какви са ми правата?

  • 2 005
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте мами,предварително се извинявам че пускам цяла тема за това и ако не й е мястото тук моля някой да я премести!

Значи-бременна съм в 6 г.с и вчера разговарях  с работодателя ми да ме осигурява на реалната ми заплата която в момента е 500 лв/осигуряват ме на 220 лв/.При което той ми заяви че не му е по силите да дава още около 70 лв отгоре да ми внася осигуровки и каза че ако ги увеличи на мен трябва да увеличи и на другите служители осигуровките. ooooh!При което на мен ми идваше да го смачкам и каза че днес ще разговаря със счетоводителката и ще ми каже какви са вариантите Praynig Молбата ми към вас е: ако някой знае какви права имам и какво  мога да направя за да го накарам да ми внася осигуровки на реалната заплата?
Ще Ви бъда благодарна на отговорите Hug

# 1
  • Мнения: 534
Трябва да уведомиш Инспекцията по труда като ясно им изложиш проблема. Те ще направят проверка и ще наложат на работодателя съответната санкция. Какъв, обаче, ще бъде изхода от тази ситуация за теб?...

# 2
  • Мнения: 9 429
На колко пари си сключила договор за работа?Не можеш да му направиш нищо ,ако в договора ти пише 220 лв.Той е с правото си да те осигурява на колкото пари реши!Пиши непременно какво е станало.

# 3
  • Мнения: 13
Ами вчера ми съобщи че тавана на осигуровките в фирмата е 370 лв  Blush Той също се осигурява на толкова ooooh!,понеже са скръндзи и не им се  дават повече пари за осигуровки!!!! Мен също може само на толкова да ме осигурява,обаче от 2009г влиза закон ако не се лъжа който гласи че работодателите са ДЛЪЖНИ да осигуряват служителите си на реалната заплата! С мъжът ми говорихме и с адвокат и той ни каза че може да  ги съдим и да предявим финансов иск за пропунати ползи!  Naughty Незнам дали ще оставя нещата така

# 4
  • Мнения: 184
Много е важно да видиш трудовия си договор. Ако там има фиксирана работна заплата 220 лв., и останалото до 500 са някакви извънредни ала-бала нищо не можеш да му направиш, но ако твърдо в договора ти пише 500 ... на твое място веднага ще сигнализирам в инспекцията по труда, а също така и ще заведа дело.

Успех, лека бременност и раждане.

# 5
  • Мнения: 184
Тъй като ти предстоят големи разходи във връзка с посрещането на бебчето би могла /ако имате възможност да отделите или пък ако имате вече заделени пари/ да се осигуряваш на максималният осиг.доход или поне на по-висок, тъй като ще получаваш 90 % от раб. си заплата, а повече пари в тези моменти не са никак излишни.

# 6
  • Мнения: 13
Тъй като ти предстоят големи разходи във връзка с посрещането на бебчето би могла /ако имате възможност да отделите или пък ако имате вече заделени пари/ да се осигуряваш на максималният осиг.доход или поне на по-висок, тъй като ще получаваш 90 % от раб. си заплата, а повече пари в тези моменти не са никак излишни.

Аз искам да се осигурявам на повече пари обаче шефа ми каза че не може понеже тавана за осигуряването във фирмата е 370 лв и направо си ми каза че мен може да ме осигурява на 370лв/евентуално/. Мога ли по някакъв начин аз да си давам от мен пари и да се осигурявам на по-голяма заплата но един вид да е извън фирмата.Смисъл ако от работата ме осигуряват на 370-400лв аз да додавам от мен и да си внася лично осигуровки на по-голяма заплата да речем на 600 лв

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
vel_si ,варианта ти е да сключиш фиктивен втори трудов договор на 4 часа с друга фирма.По втория договор се осигурявай на колкото искаш.

# 8
  • Мнения: 13
Това със фиктивния договор звучи добре но просто не се сещам към кого да се обърна за втори договор!  newsm78/смисъл нямам такива познати дето да се навият/Иначе идеята е добра

# 9
  • Мнения: 13
vel_si ,варианта ти е да сключиш фиктивен втори трудов договор на 4 часа с друга фирма.По втория договор се осигурявай на колкото искаш.

А примерно ако се осигурявам на 2ро място да речем на 400 лв заплата-общо ли се смятат като месечно осигуряване и от двете фирми?Смисъл ако в мойта фирма се осигурявам на 400 лв и от другата фирма се осигурявам на 400лв значи ли това че общо осигуровките ми за месец са 800лв newsm78

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да,събират се двете суми.Изчислява се едно среднодневно.Умножава се по работните дни в месеца.Получената сума се изплаща така-от 4 часовият работодател 33,33 процента,а от основния работодетале 66,67 процента.

Иначе как да намериш къде да се осигуряваш по втори договор-нямаш приятели/познати с частни фирми?

България е страната на частните фирми Mr. Green.Имам чувството,че всеки има фирма.

# 11
  • Мнения: 57
Другият вариант е да даваш на твоя шеф 70 лв, нали толкова още трябва да дава той отгоре?

Инспекцията по труда наистина може да тегли глоба -дори на договор да си 220 лв, все някъде се отчитат другите пари, които ти дава..поне таки си мисля...не съм спец  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 110
Възможно е да те уволни , а в днешно време и то ти бременна много трудно ще намериш работа. Предполагам ,че той/шефа ти/ се е подсигурил с трудовия ти договор. По разумно ми се струва да му додаваш 70лв.

# 13
  • Мнения: 262
И аз мисля като vel_si, че е по добре да си намериш втора фирма да се осигуряваш. И да говориш със сегашният си шеф, едва ли ще склони да те осигурява например на 700 или 800лв., след като тавана във фирмата 370. А и дори може да се заяде с теб. Поогледай се - навсякъде фирми, дори кварталният магазин или етелие е фирма все някой ще ти влезе в положението. И да не намериш горе главата, поне си на работа и ще взимаш 2г. майчински все файда. С мен се заядоха заради абсурдните 8,67 лв. здравни които шефа ще трябва да внася когато изляза в майчинство и ме уволниха. сега си търся фирма чрез която да си внасям осигуровките още 3 мес. Дано да намеря до 05.01, защото може се размина и да остана на 1г. по 100лв. от социалните. Здраве и успех на всички

# 14
  • Мнения: 262
И аз мисля като elfita, че е по добре да си намериш втора фирма да се осигуряваш. И да говориш със сегашният си шеф, едва ли ще склони да те осигурява например на 700 или 800лв., след като тавана във фирмата 370. А и дори може да се заяде с теб. Поогледай се - навсякъде фирми, дори кварталният магазин или етелие е фирма все някой ще ти влезе в положението. И да не намериш горе главата, поне си на работа и ще взимаш 2г. майчински все файда. С мен се заядоха заради абсурдните 8,67 лв. здравни които шефа ще трябва да внася когато изляза в майчинство и ме уволниха. сега си търся фирма чрез която да си внасям осигуровките още 3 мес. Дано да намеря до 05.01, защото може се размина и да остана на 1г. по 100лв. от социалните. Здраве и успех на всички

Общи условия

Активация на акаунт