-10 м., дори има мнения за въвеждане около 1 год.
Пшеничен зародиш - 12м. - след 1 год.
Пъпеш - 6м. - възраст: когато се въведат пресните плодове (може от 6 м., най-добре от 8 м.); може сред първите плодове
Риба - 9м. - 9-10 м. е най-често срещаната препоръка; рибата се препоръчва около 2 месеца след захранване с основните видове месо.
Сирене - 8м. - 8-10 м. е препоръчителната възраст
Сладък картоф - 6м.
Спанак - 8м. - може след 8 м.; най-добре 10 м. (тежка т.е. целулозна храна и се препоръчва след 10 м., но в пюре може и малко по-рано.)
Супа - 8м. - от 8-10 м. нататък може да се включи супа преди основното хранене; не е задължителна част от менюто преди 1 год.
Тиквичка - 6м. - обелена (поне до 8-9 м.), почистена от семките
Тофу - 8м. - около 8 м. или 10-12 м.; въвеждане - след първите 1-2 вида месо, тъй като е тежка протеинова храна;  силен алерген
Царевица - 7м. - след 7-8 м. (независимо под каква форма: нишесте, каша, в пюре, грис и т.н.)
Червените плодове - 8м. - допустими след 8 м.
Черен дроб - 9м. - от хубаво пюре: може около 9-10 м. т.е. предлага се след като са въведени основните видове месо или между последните видове; като стандартен продукт: по-добре да се избягва 
Череши - 10м. - сурови е добре на 10 месеца; около 9 м. може фино пасирани или пасирани+обелени; пюре - след 6-7 м. в комбинация с други плодове
Чушка зелена - 6м. - 6-7 м.
Ябълка - 6м. - прясна - може от 6 м., най-добре от 8 м.
Ягоди - 12м. - пресни – след 1 год.; Пюре/каша – преди 1 год.

# 12
  • Мнения: 56
blueeyes , ето това ми трябваше! защото все се чудя кое кога, за някои неща четох че трябва по-късно да се дадат...

# 13
  • Мнения: 1 449
Ето малко обобщена инфо, зад която вярвам, че стои Косе Босе
...
Да, потвърждавам.

Обаче няма смисъл от подобен списък, защото в него е извадена най-вече възрастта.
Сама по себе си възрастта не означава много. 

Всеки плод и зеленчук си има особености, което предполага, че може да се въведе и на различна възраст от посочената – зависи от детето, зависи по какъв начин се захранва, зависи от последователността на храните, зависи дали плодовете и зеленчуците са с гарантиран произход и т.н., и т.н.

# 14
  • Мнения: 4 017
В интерес на истината, когато го видях вече бях въвела голяма част от храните и зеленчуците и то по-рано. Така че все пак не се вторачвай прекалено много. Но действително има полезна инфо в него.

Общи условия

Активация на акаунт