Борба с конденз по дограмата..

  • 12 845
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710
Здравейте, напоследък имаме един проблем вкъщи и ще се радвам, ако някой знае повече да ни помогне с информация.
Имаме метална дограма, която досега не е правила никакви проблеми, но от няколко седмици в спалнята ниско по стената около балконската врата забелязах влага. Реших сутрин да проветрявам повече, но от няколко дни, когато дръпна сутрин пердето по стъклото буквално тече вода. Това не се е случвало досега.
Нямаме пране в стаята, температурата в къщи е 16,5 -20 градуса, навън не пада под 10 до момента.
На какво може да се дължи такъв конденз и по-важно - как да се преборим?

# 1
  • Мнения: 47
На какво се дължи -фактори много  .Един от начините за намаляването на конденза по прозорците е вечер да събираш пердетата.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В помещението не е много топло и това пране, което е там най вероятно са причина за получаването на конденз.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 341









Аз не мога да спя на топло и вечер изключвам парното -
винаги има вода по стъклата и попивам с микрофибърна кърпа.
Ако пусна парното - конденз няма.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Така е и в нас.

# 5
  • Мнения: 5 710
ivben, аз всъщност казах, че нямаме пране, а не че имаме.
оф.. това не искам да се разпростира към стената, да прави влага, мухъл.... егати.

# 6
  • Мнения: 146
просто проветрявайте редовно особенно ако имате много качествена дограма. Добре направенощо жилище е идеално за отопление защото нямам никаква вентилация и приход на външен въздух. Лошото е че цялата влага от къпане, готвене и дишане на хората вътре остава в къщата.

После тази влага кондензира по прозорците защото там е най-студено.

Аз лично проветрявам поне сутрин и вечер за по 10 миниту. Това ми е достатъчно, но пробвай при теб как ще е .

# 7
  • София
  • Мнения: 1 603
При пуснато парно пред нощта и редовно проветряване, не би трябвало да има голям конденз, ако спиш на по-хладно обаче, е проблем  Confused.
Вземи си обезвлажнител /или както там се нарича/. Мин. година си бях взела един - простичък и обикновен и вършеше чудесна работа, сега взех подобен и нещо не го бива.
Тези на церезит били нелоши, като срещна, ще си взема от тях.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
ivben, аз всъщност казах, че нямаме пране, а не че имаме.
оф.. това не искам да се разпростира към стената, да прави влага, мухъл.... егати.
dohИзвинявай, как прочетох обратното не мога да си обясня. Остава ти варианта с честото проветряване. С каквото и да мажеш тръгне ли мухъл няма отърване. Временно се скрива(ако третираш) и пак се появаява след известно време. Аз съм забелязала, че в нас по дограмата започва да тече, когато отвън времето е влажно и ако имам пране вътре, а в стаите не е много топло.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 025
 И аз не си обяснявам защо е така: Когато е студено в стаята (13-15градуса)- прозорците са целите във вода. При 19-20 гр. - почти никакъв конденз! Би трябвало да е обратно, но е факт - наблюдавам го вяка сутрин.

# 10
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Проветряване и от малките обезвлажнители. Влагата навън също е определяща. Аз съм забелязала, че като са пуснати щорите/пердетата прави повече конденз. Също така обичам да спя на хладно и оттам е част от проблема.  Confused

# 11
  • Мнения: 5 710
Мерси, момичета!
Изглежда , че проблемът е от това, че намаляваме отоплението през нощта и че ни е качествена дограмата и добре 'запечатва"  Laughing  Направихме малко промени, отворих тази нощ вратата на стаята, температурата беше към 18 градуса и никакъв конденз на сутринта. Ще си купя и обезвлажнители задължително!
Чух, че т.нар К-стъкло прави такъв конденз, но аз не знам нашето дали е такова.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Наши познати са с "К' стъкла и не се оплакват от конденз, но в тях температурата си е постоянна.
Обезвлажнител ще е решение на въпроса при теб. Peace

# 13
  • София/Перник
  • Мнения: 981
И аз не си обяснявам защо е така: Когато е студено в стаята (13-15градуса)- прозорците са целите във вода. При 19-20 гр. - почти никакъв конденз! Би трябвало да е обратно, но е факт - наблюдавам го вяка сутрин.

Значи това си е чист физичен закон Simple Smile
Когато въздухът в стаята е по-хладен, той е с по-висока влажност. Когато е по-топъл, той е по-сух.
Когато комбинираме топла стая с влажни процеси (готвене, пране, сушене, къпане, спане) се увеличава влажността. При хладна стая влажността се увеличава още повече.
А влагата кондензира на най-студената повърхност в едно помещение - стъклата. До каква степен ще има конденз по стъклата зависи от това какви са - обикновени, нискоемисионен стъклопакет, такъв с К-стъкло и пр.

Отчасти зависи и от външните условия - при студените зимни нощи, появата на конденз е почти неизбежна в помещенията с влажност около и над 55-60% и с темп. около 16-17 град.
При по-висока вътрешна темп., нещата се променят и конденз няма, или ако има, то той е минимален.

Предвид това, че съвременните дограми уплътняват много добре, то няма как да се получи естествена вентилация и циркулация на въздуха в помещенията.
Поради тази причина е желателно често да се проветрява. Или поне два пъти на ден да има пълна обмяна на въздуха - отваряте широко врата или прозорец, при което той се изпотява. Държите отворено до момента, в който това изпотяване е изчезнало или пък усетите, че е станало прекалено хладно за вас. По този начин въздухът се е обменил изцяло, без да изстинат повърхностите на стените.

Друга помощ е да не затваряте плътно врата, а дръжката да е в леко наклонено положение - това когато готвите например.

Не виждам смисъл от обезвлажнител, но това е въпрос на избор.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 025

Значи това си е чист физичен закон Simple Smile
Когато въздухът в стаята е по-хладен, той е с по-висока влажност. Когато е по-топъл, той е по-сух.



Ей това от кой закон е?! Rolling Eyes Влажността и температурата са различни неща.Влажността в Бурас и София е различна, независимо,че температурата може да е еднаква.Както и в 2 жилища, като едното се отоплява с парно, а другото с газ, да кажем. Има резон в нящата, които казваш, но обяснението ми е неонятно.  Blush
Иначе другите неща са ясни-много проветряване се иска.

Общи условия

Активация на акаунт