Фамилията- от презимето или от фамилията на бащата

  • 5 430
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 763
Как решихте каква да е фамилията на децата ви- да е същата като на таткото или да произтича от първото име на дядото,т.е.от презимето на бащата? Ние записахме детето с фамилията на баща му. Свекър ми днес разбра и се разсърди, не бил такъв обичаят, никой не правел така. Затова се чудя каква е практиката по принцип.

# 1
  • Мнения: 113
Възможни са и двата варианта.
В различните краища на страната се почитат различни традиции.
В нашето семейство свекър ми много държеше да имат фамилия от неговото име...и така стана...
Смятам, че е по-добре децата да носят същата фамилия като родителите си.

# 2
  • Мнения: 1 795
Аз смятам, че е редно родителите и децата да са с една фамилия и не мога да разбера сръдните и претенциите на дядовците, един път да е кръстено на тях, после пък и фамилията на детето да е с тяхното име Crossing Arms

# 3
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 382
И двамата носят фамилията на баща си,и при мен имаше едни такива намеци,но не ги огря.Все пак сме едно семейство как така различни фамилии.

# 4
  • Мнения: 1 599
Аз смятам, че е редно родителите и децата да са с една фамилия и не мога да разбера сръдните и претенциите на дядовците, един път да е кръстено на тях, после пък и фамилията на детето да е с тяхното име Crossing Arms

и аз съм на същото мнение newsm10

# 5
  • Мнения: 340
Странно.  Дори не знаех, че е разрешено в момента да записваш децата с фамилия от името на дядо им.  Знам, че законът се е сменял няколко пъти и поради това леля ми и майка ми са с различни момински фамилии.  Това им създаде доста проблеми при уреждане на документи защото трябваше да доказват, с допълнителни документи, че са сестри.  Струва ми се, че да се разрешени и двата варианта води до пълна каша...

# 6
  • Мнения: 428
Детето ми носи фамилията ма баща си.
Принципно са възможни и двата варианта и в някой краища на страната традиционно фамилията на детето се образува от името на дядото. В семейството на мъжа ми традицията е точно такава, и ние май сме първите които я нарушават Mr. Green Но за мен е неприемливо аз и мъжът ми да сме с една фамилия, а детето ми с друга, сякаш нямаме нищо общо (особено аз и тя).

# 7
  • София
  • Мнения: 5 744
Ние избрахме да е с фамилията на таткото, така всички сме с еднаква, а и при нас дядото не заслужава  Crossing Arms Blush Не че не се намуси, не стига дето синът ми не е кръстен на него, а и за фамилия не го взехме  Crazy
Но аз и сестра ми бяхме с фамилия, идваща от презимето на баща ни.

# 8
  • София
  • Мнения: 44 027
За първи път чувам такава щуротия....

Записахме си го нормално детето  неговото си име - презимето от името на тати и фамилията - от фамилията на тати....в крайна сметка за това е фамилия, защото се предава в семейството...какво общо има има първото име на дядото изобщо не схващам....

# 9
  • Мнения: 9 429
В семейството на моя мъж държат много на фамилията си!От поколения наред си върви една и съща и сега и дума не дават да се обели за смяна Rolling Eyes

# 10
  • София
  • Мнения: 44 027
В семейството на моя мъж държат много на фамилията си!От поколения наред си върви една и съща и сега и дума не дават да се обели за смяна Rolling Eyes

е не е ли точно това идеята на фамилията - да е родовото име....защо трябва да се сменя не разбирам....

# 11
  • Варна
  • Мнения: 25 235
Не бих записала детето си с различно фамилно име от нашето. Нали сме едно семейство? А сръдни по този повод категорично бих отказала да уважа Naughty

# 12
  • Мнения: 1 763
Благодаря на всички за мненията. Явно практиката е детето да носи фамилията на бащата, което и аз смятам за правилно. Аз въобще не се бях сетила,  че има и друг вариант , в края на краищата кой обсъжда предварително фамилията на детето си, нали има закон за това? Не че, ако бяхме говорили по въпроса, щяхме да решим друго Wink

# 13
  • Мнения: 6 274
Разбира се, че ще носи фамилията на баща си...
Аз съм с фамилията на дядо ми и като малка все ме бъзикаха, че не съм била от нашето семейство и съм нямала нищо общо с тях...
Децата ми носят фамилията на баща си...
  Peace

# 14
  • Мнения: 9 814
Аз смятам, че е редно родителите и децата да са с една фамилия и не мога да разбера сръдните и претенциите на дядовците, един път да е кръстено на тях, после пък и фамилията на детето да е с тяхното име Crossing Arms

Абсолютно съм съгласна.
Не мога да разбера защо аз и съпругът ми трябва да имаме една фамилия, а децата ми друга.
Все едно не са наши......

Общи условия

Активация на акаунт