Отговори
  • Мнения: 218
Здравейте ,
моля да обърнете внимание на предстоящия закон "410 дни платено майчинство",който води до ДИСКРИМИНАЦИЯ на в момента регистрирани бременни майки .
 
Става въпрос за следното неравностойно положение в който се поставят  бременните в момента:Родилите или излязли в отпуск преди раждане до 31.12.2009 ще получават майчинство 410 дни платено 90%от дохода на база изчисление 6 м. назад и за тях важи правилото за изискван стаж само 6м.,
,а за бременните излязли в отпуск преди раждане и  родили след 01.01.2009 ще важи новия закон по който ще получават майчинство 410 дни платено 90%от дохода на база изчисление 12м. назад и  изискван стаж .12м.
Закона трябва да гласи и включи    текста конкретно за условието 12м. стаж да важи за нови регистрирани бременни след 01.01,2009г. т.е. ЗА БЪДЕЩИ БРЕМЕННИ, а не да поставя бременните в момента в неравностойно положение;
Според същия закон  в момента майките автоматично ще получат увеличаване на майчинството до 1 г. без приизчисления на дохода   ,независимо че може да са се осигурявали само за 6м..
ДИСКРИМИНАЦИЯ има относно това че не се включват Бременните в момента в така нареченото ЗАВАРЕНО ПОЛОЖЕНИЕ ,както това включи майките ,който децата не са навършили 1 г.

Съгласно разпоредбата на чл.2, т.1 в.в. чл.1 от Закона за защита от дискриминацията Всяко лице има право на равенство пред закона, което с промяната на чл.48а от КСО не се осигурява по отношение на всички осигурени работнички и служителки включени в социална група "Настоящи и бъдещи майки".

# 1
  • Мнения: 568
Вече три дена това правим.Да видим само дали ще се стигне до промяна.Какво става с твоята среща за която писа вчера?

# 2
  • Мнения: 790
Подписах!  Peace

# 3
  • Мнения: 47
Съгласна съм с това майчинството да е 410 дни, но не съм съгласна именно с това майките осигурявали се за 6м. да получават също една година майчинство. Няма да е честно и да не получават, но могат да получават въпросните 9м. както до сега.  Против съм защото какво се получава - аз си имам едната година стаж и осигуровки(на пълна заплата). Преди известно време заплата ми беше увеличена почти двойно и това съвпадаше точно с периода за шестте  месеца.  Hug (Някой ще каже, че като съм разбрала че съм бременна съм започнала да се осигурявам на по-висока сума. Да ама не, защото не съм в частна фирма и няма начин това да стане) А сега какво ще ми вземат едната година осигуровки и като изцислят, съответно ще имам по-ниско майчинство.   Confused
Предполагам  ще се съгласите, че ако работиш поне една година при един и същ работодател, заплата ти малко или много все ще се повиши.  Naughty

Общи условия

Активация на акаунт