Лактационна криза или...?

  • 1 488
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 869
Ето го положението:
Усещам гърдите си много празни, нищо не мога да изцедя, макар, че преди няколко дни спокойно цедях по 60 мл след като той е ял! Детето е по-нервно от обикновенно и съответно по-често го поставям на гърда, но той се дразни тъй като много бавно слиза млякото и не му стига както по-рано (започнах да предлагам и двете гърди, а по-рано се задоволяваше само с едната и след него пак имаше какво да се изцеди). Промени в нощния сън, броя опикани и наакани пелени обаче няма.
Детето е ексклузивно кърмено, на поискване, залагалка никога не е ползвана.
6 пъти седмично аз отсъсвам по 4 часа и той има едно хранене от шише.
Когато започнах да ходя редовно в офиса всеки ден по 4 часа, се появи запушване с температура и пр, но го преборих за по-малко от денонощие. Сега пък това, което много прилича на лактационна криза и дано да не е нещо по-серизно...
Работа не мога да спра, нито мога да цедя докато съм на работа - отнема ми много време на ръка, а използването на помпа за цедене на 100-120 мл. на ден ще е също толкова времеемко (нали трябва да се мие и стерилизира)
Какво да правя (освен това, което по принцип се прави при лактационна криза) newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 6 628
Хммм, с тези отсъствия ще е трудно. Ако е спрял да се храни през нощта - да инициираш пак нощно хранене - без да го будиш - сънен, може пък нощното хранене да стимулира повече кърма. Все пак празните гърди не са критерий, аз ако знаеш откога си усещам гърдите празни, а още кърмя - е, основно сутрин и вечер, защото денем работя по цял ден. А събота-неделя не можеш ли да кърмиш по-честичко?

# 2
  • Мнения: 2 959
...Детето е по-нервно...Какво да правя...
Мег, по никое време сте за растежна криза, ама знае ли човек, всяко детенце е различно. Според мен давай на Марти доста начесто когато Си вкъщи, за да компенсираш 4- часовото Ти отсъствие и за нощното кърмене не пишеш, имате ли го или Си го махнала? А нервниченето, явно наистина реагира на по- бавното слизане на млякото, пробвай да го слагаш на гърдата в полусънено състояние. Ти предполагам Си наясно какво да правиш/ хапваш в случай на намаляване на кърмата, нали?! Да не би да реагира на отсъствието Ти от вкъщи, от колко време пробваш да го оставаш с друг човек? Успех и дано преодолеете тоз момент.
...може пък нощното хранене да стимулира повече кърма...
Олив, не може а със сигурност ще го постигне ако се реши да върне нощното. Много е сладка Анна на аватара Ти, още дълго да се кърмите с малката хубавица Ти желая!

# 3
  • Мнения: 8 242
Работа не мога да спра, нито мога да цедя докато съм на работа - отнема ми много време на ръка, а използването на помпа за цедене на 100-120 мл. на ден ще е също толкова времеемко (нали трябва да се мие и стерилизира)

Стерилизираш си я вечерта и си я взимаш на другия ден спокойно на работата, изцеждаш се за 10 мин. и си готова. ..
Не е нужно да я стерилизираш непосредствено преди цедене Simple Smile

А такива лактационни кризи ще имаш ехеее.. На мен ми се случва почти всеки месец по няколко дни .. особено преди цикъл  Confused
В тази връзка - ти имаш ли такъв? .. Ако не - може и да се появи скоро Simple Smile

# 4
  • Мнения: 3 869
Нощното кърмене ми е спасението! Той спи по 11-12 часа, но се буди средно на 3 часа и си хапва стабилно. Последните две нощи на първото будене искаше и двете гърди преди да заспи.
Миналия ден и вчера си останах с него целия ден и му давах на 1,5-2 часа, а той не отказваше. Тази сутрин изглежда по-добре положението - дори успях да изцедя малко.
А за растежната криза сме си точно навреме  ooooh! Той е роден една седмица след термина. С други думи сега е на 18,5 седмици от термин.
Предишната криза на 12 седмици, започна на 10,5 седмици от датата на раждане.

В психологически план на раздялата реагирам аз, а не той. Първо запушването, сега тази криза. Няма ди си кривя душата - терсене ми е, че го оставям, но и семейния бюджет някак си трябва да крепим, а и аз няма да съм съвсем "цяла", ако не работя. Досега работих от вкъщи, но ми костваше много повече време, заради непрекъснатото "разсейване" с детето. Иначе го оставям на баба му, а те са двамцата заедно по няколко часа на ден откакто се е родил (вярно в мое присъствие, но все пак...). На моменти дори съм се чудила дали някой ден няма на нея да каже "мамо"  Joy
 duhi_puhi, благодаря за съвета, не ми остава друго освен да пробвам. Цикъл нямам и мисля че няма да се появи в близките няколко месеца (е, не е до мислене, по-точно е лично усещане...)

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 11:28 от Meg1

# 5
  • София
  • Мнения: 6 628
Радвам се, че се подобрява положението, продължавай така!
Калида, благодаря ти  bouquet, кърмим се нон-стоп събота-неделя, а и вечер, щом се прибера, няма да отбивам скоро май, тя е пристрастено кърмаче.

# 6
  • Мнения: 2 616
Меги, моето мнение е че детето реагира на твоето притеснение и терзание, че си тръгнала на работа. Нервността и плача му осигурява твоята прегръдка и защита,което го успокоява, че си винаги на линия. Знам, че си от "естествените" мами, носите ли се в слинг? Мисля, че по-честото носене там и гушкането му до теб, ще нормализира нещата до няколко дни. Ти кога тръгна на работа пак, колко време мина?

При латационните кризи, детенце не иска да суче и се дърпа от гърдата, а при вас е обратното,  което е по-скоро признак за скок в растежа  Peace

За това, че гърдите ти са празни, спокойно не са  Hug Кърмата ти се е отрегулира според нуждите на детето, затова не  можеш да изцедиш мляко след кърмене, просто детето си е взело своето-ако пишкате и акате по план Simple Smile, тоест имате 5-6 напишкани памперса и акате да речем веднъж седмично Simple Smile и човечко се чувства добре  е жизнен и усмихнат, значи всичко ви е наред и всъщност това за гърдите ти е добра новина  Peace

# 7
  • Мнения: 8 242
При латационните кризи, детенце не иска да суче и се дърпа от гърдата, а при вас е обратното,  което е по-скоро признак за скок в растежа  Peace

Ау, не дей така.. Точно при лактационни кризи Тони суче като луд, ама често няма особено какво  Rolling Eyes
Виж кърмаческата стачка е друго нещо, ама няма отношение в момента Simple Smile

Мег, пий лактационен чай от българския, бирена мая и яж овесени ядки - ама ти това си го знаеш  Hug

# 8
  • Мнения: 2 616
Дзвинете, прости пиша глупости, мерси Духи-Пухи  Peace

Та говоря за кърмаческата стачка в цитата ми по-долу  Embarassed, тоест При кърмаческите стачки, детенце не иска да суче и се дърпа от гърдата, а при вас е обратното,  което е по-скоро признак за скок в растежа или лактационна криза, но тя за мен отново е обвързана със скока в растежа  Peace Така, че просто предлагай по-често гърда и имай търпение, ще си навакса детето скоро.

На мен силно лактогенно ми действаше една пилешка пържола на скара и изобщо месо, предполагам заради белтъчините.

# 9
  • Мнения: 3 869
Eй, хора! Какво щях да правя без вас!?! Hug
Днес вече гордо мога да заявя, че кризата отмина  Grinning
Аз количката досега не съм ползвала извън дома  Mr. Green Само в слинг се носим Simple Smile и навън, и вкъщи напоследък - готвим заедно, мием чинии, изобщо - правим си живота интересн  Mr. Green
Съзнателно не съм се притеснявала, че ходя на работа и го оставям, но подсъзнателно явно точно това съм изпитвала след като си докарах и запушване, и криза. Иначе от три седмици ходя всеки ден в офиса, преди това само 1-2 пъти седмично и си работех от вкъщи.
Духи-Пухи, днес пробвах да изцеждам докато не съм вкъщи и се получи много по-лесно отколкото очаквах. Пак по мързеливия метод - на ръка в стерилен контейнер от аптеката, че са малки и лесно преносими  Mr. Green
За храната нищо не мога да кажа - месо не ям, лактогонен чай също не мога да пия заради ментата в него (взимам хомеопатично лекарство, а хомеопатът не беше в БГ тия дни, за да се допитам до него); но в запасите ми от био-храни имаше камут (вид пхеница с много ниско съдържание на глутен) и два дни закусвах това добре сварено и без други екстри.
Доста ми се опънаха нервите да го гледам как се опитва да изтегли нещо и се ядосва, че нищо не пуска, но през деня предлагах на 1-1,5-2 часа, според както дойде, и за 2-3 дни се оправиха нещата.
Досега една стачка сме имали и то от типа "предупредителна" (т.е. отказваше в по-голямата част от деня, но сутрин, вечер и нощем ядеше като ламя  Laughing)

# 10
  • Мнения: 2 959
...Какво щях да правя без вас!?!...
Хайде сега пък и Ти, как какво- пак щеше да се оправиш, Мег. Постижението Си го дължиш изцяло на Себе Си, на увереността и упоритостта Си и перфектното познаване на Марти! Справи Се повече от добре, работещо Майче, поздравления! А защо само камут Си позволяваш, а не овесените ядки, нима те притеснява все още глутеновото съдържание? Бирена мая не Си ли пробвала да вземаш в проблемни моменти?
...Тони суче като луд, ама често няма особено какво...
Каза Духи Пухи, на фона на почти 3год. кърмачески стаж. Поздравления за натрупаният и с готовност споделян кърмачески опит, пловдивска Кулинарке! Тони е невероятен на аватара, има особено привличащо излъчване детенцето Ти- очи, къдри, усмивка!

# 11
  • София
  • Мнения: 6 628
Супер, радвам се! Защо наистина не ядеш овесени ядки, притеснява те глутена заради бебето ли? Лично аз не вярвам особено в преминаването на алергени от храната на майката в кърмата, не, че не минах на 3-месечна диета, когато Анна беше на 1-2 м. заради атопичен дерматит, но пък оттогава си ям всичко, после се оказа, че май въобще не е имала атопичен дерматит, според много добра кожна лекарка.

Мег, искам да попитам, извинявам се за офф-а, веднъж прочетох, че четеш доста литература за отглеждане на деца, по-специално ме интересува детска психология и как да развивам уменията на бебета-децата в ранна възраст, препоръчай ми книги, които са ти допаднали.
Благодаря!  bouquet

# 12
  • Мнения: 3 869
Овесени ядки ям почти всяка сутрин с добавка от сурови ядки. Просто нямах жито, а имах камут, затова се "хвърлих" на него. Изобщо не ме притеснява глутена по начина по-който го приемам с храната - топлинно обработван до 100С. Според натуротерапевтета ми така не причинява поражения по чревната лигавица.

За психологията: съпругът ми е психолог и покрай него съм "заразена" Mr. Green Обаче не бих препоръчала такава специализирана литература - стилът не е приятен за четене, описани са един тон отклонения и пр.. За справянето с новите моменти в поведението на малкото дете най-много харесвам The Happiest Toddler on the Block на Harvey Karp. Има и идеи какво да се преложи на дето и как да му се помогне да премине през съответния период. Лично за себе си съм намерила голям смисъл в масажите като средство за релаксация, раздвижване на мускулите и ставите при най-малките, лечение, и не на последно място емоционално общуване - книгата е Ръководство по класически масаж, но одавна съм я купувала. Сега гледам, че има и други разни за масаж при бебета и малки деца и пак купих, но са все за деца до 12 м. т.е. не са за вас вече Simple Smile. За идеи относно развитието на умения разни ползвам он-лайн ресурси, като www.babycenter.ca - за бебетата предложенията са за всяка седмица; след първата годинка са за всеки месец. Компании като Чико, Мател и Фишер Прайс влагат много изследвания и тестове в разработването на играчки за бебета и деца. Рядко купувам, но подробно чета написаното на кутиите - там е описано какви умения развива играчката и като как - взимам идеите и ги използвам с други материали и средства.
На пазара вече има доста книги за отглеждане на деца, но досега не съм посмяла да се доверя на преведенето на български, заради няколко разоочарования преди две години - заглавята и авторите бяха с претенции, но съдържанието тотално ме разочарова. А вероятно има вече и добри неща...

# 13
  • София
  • Мнения: 6 628
Благодаря!  Hug Този сайт не го знаех, изглежда интересен, ще го разгледам, и ще потърся книгата в Гугъл.  Много специализирана литература и на мен не ми се чете, все пак съм лаик, искам по-популярен език.

# 14
  • Мнения: 3 869
Вместо "обратна връзка" (или именно като такава  Wink):
Независимо от стачката миналия месец и кризата този месец, днес на консултацията се оказа, че детенце вече си е удвоило рожденноте тегло (че и отгоре) и е мнооого висок (това вече по наследство Wink)
 Grinning

Общи условия

Активация на акаунт