Словесното отрицание и противопоставяне

  • 969
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 547
Синът ми е на 2г.8м. изключително разбрано и разбиращо дете за възрастта си. От известно време обаче започна да отрича всяко нещо, което му кажа, например "Не се удря" той отговаря "Не, удря се" или "Не се пресича на червено" - "Не, пресича се на червено", "Така ще си счупиш играчката"  - "Да, искам да я счупя". Говори ми например за детенце, което му взима играчката и той "Ще го бутам и ще падне и ще плаче, защото така е хубаво" . Всъщност той проявява тази агресия само на думи, а в действията си е много мил и внимателен, играе си с децата, има си приятелчета, изобщо е много живо дете. С мен също е много разбран, но напоследък това отговаряне наопаки за всичко направо ми изпилва нервите.
Мисля си, че е някакъв период, че е нормално да се противопоставя и да се утвърждава, но от време на време не знам как да реагирам и честно казано се притеснявам дали пък нещо друго не го мъчи.
Имало ли е при вашите деца такива периоди и как сте ги преодолели?

# 1
  • Мнения: 636
Дъщеря ми многократно е имала такива периоди. Имала съм същите чуденки като теб. Отминавали са от само себе си в някаква степен. Иначе словесното противопоставяне е голям неин специалитет за постоянно, но в една по-мека степен.

# 2
  • в центъра
  • Мнения: 445
Ами моя син е на същата възраст и минахме през нещо подобно. Казвам му, че еди какво си не се прави, а той ми казва: не прави се! Повтарях един-два пъти и след като той продължаваше да навива неговото, аз млъквах. Правех се, че не го чувам или казвах: вече говорихме, че така не се прави. Така след известно време загуби интерес да "спори" с мен. Трябва да отбележа, че и при него всичко това беше само на думи, а в действителност не ги вършеше нещата. От време на време сега отново се заканва, че ще направи нещо, за което добре знае, че не бива, но откровенно казано не задълбавам. Казвам му: маме, нали знаеш, че така не се прави или нещо подобно и до там, защото съм забелязала, че колкото повече се вживявам и емоция влагам и той разбира, че се дразня, толкова повече се заинатява и като че ли прави на пук.

# 3
  • Мнения: 2 960
това е "ужасната 2 годишна възраст"-при някой продължава кратко ,при други по дълго hahahaпри някои се "прелива"в пубертета ooooh!Имала съм такива периоди с дъщиря ми ,малкия е на 1г.9м така ,че тепърва ще ме"радва"с такива изпълнения.Временно и всичко !!!

# 4
  • Мнения: 388
Случва се понякога, но никога не се задълбочавам и се правя, че не обръщам внимание. Един ден и казах, че ще изхвърля играчките, ако не ги прибере и отговорът беше "Изхвърли ги!"  Shocked Е, събрах ги в един голям плик и стояха 2 дни в коридора, като все "забравях да ги изнеса и изхвърля" и накрая тя реши да си ги прибере в коша. Мисля, че са периоди които ще отминат

# 5
  • Мнения: 148
"Не" и "няма" са любимите ни думички от доста време насам. Мисля, че ме пробва - до къде може да стигне, как ще реагирам, какво ще направя... а всъщност знае, че аз съм голямата, че аз съм правата, че аз по-добре знам как се правят нещата. Не се поддавай на манипулации до колкото можеш, остава й спокойна и дръж на своето, някъде в малката му главица всичко се записва и ако сега отстъпиш после трудно пак ще извоюваш фронта Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 327
намалете "не"-тата! вместо "не се пресича на червено" кажете "пресича се на зелено" и продължавате с обяснението примерно, че на колите им свети зелено и затова те карат и тн.... при мен това подейства безотказно...  Wink за играчките примерно - тази играчка ти е много хубава, нека я запазим здрава, за да си играеш повече с нея, може ако искаш и заедно да поиграем с нея - я да видя какво прави тя?!
горе долу е като при плача на децата - като им отнемеш вниманието с нещо друго и престават да плачат /е не при всички случаи де, но .. сещате се  Peace

# 7
  • Мнения: 8 223
И ние сме в този период вече няколко месеца. Аз постъпвам като elito (или поне се старая) в повечето случаи. Опитвам се да не използвам много думата "не". Въпреки всичко обаче на сина ми любимите му думички са "не" и "няма". Той ги използва дори и за неща, които иска. Например "Няма тита нес!" (няма да се къпе) и в следващия момент тича сам към банята. "Няма пиша!" и веднага след това с отчаяна физиономия "Пиш!" и тича за гърнето.  ooooh! И аз си мисля, че просто ни пробва. Опитва се да отстоява себе си. Понякога се случва да каже и "да".  Grinning

# 8
  • Мнения: 2 090
 newsm81 Хоп и ние в отбора!

Казвам ''Не бутай''-отговор ''Бутам''
             ''Ела тук''-''Не идвам''
             ''Дай това''-''Не давам'' .......и т.н. и т.н.

Сина ми е на 2 годинки и половина,и аз чакам да минат ''кошмарните 2'' Crazy.Май всички деца минават през този период на отрицанието Thinking

# 9
  • Мнения: 9 814
Съветът на еlito е наистина добър.
Самите ние провокираме това постоянно отрицание в децата си.
Тръгвайки с добрите намерения да ги предпазим:"Недей ще паднеш", "Недей ще се удариш".....
И е нормално те да копират нашето поведение.
Както е и нормално в този период да изпитат до къде може да стигне родителското търпение.

# 10
  • Мнения: 764
И ние сме в този "прекрасен" период на отрицанието - повечето неща са "не" и "няма". Аз се опитвам да не му обръщам внимание - както и elito е описала, се старая да му отвлека вниманието или просто като ми каже "не" и "няма", аз се съгласявам и го оставям да се справя сам - той веднага дотичва до мен и прави това, което му е било казано. След което се опитвам да му обяснявам какво може да се прави и какво не.

# 11
  • Мнения: 547
Благодаря ви за отговорите.
Това да му обяснявам нещата, да не използвам често думата "не", да го оставям сам да опитва ми е принцип във възпитанието ми и въобще в отношението ми към него. Напоследък обаче отрича неща, които не са нови за него, а сега като че ли иска да ги няма тези правила. Забелязала съм, че се чувства зле, когато удари някое детенце, сам се разкайва и плаче, но  казва "... защото така е хубавоооо". Явно и на тях не им е лесно докато опитват да намерят себе си ...

# 12
  • София
  • Мнения: 395
това е "ужасната 2 годишна възраст

И ние сме в този период
-Дафни не пипай ........това
-Не пипам ли това?
И отговаря с въпрос всеки път.Лоша работа,но и смешна

Общи условия

Активация на акаунт