За идващите празници и нежеланието на мъжете да спазват традициите

  • 595
  • 6
  •   1
Отговори
  • гр.София
  • Мнения: 380
Не зная дали някоя от вас се е сблъсквала с този проблем и въобще изживявате ли го като проблем, но въпросът е следният-признавам си, че като малка нямам спомен да сме празнували Бъдни вечер и Коледа, прзнувахме настъпването на новата година. Въпреки това разбирам и оценявам красотата, хармонията, уюта на тези празници и ми се иска да спазваме традициите. Всяка година,обаче, откато сме се събрали с моя мъж се изправям пред следния проблем-той отказва да пости на Бъдни вечер. В никакъв случай не е някакъв темерут, разбираме се добре, но той не желае да направи тази малка "жертва"-да не яде месо в една-единствена вечер от годината. По принцип това не ми пречи, аз не съм религиозна и не го изживявавам като голяма драма. Но вече имаме дете-иска ми се да го възпитам в определени традиции, ценности. Не зная дали въпросът ми не звучи глупаво, но как е при вас? Как да се опитам да следвам традиициите, при положение, че един от членовете на семейството отказва да им се подчини . Дори да отидем на гости при родителите ми-положението там е същото-и баща ми, и брат ми категорично отказват да се съобразяват с общоприетото за този празник. Зная, че смисълът на празника е в това, че се е събрало семейството, че ни има, че се обичаме, че това, което ще сложим на трапезата е само външен израз на други, по-дълбоки ценности, но все пак се чудя дали само в нашето семейство се получава така.

# 1
  • гр.София
  • Мнения: 380
Много съжалявам, без да искам съм публикувала темата два пъти, моля да бъде изтрита втората.

# 2
# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Моя баща наскоро мрънкаше на майка, че прави сармите постни на Бъдни вечер. Така че има и други случаи, споко Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
По традиция празничната обредност се пази и извършва предимно от жените, като изключим някои основно мъжки ритуали. Нормално е. Мисля, че мъжете не че не искат да спазват ритуалите и традицията, а не са толкова въвлечени в тях в сравнение с жените. И това не е само българска особеност, а е почти навсякъде по света - жените са основните фигури, организатори и изпълнители на обредите и ги предават през поколенията.

# 5
  • Мнения: 5 940
Ние сме разрешили така въпроса- до полунощ  постни ястия, след това задоволяваме месоядството на мъжа ми.
Моите родители пък бяха и още са наобратното на описаната от теб ситуация-майка ми е родена на 24 декември и винаги леко се е дразнела на обичая, защото я ограничава в менюто за гости. Татко обича да създава приказна атмосфера по всички празници- украсява, подрежда масата, радва се да разчупи питата.

# 6
  • Мнения: 2 197
При нас никога не е стоял такъв проблем. Даже много години той пости през всичките 45 дена за разлика от мен. На Бъдни вечер винаги спазваме традицията.

Общи условия

Активация на акаунт