Само на кърма - докога?

  • 4 062
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 946
Докога може детето да остане само на кърма. Първо бях решила да захраня след 6 месеца, но вече няколко познати ми казват, че са захранили на по-късна възраст 7-8 месеца. Има ли някаква горна граница или с други думи кога е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се захрани, за да е здраво и да се развива добре детето..? Нали не може все пак да се живее години наред само на кърма? Или може...?
А яденето на до половин малко бурканче пюре или каша 1-2 пъти дневно и после цокане, без да се замести нито едно ядене, до каква възраст се препоръчва?

# 1
  • Мнения: 9 973
предполагам,че 6м. е идеалната възраст за захранване.Бебето става по-подвижно,организма му расте с минути и е необходимо нещо повече от мляко. Peace

# 2
  • Мнения: 1 449

Здраво дете само на кърма:
До 6 навършени месеца т.е. до началото на 7-ми месец.
Плюс/минус месец.

Причините:
- кърмата не покрива изцяло енергийните нужди
- кърмата не покрива изцяло хранителните нужди
- дъвкателните движения стимулират говорните умения
- детето проявява подчертано осъзнат интерес към храната и процеса на хранене
- двигателните умения като хващане на лъжичката или на храната с пръсти стимулират други двигателни и умствения умения
и др.

Кога се замества кърмене
* Когато майката прецени.
* Когато обстоятелствата наложат.
* В зависимост от планираната продължителност на кърменето (до/след 1 год.).
* Желателно е поне след 8-9 м.
* В идеалния случай след 12 м.

кърмене + хранене до 1 год. = идеалният вариант
кърмене + хранене 6-8 м. = минималният вариант

# 3
  • София
  • Мнения: 1 946
Въпреки че преди да пусна темата се порових малко да почета неща, така добре казано - ясно и синтезирано, обосновано не намерих. Благодаря много, Косе Босе!   bouquet       

# 4
  • sofia
  • Мнения: 482
Сакси, явно не си захранила още. Само да вметна нещо - някои кърмачета дълго време не искат и да чуят за твърда храна и след 6я месец, макар и желанието на майката.
Много ясно - личен пример - опитах да захраня в 6 месец - пълен провал. С идеята да не насилвам нещата - през 7я бяхме до под кривата круша, в следствие на което детето спадна на тегло. Е, вече в 8я се наложи по-настъпалтелно вмешателство, принудих се първо да бутам пюре, след това да кърмя, и към днешна дата сме далеч от мечтаното положение за спокойно хранене с лъжица...

# 5
  • София
  • Мнения: 2 348
Захрани го, когато детето прояви интерес  Peace

# 6
  • Мнения: 9 467
Изключително кърмен бше до 6,5мес-захраних, но синковеца не бе особено ентусиазиран-предпочиташе си кърмата.
Ако имам второ сигурно ще го захраня към годинката,колкото и абсурдно да звучи на някои. /не мисля че бебето получава огромна енергия от няколко лъжици термично преработена храна-ако е сурова-по мога да се съглася, но пък няма как да я приеме; ако майката се храни пълноценно-какъв е проблема? Ако има нужда от повече-бебето просто ще суче повече и по-начесто. Има една съседна тема за това колко е хемоглобина на изкл.кърмените бебета до 6мес възраст /предвид, че това е основния аргумент на педиатрите да захранваме/-еми не срещнах много отговори "хемогл. под нормата"-т.е. ако имаме здраво бебе и майка, и пълноценно хранене от нейна страна-няма проблем захранването да се отложи.
Не смятам също, че вследствие на по-късно захранване, бебето няма да се "научи" да дъвче-това е като рефлекса при падане да си сложиш първо ръцете Mr. Green-може да стане по-късно, ама се случва-неизбежно е Mr. Green

Не съм съгласна и с тези аргументи:
"дъвкателните движения стимулират говорните умения"-пред погледа ми израстнаха деца, които са вече на 3г, захранени 5мес и все още не можещи да говорят членоразделно-това е строгоиндивидуално /сестрата на съпруга ми до 3годишна също само е сочела предметите които иска и е "ъкала" за разлика от брат си, който е проговорил рано-рано и правилно /тук вече има значение и как близките говорят с детето../ 

"двигателните умения като хващане на лъжичката или на храната с пръсти стимулират други двигателни и умствения умения"
-със същия успех могат да хващат каквито и да било др. предмети и да стимулират същите двигателни и умствени умения..

А от любопитството няма по-велика сила-така че интерес към др храна със сигурност ще прояви, и ще прояде Peace

# 7
  • Мнения: 534
до 6 месеца  Peace Peace Peace

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
Аз, лично за себе си, и за второто си дете смятам да процедирам така - на 7месеца навършени да предложа храна с лъжица. Кърмене няма да замествам. Захранването ще е леко педагогическо, леко по нашенски - определени храни въвеждам една по една. Когато поиска човека - тогава ще яде по повече твърда храна, което предполагам от опита с брат му, ще стане към година и 2-3-4месеца. Вода ще почна да предлагам заедно с твърдата храна, ама и за нея предполагам около годинката, че ще е интересна.

# 9
И аз се вълнувам от тази тема.
Първо бях решила да захраня след 6 месеца изключително кърмене без никаквно АМ. Но прочетох, че запасите от желязо в майката се изчерпват между 3 и 5 месец, и ако не се захрани бебока, може да получи анемия. Познавам такива. И сега се замислям сериозно да пробвам да дам пюре на 4 и половина, а и педиатъра вече препоръчва?! Не, че ми се иска още, по-добре ми е само на кърма, но не съм сигурна за бебо дали е добре? Ще следя темата.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Захрани го, когато детето прояви интерес  Peace
И според мен трябва да е така.Аз бях решила да го захраня на 6 пълни месеца,но той пожела по рано и го захраних на 5 месеца и половина.

# 11
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
аз пък днес му дадох първия картоф. беше много смешно - направи уникална физиономия - нещо средно м/у погнуса и потрес! иначе на мен ми беше вкусно това, което направих (от рецептите на духи_пухи) и го доядох. та ако така ще я караме - лелелееее!

# 12
  • София
  • Мнения: 2 348
София, детето, което познаваш може да има наследствена анемия. Може и други причини да има, които аз не знам, но знам, че кърменето не довежда до анемия. Ако трябва ще те изсмука до железце  Simple Smile и ти ще страдаш, ако не се храниш здравословно, но организмът ти ще снабди първо нуждите на кърмачето.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 625
Моята дъщеря е захранена на 6,5 м., хемоглобина й на 6 м. беше 128, което е доста добре и е далече от анемия. До година си изкара основно на кърма, въпреки че, като видях, че не яде твърда храна, започнах да я давам преди кърмене. Никакъв резултат. До 1 г. и  м. ядеше символични количества храна - 100-150 гр. дневно, и основно сучеше. И сега има дни, когато почти не яде и иска да суче през час, ако съм и подръка. Индивидуално е за всяко дете, познавам кърмачета, които от 7-8 месец изяждаха количества, които дъщеря ми и сега не може да изяде.

# 14
  • Мнения: 69
Моята дъщеря е захранена на 6,5 м., хемоглобина й на 6 м. беше 128, което е доста добре и е далече от анемия. До година си изкара основно на кърма, въпреки че, като видях, че не яде твърда храна, започнах да я давам преди кърмене. Никакъв резултат. До 1 г. и  м. ядеше символични количества храна - 100-150 гр. дневно, и основно сучеше.
това все едно са мои думи /с изкл. на хемоглобина, който е нисък, но най-вероятно е наследила таласемия от мен/. направихме опити  за захранване на 6.5м., но повече от месец не изяждаше и 2 лъжички. Към момента нямаме заместено ядене, аз и не настоявам, но какво ли значи да настояваш - насила не може да яде. Ако реша да заместя, обядът ще и бъде не повече от 40гр. пюре. "Доброжелателите" твърдят, че яде малко, защото знае, че ще й дам да цока и се "пази", т.е. да не я кърмя  Mr. Green
не смятам да замествам, преди да е навършила 1год. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт