Някой правил ли е сладка елда?

  • 6 005
  • 5
  •   1
Отговори
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Моля на помощ, спешно, реших да правя сладка елда, но самото семе има леко неприятна миризма, с какво да го гарнирам за да не мирише така???? Вие как приготвяте елдата? Вие как приготвяте елдата? Ако сложа плодове или плодово пюре или конфитюр? Дайте идеи бързо?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
С канела - на мен също ми смърди потресаващо,а и дребната отказваше да я яде,така че й сложих малко захар и канела и стана направо вкусно Grinning
С плодове обаче нещо не ми се върза,пробвах с прасковено пюре към нея - тц,не става добре.Но покрай канелата най-вероятно с ябълков мармалад или пюре мисля,че може да стане добре Grinning

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 787
Никога не съм приготвяла сладка елда, винаги тип "манджа". Смърди ви, защото не сте свикнали с нейния вкус - това е типично за всички българи.  Laughing Аз съм израснала в Украйна, дето се казва съм захранена с такова чудо (то за мен всъщност не е никакво чудо, де), та дори и малката я яде наред с нас.

# 3
За трима души ('щото и родителите са хора Sunglasses):
Почиства се и се измива в цедка 200 мл сурова елда и се залива с 550-600 мл врящо мляко или вода. Съдът се захлупва плътно и след около 20-50 мин ястието е готово. Не се вари!
После се посолява или се добавя мед/за бебета и кърмачки - захар. Ако се сложат плодове и ядки, става като мюсли.
По този начин приготвям гречката съвсем отскоро, така ми харесва много.

Вариант: вечерта се залива с кипящата вода и се яде на сутринта, за да не се мотаеш със закуската. Може да се приготвя и  в термос.

# 4
  • Мнения: 978
Кисса, кажи моля те как я правихте  в Украйна елдата.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 787
Кисса, кажи моля те как я правихте  в Украйна елдата.

Ох, някъде вече май бях писала...Ама айде пак... Laughing
Лично аз я правя така:

Запържвам лук и моркови, добавям измитата елда, наливам вода (слагам на око, знам си вече съдинката), но по принцип май беше 1:3... Като заври, се намаля огъня до съвсем слаб, когато е полусварена, дръпвам я от котлона и завивам с дебела кърпа съда, в който се е готвила елдата и я оставям така, поема си и останалата вода. Подправки - на вкус. Обикновено добавям 1 кубче бульон, дафинов лист, и каквото имам - магданоз или копър...

Майка ми я прави по друг начин, без запръжка. Слага да заври нужно кол-во вода, в нея пуска едно пърченце масло, сол, като заври водата - изсипва измитата елда. И нататък по същия начин, малко като си поеме от водата, сваляш елдата от котлона и увиваш с дебела кърпа.

Общи условия

Активация на акаунт