Как се приготвя сладкиш от ябълки?

  • 3 184
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 151
Много ще съм благодарна някой да ми напише рецепта за приготвяне на сладкиш с ябълки. newsm78

# 1
  • Мнения: 4 244
С маслено тесто

1/2 пакетче масло (75 гр)
1 яйце, щипка сол, 1 кч. захар
и брашно колкото поеме за твърдо тесто
Разделям тестото на 2 части 1:2, като по голямата част я разстилам в формата в която ще пека и го слагам в хладилника с формата както е да постегне заедно с останалата част завита в фолио
След това обелвам и нарязвам ябълките на ивици, по тънички и приготвям канелена захар - 1 л канела и 5 л захар
Изваждам формата от хладилника и нарежда плътно резените ябълки една до друга в кръг докато се покрие дъното и наръсвам с канелената захар.
По избор може да сложихте и смлени ядки (орех или лешник).
Останалото  тесто се разточва и се режат ленти от него и с тях се покрива сладкиша - прекръстосани
Може и да не се разточва, а да се претрие през стъргалка и става на трохи
Пече се на средно силна фурна - 175 градуса около 45 мин. Накрая може да се наръси с пудра захар

Да ви е сладко!

# 2
# 3
  • Мнения: 1 655
Тъкмо мислех да пускам тема да ви питам за плънка на пай с маслено тесто. Ще пробвам тези дни с плънка - ябъкли и канелена захар. Само че в моята рецепта за маслено тесто не присъства захар, или ако има е 1-2 лъжици.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Теди я обясни моля те , че хич , ама хич не разбирам това -

....Двете смеси се смесват /какъв гениален филосовски израз Bulb /.
В намазана с олио тавичка се изсипва 1/3 от сухата смес
Отгоре 1/2 - от ябълковата, после суха смес, ябълкова и накрая последната суха смес....

Хем се смесват двете смеси  , хем после редиш ту суха , ту мокра  #Crazy   , е как става тая работа  Shocked newsm78 ?!

Мерси  Grinning !


Скоро си копнах ей този слакиш , ама още не съм го пейстнала ( във фурната де  Laughing  ) .

Ябълков сладкиш

Продукти:
- ябълки /хубаво е да са по-кисели/ - около 7-8 броя
- бисквити - най-добре чаени /1 пакет/
- канела
- масло - 1 пакетче
- 4 яйца
- 1 ч.ч. захар
- брашно - 1 ч.ч.
- бакпулвер - 1 ч.л.
- есенция "Ванилия"
На дъното на правоъгълна тава стопяваме маслото, отгоре нареждаме бисквитите, върху тях подреждаме почистените и нарязани на филийки ябълки и поръсваме с канела.
Отделно разбиваме яйцата и захарта до побеляване, добавяме пресятото брашно и бакпулвера /хубаво е да е объркан с брашното/, също слагаме и есенцията. С тази смес поливаме ябълките и печем около 30мин. на умерена фурна.
Сладкишът е най-вкусен за хапване на другия ден.

Последна редакция: пн, 25 юли 2005, 13:54 от Morena

# 5
  • Мнения: 6 472
Морена, е това ми е един от любимите варианти newsm10 Аз го правя не само с ябълки:) Става супер и с плодове от компот  Hands Clap

# 6
  • Мнения: 4 358
МоренкаHug
Сухата смес е брашно + грис + захар + бакпулвер.
Ябълковата смес е ябълки + орехи + захар + канела.
Редуваш двете - слагаш 1/3 от сухата на дъното, отгоре 1/2 от ябълковата, отгоре 1/3 от сухата, 1/2 от ябълковата и завършваш с 1/3 от сухата.

Аз съм пробвала и да забъркам всичко заедно, ама не се получава хрупкава коричка и предпочитам варианта да редувам суха смес и ябълкова смес.
Да ви е сладко  Grinning

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
ОК ТедиHug
Ще го пробвам това , въпреки че ми звучи много странно сухата смес . Като ти гледам снимките обаче и забравям за сранността му  Grinning.

Морена, е това ми е един от любимите варианти newsm10 Аз го правя не само с ябълки:) Става супер и с плодове от компот Hands Clap
  А така ! Друго си е някой ( познат като кулинар ) да ти го препоръча  Grinning.
И на този няма да му простя явно !
Мерсаж Лулу   Hug

# 8
  • Мнения: 151
Много благодаря на всички! Peace

# 9
  • Мнения: 1 215
Тази карамел- пита е кралицата на ябълковите сладкиши. 
Правила съм я многократно, фантастична е. Може да се гарнира с топка сладолед.   cook

Карамел-пита с ябълки

ПРОДУКТИ:
1 кг ябълки
2 ч.ч. захар
1 ч.ч. орехови ядки
1 пакетче краве масло
4 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 бакпулвер
2 ванилии
2 ч.ч. брашно
1 1/2 ч.л канела

ПРИГОТВЯНЕ:
Карамелизира се 1 ч.ч. захар и с нея се облива дъното на кръгла тавичка. Обелените нарязани на тънки резенчета ябълки се редят плътно върху карамела. Поръсват се с ореховите ядки, разбъркани с канелата и пакетчето масло, нарязано на парчета. Запича се леко (до омекване на ябълките). Изважда се тавата и върху ябълките се изсипва добре разбитата смес от яйцата с 1 ч.ч. захар, киселото мляко, бакпулвера, ванилията и брашното. Пече се в умерена фурна. Като изстине, се обръща върху чиния за сервиране.

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Тъкмо мислех да пусна търсене за сладкиш с ябълки,така че темата ми идва точно Laughing И специални благодарности на Стройната фиданка - ей точно такава рецепта с прекръстосаните ленти търсех,защото бабчето ми прати един невероятен конфитюр от ябълки и ми завлезе в главата,че искам сладкиш с лентички,да се вижда конфитюра между тях Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 3 328
...Скоро си копнах ей този слакиш , ама още не съм го пейстнала ( във фурната де  Laughing  )...
Ще си позволя да добавя към техниката на приготвяне на този сладкиш с ябълки, който си копнала /понеже и аз съм писала почти същата рецепта нейде тук, във форума/, че той става много вкусен, ако, преди да излееш върху ябълките кейковото тесто, пъхнеш тавата в предварително загрятата за печене на сладкиша фурна, така, както са наредени ябълките и са наръсени с канелата, да се запекат съвсем мъничко. За аромата в кухнята и вкусовите качества на десерта гарантирам Grinning

# 12
  • Според сезона
  • Мнения: 297
Тази карамел- пита е кралицата на ябълковите сладкиши. 
Правила съм я многократно, фантастична е. Може да се гарнира с топка сладолед.   cook

Аз го правя и със сини сливи и ни е любим през този сезон  bouquet

# 13
Този вариянт е много найси Grinning
Ей тук съм си запазила парченце  Wink

# 14
Ябълков пай
Продукти:
2-3 ябълки
1/2 пакет бисквити “Руен”
1/2 пакетче масло
смлени орехи
канела
4 яйца
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. брашно
1 бакпулвер
1-2 ванилии
Приготвяне:
Разтапяме маслото в тавата. Поръсваме натрошените бисквити поцялото дъно на тавата. Отгоре нареждаме нарязаните на филиики или настъргани ябълки. Поръсваме ги с канела и орехи.
Отделно разбиваме яйцата, захарта, брашното, бакпулвера и ванилията. Изсипваме сместа в тавата. Пече се в предварително загрята фурна.


ЯБЪЛКОВ СЛАДКИШ
За ябълковата плънка:

1/2 кг кисели ябълки
2-3 с.л масло
Сока на 1 малък лимон
80гр филирани бадеми
2 с.л. захар.

Ябълките се обелват и нарязват на малки парченца. Върху тях се изтисква сока на 1 лимон и се слагат на тих огън да поомекнат. Свалят се от котлона, оставят се да изстинат и към тях се добавя разтопеното масло, захарта и бадемите.

За тестото:

100 гр масло
100 гр захар (или вече на вкус)
3 яйца
5-6 с.л овесени ядки (леко понакиснати)
брашно
1 пакетче бакпулвер
1 пакетче ванилия и 2-3 капки лимонова есенция.
фанта портокал (или някаква друга подходяща газирана напитка) 2-3 с.л

Захарта и маслото се разбиват хубаво с миксер. Едно по едно, при непрекъснато бъркане се добавят яйцата. После анилията, бакпулвера, овесените ядки и най- накрая брашно, така че да се получи гъстичко кексово тесто. За да придобие нужната консистенция се разрежда с фантата.

Тавата се маже обилно с масло. Изсипва се 2/3 от тестото. Останалата 1/3 се омешва с ябълковата смес и внимателно се разпределя с лъжица в тавата. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса.


ЯБЪЛКОВ СЛАДКИШ 2

2 ч.ч. настъргани обелени ябълки (както се оказва, савало и с тиква и моркови  )
1 ч. ч. (200 г.) захар
3/4 ч.ч. олио
начукани орехи - около 1/2 - 1 ч. ч.
3 -4 с.л. кисело мляко
1 яйце
канела на вкус (аз слагам 1 пакетче)
2 ч.ч. брашно
1 ч.л. сода бикарбонат - гаси се в киселото мляко. (аз предпочитам да слагам 1 бакпулвер)
Пече се в 200 г С фурна, намазана тавичка

ЯБЪЛКОВ СЛАДКИШ С РЕНДОСАНО ТЕСТО
250 г. масло (маргарин)
100 . пудра захар
1 яйце
1 ванилия
1 бакпулвер
брашно за умерено твърдо тесто

за плънката
1 кг. ябълки
3 с.л. захар
1/2 ч.ч. орехи - начукани или смлени
1 ч. л. канела

Маслото се разбива с пудрата захар до побеляване. Прибавят се яйцето, ванилията и брашното. Меси се тесто - умерено твърдо и се разделя на 2 части, които се оставят да престоят в хладилника 1 час.

През това време се почистват ябълките, нарязват се на кубчета или тънки филийки и се варят на слаб огън с малко вода и 3 с.л. захар. Като се охладят, се добавят орехите и канелата.

В намазана и наръсена с брашно тавичка (не много голяма), се разстила едната половина от брашното. Аз тож правя гато за пай - повдигам и по стените на формата. Отгоре се насипва ябълковата смес. Върху ябълките се настъргва на едро ренте втората половина от тестото.

Пече се в загрята фурна 30 - 40 мин. или до порозовяване. Като изстине, се ръси с пудра захар.


Ябълков сладкиш 3

Продукти: 3 чаени чаши брашно, 1 чаена чаша захар, 2 яйца, 1 пакетче масло, 1 кафена чашка прясно мляко, пакетче бакпулвер, ванилия и 5-6 изчистени и настъргани ябълки.

Разбиват се на пухкава смес маслото и захарта, прибавят се при непрекъснато разбиване едно по едно яйцата, млякото, брашното заедно с бакпулвера и ванилията. Сипва се в намазана тавичка половината от сместа. Върху нея се разстилат настърганите ябълки и отгоре останалата част от тестото. Пече се в умерена фурна и се сервира поръсен с пудра захар.


Ябълкови бухтички

Разбиват се 3 яйца, прибавя се брашно, колкото е необходимо, до получаване на твърдо тесто. Налива се прясно мляко, докато консистенцията стане като пюре. Прибавят се 4-5 обелени ябълки, настъргани и леко изстискани заедно с 1 каф.лъж. канела или 1 ванилия. Разбърква се сместта и се пуска от нея с лъжица в силно сгорещена мазнина. Пържат се до златисто и още топлички се поръсват с пудра захар.
Стават бързо и са много вкусни.

Общи условия

Активация на акаунт