Какво ще кажете за извънбрачно дете?

  • 8 573
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Какво ще кажете за извънбрачни деца със приятела ми се от 3 години заедно и за брак не сме мислили дали ще има проблем при
дали ще има проблем при създаването на акт за раждане той трябва ли да го припознава в съда

Последна редакция: пн, 08 апр 2013, 01:01 от Botten Mary

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Припознаването на детето може да стане още в болницата. Във всяка болница има лице, което се занимава с издаването на акта за раждане. Ако с бащата нямате брак той трябва да представи нотариално заверена декларация за припознаване на детето, като представи и личната си карта. Не съм сигурна дали и ти не трябва да подпишеш декларацията, че си съгласна с припознаването.
В 1 АГ св. София където раждах беше така.Но предполагам, че може да има и различни практики в различните болници. Най - добре провери на място.

# 2
  • Мнения: 750
Ние сме без брак и имаме две деца Simple Smile Както казва Анита, в болниците има лица, занимаващи се с това. Подписва се декларация от бащата, че припознава детето и от теб, че си съгласна с това, той да е баща на детето (това е една декларация). С нея, с неговата лична карта и твоята бащата отива в общината, където се издава акта за раждане.

# 3
  • Мнения: 21
При нас таткото отиде при нотариус - искаха нотариално заверена декларация от тактото , че припознава детето. До съд не се стига, ако и двамата сте съгласни таткото да припознае бебо. И майката подписва декларация, но не нотариално заверена, че е съгласна, че този човек е бащата. И така - изважда се удостоверение за раждане на детето, ама след като Ви изпишат
Успех

# 4
  • Мнения: 1 251
Това, че нямате брак, не е проблем, след като таткото иска да припознае детето за свое! В повечето болници това става още на място с порълване на декларация, която се носи в общината за издаването на акта за раждане! Спокойно, а и вече по новият семеен кодекс има доста права за хората, живеещи заедно и необвързани с подпис пред закона! Peace

# 5
  • Мнения: 6 274
За мен този термин "извънбрачно дете" отдавна е остарял...
Ако ви притеснява само припознаването на детето - много мами преди мен са ти отговорили - това става още в болницата...
Никакъв съд, никакви 5 лева...
Късмет и скоро да си сред нас...
Peace

# 6
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Според сега действащия СК:


Припознаване
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
Форма на припознаването
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.

(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.

Оспорване на припознаването от другия родител и от детето
Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Родителят или детето може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.

(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.


(3) Ако при припознаването детето не е навършило пълнолетие, то може да го оспори до изтичането на три години от навършване на пълнолетието или от узнаване на припознаването, ако това узнаване е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.

Оспорване на припознаването от трети лица
Чл. 38. (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Извън случаите по предходния член припознаването може да бъде оспорено от всяко лице, което има правен интерес, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването. Припознаването може да бъде оспорено и от Агенцията за социално подпомагане, както и от прокурора.
Унищожаване на припознаването
Чл. 39. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, при заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.

# 7
  • Мнения: 2 110
Направи си декларацията при нотариус по-рано да ти е готова. Една моя позната миналата година и се наложи да ражда по празниците когато неработеха нотариусите и замалко да я изпишат без имената на таткото.
Относно децата родени без брак,невиждам нищо лошо.

# 8
  • Мнения: 6 274
Направи си декларацията при нотариус по-рано да ти е готова. Една моя позната миналата година и се наложи да ражда по празниците когато неработеха нотариусите и замалко да я изпишат без имената на таткото.
Няма такива филми....  Naughty
Тези лица, които са в болниците, работят всеки ден...
Без значение празници ли са, делници ли са....

# 9
  • Мнения: 110
а мен друго ме интересува, детето ми е на мое име....... бащата не дойде в болницата, а и вече 5 години не се интересува, но оттук нататък как става припознаването?

в случая си мисля че всеки може да я припознае.

# 10
  • Мнения: 6 274
.......в случая си мисля че всеки може да я припознае.
Не знам след толкова време дали може, но ако е било още в родилното - не е проблем...
И все пак....
Това е подсъдно и ако не дай си Боже този човек в един момент се сети, че иска да се прави на баща, сещаш ли се какво ще последва за онзи, който е подписал декларация, че детето е негово ???

# 11
  • Мнения: 3 621
Направи си декларацията при нотариус по-рано да ти е готова. Една моя позната миналата година и се наложи да ражда по празниците когато неработеха нотариусите и замалко да я изпишат без имената на таткото.
Няма такива филми....  Naughty
Тези лица, които са в болниците, работят всеки ден...
Без значение празници ли са, делници ли са....

Има такива филми, зависи къде раждаш, в Бургас например искат предварително подписана нотариално заверена декларация от бащата, ако няма такава записват детето на името на майката. В болницата изобщо няма такова лице което да може да завери такава декларация

# 12
  • Мнения: 6 274
Направи си декларацията при нотариус по-рано да ти е готова. Една моя позната миналата година и се наложи да ражда по празниците когато неработеха нотариусите и замалко да я изпишат без имената на таткото.
Няма такива филми....  Naughty
Тези лица, които са в болниците, работят всеки ден...
Без значение празници ли са, делници ли са....

Има такива филми, зависи къде раждаш, в Бургас например искат предварително подписана нотариално заверена декларация от бащата, ако няма такава записват детето на името на майката. В болницата изобщо няма такова лице което да може да завери такава декларация
Ставаше въпрос за София....
Няма как да знам за всички градове...
  Tired

# 13
  • Мнения: 110
мерси Джуличка  bouquet

така е, и не само за бащата, най вече за детето, ами аз само си мисля...............

# 14
  • Мнения: 6 274
мерси Джуличка  bouquet

така е, и не само за бащата, най вече за детето, ами аз само си мисля...............
Моля, радвам се, че съм отговорила на въпроса ти...  Hug

Общи условия

Активация на акаунт