Относно презимето на детето

  • 1 707
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 389
С мъжа ми искаме презимето на беб да е неговото име!Например Иван Драгомир Петров,но от общината ми казаха,че това е невъзможно,защото в България имало закон,който гласял,че презимето и фамилията трябва да завършват на ОВ и ОВА.Има ли запозноти с това?Благодаря предварително.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Аз мисля, че не са прави в общината newsm78 На сестра ми второто име е такова. Аз съм -ова Grinning

# 2
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 377
и аз имам позната на която детенцето и е с презиме Бисер,а не Бисеров

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Всъщност ето член от Закона за гражданската регистрация:

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.

http://lex.bg/laws/ldoc/2134673409

# 4
  • Мнения: 10 982
Възможно е, въпреки написаното в закона. Презимето на дъщеря ни е без окончание -ова. Нито в болницата, нито в общината сме имали проблем за това наше решение. Явно в различните общини важат различни правила. Wink

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Да де, аз това имах предвид като го цитирах. Не пише категорично, че единственото възможно е -ов/-ев. Има вратички Peace А не мисля, че в различните общини е редно да има различни правила. Законът е един.

# 6
  • Мнения: 9 814
Един от племенниците на мъжа ми е кръстен Кристиян Лилян Димитров, а не Лилянов.

# 7
  • Мнения: 399
И аз имам роднини,брат и сестра,които нямат обичайното окончание в презимето си,а са записани с точното име на баща си! Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 4 585
И презимето на дъщерята на братовчедка ми е без -ова. Мисля, че не са имали проблеми при записването.

# 9
  • Мнения: 4 555
ooooh!

Извинявам се за оффтопика.

# 10
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
на Алекс бащиното име не завършва на -ов(казва се Александър Кръстин,вместо Кръстинов).Не са ни правили проблем в общината. Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 2 415
Имам едни приятели - брат и сестра, баща им се казва Олег. Той е ХХХХХХХ Олегов ХХХХХХХ, Тя - ХХХХХ Олег ХХХХХХХХ.  Миналата седмица друга моя позната, която е женена за Олег каза, че синът им носи цялотоиме на баща си без -ов накрая. Истината е, че някои имена просто не звучат добре да бащини ... Или пък конкретната комбинация Име ххххОВ фамилия е тежка за произнасяне..

Разбира се, това -ов, -ев носи в ебе си българската именна традиция, или поне тази от новите времена. Както -ски, -ска се считат за македонско име, -ич, еч за хърватско и т.н.  имаше за сръбските и руските, но в момента ми убягват. Та това оставяне на бащтоно име без окончание донякъде нарушава тази традиция. Обаче понякога, струва ми се, звучността е по-важна  Peace

Да не напомням за Кикаха Crazy

# 12
  • Мнения: 3 703
Възможно е, въпреки написаното в закона. Презимето на дъщеря ни е без окончание -ова. Нито в болницата, нито в общината сме имали проблем за това наше решение. Явно в различните общини важат различни правила. Wink
Така е, не само в това отношение. Party

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не искам дори да ви споменавам, какви дела водя за това ОВА.
В момента чакам решението на съда.  Praynig
Стискайте ми палци.  Hug

# 14
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Стискаме Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт