Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте,
пускам нова тема защото искам колкото се може повече хора да обърнат внимание !!!!!

Записах детето си в ЧДГ 'ФОТИ' гр. Банкя, защото в този форум бях прочел хубави неща за там. Никога няма да си простя това, че цели 2 месеца оставих детето си да ходи в тази барака. Тъмен, неотопляван коридор, нулеви хигиенни условия, отвратителна храна, малки стаички 2 на 2, креватчета на 2 нива - необезопасени .... и тнт.  #Cussing out Sick #Cussing out
Всяка седмица малкия беше с температура. Когато го взимах вечер ръчичките му бяха по-студени от леда в камерата. След като за 2 месеца сменихме 2 антибиотика реших, че е крайно време да го махна от там. Неколкократните ми опити да говоря с г-жа Фотева ("многоуважаваната" директорка) удариха на камък. Тя просто не желаеше да се срещне с мен.
След като вече детето ми не е там, се обърнах към ХЕИ. За мое най-голямо съжаление жалбата ми и там не даде резултат. Защо? Защото Фотева има връзки в ХЕИ. По разни странни начини тя се сдобива с необходимите и разрешителни и продължава да разболява деца там. За всяка "изненадваща" проверка тя е предупредена. И всеки път когато по мое настояване служители на ХЕИ отидат там тя е организирала излет на децата. ....

Има ли институция, която може да направи така, че ЧДГ "Фоти" или да заприлича на нормална детска градина или просто да преустанови своето съществуване ?????????

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 09:46 от Progi

# 1
  • Мнения: 524
Защо не се обадиш в "Закрила на детето", възможно е да помогнат.

# 2
  • Мнения: 3 506
Темата и мене много ме вълнува и то във връзка със същата градина  Mr. Green  (макар и основните ми оплаквания да са други).  Ще я следя с интерес.

Впрочем Фотева няма връзки в ХЕИ, просто добри отношения, базирани на дългогодишни проверки. Доколкото ми е известно, практика в ХЕИ е да се обаждат преди проверка (поне деня на проверката уточняват). А има и друго разковниче - тя има лиценз за училище, не за детска градина, съответно изискванията са различни. Детската и градина е на клубен принцип (въпреки че тя никъде не го казва), и вероятно ХЕИ проверяват само училището. Иначе (поне доколкото ми е известно) изискванията към клубовете за целодневно отглеждане на деца са същите като към детските градини, но не знам дали с тях не се занимава друг отдел на ХЕИ  newsm78

Другата отговорна институция (тя обаче няма отношение към яслената група, в която вероятно е било детето ти) е Инспектората по образованието към МОН. Също не знам дали може да инспектират детски клуб Tired 

Също така съм мислела за Агенцията за закрила на детето, не знам дали имат някакво отношение.

Едно място, където със сигурност ще ти се израдват, поради отдавнашната вражда с Фотева и опитите да я затворят, е община Банкя (отдел "Просвета") и лично Господин кмета (http://www.bankya.bg/general_adm.html).

# 3
  • Мнения: 4 877
Точно щях да пиша да пускаш жалба до Инспектората по образование, дори има май възможност и по мейл да се прати. В някоя от нашите теми "Клуб "Родители-ЧО""бяхме слагали техни координати и затова си спомням. Тъпото е, че ако нямат лиценз от МОН, май нищо не могат да направят. Те лицензирана ЧДГ ли са или както намекна МарияСТ "клуб"? Ако са лицензирана, ами в наредбата доста неща са разписани много добре и могат да ги подгонят по всяка точка. Пиши и до БАЧУ - това е асоциацията на ЧУ. Също така до Общината, отдел "Просвета", както пак те посъветваха, но не само в Банкя, а и в София.
И дори направо до МОН.
А,да, копирай мейлите си и писмата и до по-големите медии, ако искаш да има реакция, особено бърза.  Wink

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 10:36 от май:)

# 4
  • София
  • Мнения: 1 511
Лелеее,дано да успееш! Пускай жалби навсякъде,където са те посъветвали.

Аз пък станах свидетел на противоположна крайност.
В ЧДГ Пламъче температурата в стаята беше поне 27 градуса. Децата бяха изпотени,имаха час по танци и бузките им горяха. Можеха поне прозорец да отворят госпожите,докато скачат децата. Crazy

Но стаите бяха също толкова малки,колкото описваш;спалните помещения с двуетажни легла за пестене на пространство,всичко толкова нагъчкано...съвсем не ми хареса.
Късмет имахме,че го приеха в Държавна детска градина.

Късмет и на теб!   bouquet

# 5
  • Мнения: 3 506
Те лицензирана ЧДГ ли са или както намекна МарияСТ "клуб"?

Хич не съм намекнала даже, категорична съм, че няма лиценз за ЧДГ/ЧЯ, освен ако не си е извадила буквално в последния месец (което се съмнявам, понеже няма договор за въпросното помещение).
Има лиценз за начално училище, към което май сега е извадила и за предучилищна (само за последното не съм 100% сигурна, то може и по принцип да си върви с лиценза за начално училище).

Детската градина и ясла "Фоти" НЕ са лицензирани, следователно действат на принципа на клуб (даже ако си спомняш, бях питала в темите за частното образование дали има някакъв друг законен вариант да гледат целодневно деца на възраст от 1 до 6 год.).

Също така НАП (данъчните демек) със сигурност, ако не друго, поне ще я санкционират. Тя не издава никакви финансови документи все пак, не вярвам и това да е възможно да се случва легално.

# 6
  • Мнения: 4 877
МарияСт, спомням си, но аз си помислих, че те вълнува как да се отвори нелицензирана ЧДГ и се учудих . Не, че разбирам, де.
Това, което винаги са ме съветвали, когато аз търсех ЧДГ за моето дете, е да бъде с лиценз към МОН. Ако няма, никой почти не може нищо да им направи - то може, ама става доста оплетено. Мисля, че са регистрирани по търговския закон. Преди години имаше няколко нелицензирани ЧДГ, които имаха лиценз за ЧНУ и така ми пробутваха този лиценз като много-много почнех да питам. Да, ама аз освен, че питам и чета какво пише на лиценза. Така, че сигурно и при вас ползват този номер.
Ей, много ме е яд като почнат така да шикалкавят със здравето на децата.
Нищо, де, да ги почва всички институции подред + дори и Комисията по жалби и петиции към НС и всичко да е копие до медиите.

# 7
  • Мнения: 148
Абсолютно потвърждавам становището на Maria.St, че ЧДГ "ФОТИ" няма лиценз от МОН, а само училището. Лично г-жа Фотева ми го каза, когато ходих да се интересувам от условията. Аз самата много се чудех дали да не запиша сина си там и да преглътна условията. Много добри отзиви прочетох във форума за градината, но честно да си призная там е направо мизерно. Не мога да си обясня как изобщо й разрешават дейност при тези условия и най-вече хигиена. Най-интересното е, че родителите си плащат, за да водят децата си там.

# 8
  • Мнения: 3 506
Май:), стига бе  hahaha  Вече ми дойде време училище да отварям, каква градина...

Tezzy, нима се учудваш, знаейки каква е в момента ситуацията... Преглъщах миналата година материалните условия, бях що годе доволна от останалото, през повечето време с изкл. на най-студените месеци децата бяха отвън, а дворът е разкошен и насред парка (колко частни ДГ могат да се похвалят с такова нещо?). Забелязвах неща, които не одобрявах, но си казвах "няма идеално, особено за тези пари, особено в Банкя"... Учудваш ли се наистина?
Тази година обаче нещата са нетърпими от моя гледна точка (а за съжаление моите оплаквания, понеже децата ми са по-големи, далеч не се свеждат само до мизерията). Въпреки това има куп родители, които стоят твърдо зад г-жа Фотева и те са това, което я крепи в споровете и с общината (в които и аз миналата година вложих немалко усилия, нерви и време).

# 9
  • Мнения: 148
Maria.St , прави си, че г-жа Фотева просто се възползва от ситуацията. Като си помисля, че и аз за малко да го запиша. Сега пътуваме по 1 час до ДДГ в центъра на София, където децата не се извеждат. И на мен хубавото разположение на Фоти ми беше най-силният довод, но хигиената надделя.

# 10
  • Мнения: 23

Също така НАП (данъчните демек) със сигурност, ако не друго, поне ще я санкционират. Тя не издава никакви финансови документи все пак, не вярвам и това да е възможно да се случва легално.


Хей, ДА СИ жива и здрава Wink добре че ме подсети за НАП. 

Благодаря и на всички останали ... Обещавам да пиша подробности. А току виж съм издействал някой репортаж в "Господари на ефира".... все още го обмислям, но това все пак ще е последната ми стъпка. Дано поне на 1 детенце да спестя антибиотика.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 511
Ти пък Господари на ефира,направо в Бтв се обади! Hug newsm10

# 12
  • Мнения: 4 514
А има и друго разковниче - тя има лиценз за училище, не за детска градина, съответно изискванията са различни.
А това не означава ли, че детската градина работи незаконно?

Проги, успех!

# 13
  • Мнения: 3 506
За съжаление не, половината детски заведения работят така. Означава единствено, че е незаконно да се рекламира като детска градина, което е, в общи линии, дребно провинение. Иначе си работи по Търговския закон като детски клуб и не подлежи на регулация  от МОН. Не знам има ли и съответно кои са институциите, следящи детските клубове (освен ХЕИ, разбира се).

Проги, ако питаш мене, г-н кмета (+евентуално Фандъкова в София) е най-големият ти шанс, освен ако не му е дошло тотално до гуша да се занимава с въпроса - просто общината води дъъъълги години борба да я разкара от там.

НАП... какво да ти кажа... 500 лв. е глобата или нещо от сорта (е, и ще трябва да си оправи нещата, де).

# 14
Здравейте момичета,
Случайно попаднах  в този форум...Стана ми гадно.
Много лесно е да се приказват кофти неща за каквото и когото да било...
Вярно е , че всеки  е в правото си да да споделя мнение, но истината винаги има две , че и повече страни.
Затова  не мога да остана равнодушна.За мен детско училище/или клуб/ "Фоти"  е едно от малкото детски учебни заведения , в които всеки родител може да е сигурен за физическото и психическото здраве на детето си. Hug Heart Eyes


До преди 5 години  дъщеря ми посещаваше посочената детска градина .В момента детето на моя близка приятелка се обучава там ,а малкият син на другата ми приятелка също учи  във "Фоти".Всички сме с много добри  впечатления.
Съгласна съм , че материалната база не е луксозна,но в никакъв случай не е "нехигиенична" и "мизерна" .Цените са съобразени с това обстоятелство не са "high in the sky", което не е без значение.Условията са напълно нормални .Базата не се обновява съществено заради неизяснения статут на пребиваване,договора с общината и т.н. Има поне 5-6  стаи, достатъчно големи са.Сградата разполага с физкултурен салон, в който децата играят , когато времето е лошо.Няма да изпадам в подробности...
Особено старание се полага  за  природосъобразното хранене на децата.Паркът , сред който се намира детската градина ,наистина е разкошен,както и фактът , че децата се извеждат ежедневно на разходки и игри.


Моята дъщеря с радост посещаваше детската градина.Не , 4е не е боледувала, но всичко в рамките на нормалното.
Истина е , че децата до 6-7 годишна възраст боледуват по-често , независимо дали се грижим за тях в къщи или ги пращаме на градина.Колкото и да се опитване , не можем да избегнем този момент особено ако детето е  изнежено и гледано като цвете в саксийка.А  във "Фоти"наистина много се грижат и се старят да закаляват децата.Това на мен особено ми хареса.
Но същото нещо предполагам
е  смутило , госпожата , която е отпочнала тази  дискусия .За това детски градини - много.Наше право е да си изберем тази, която най-много ни  допада.
На мен/ и моите приятелки /"Фоти " ни допада и   ви препоръчвам да видите сами за какво става дума , а не да вярвате на писания.
Държах да споделя мнението си.








 

Общи условия

Активация на акаунт