Възстановяване на кърма след раздяла с бебето

  • 1 449
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравеите

казвам се Албена маика на Александър. След раждането бебко престоя 1  месец в неонатологията на Университетската педиатрия. По време на бременността бях взела твърдото решение да кърмя; бях прочела къде каквото имаше по темата; бях се подготвила да се справя с всяка трудност свързана с кърменето но явно само не и с това бебето ми да не е до мен. Още в болницата започнах да цедя на всеки два часа включително и през нощта. За жалост вероятно поради стреса които изживявях покраи бебко максималното количество което успявах да изкарам беше 40 гр. Бебко си доиде при нас жив и здрав но свикнат на биберон. Опитах какво ли не за да го приуча на гърда - държах го гладен, слагах го на гърда по всяко време по което можеше, мокрех зърната с мляко за да го прилъвам но Алекс само лапа зърното без да засмуква достатъчно силно за да изкара мляко. В момента изцеждам кърма след всяко хранене но успявам да изкарам съвсем малки количества. Чела съм и съм слушала за жени които цедят големи количества по няколко месеца. Аз искам дори само да мога да му давам кърма като добавка поне до края на третия месец.
Моля ви ако има и други жени в подобно на моето положение които могат да ми помогнат със съвет как да увелича или поне да подържам кърмата да ми отговорят по темата.
Благодаря

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей Grinning
Супер е, че толкова време си се цедила и продължаваш да го правиш за твоя Александър Hug
Искаш ли да разкажеш малко повече за това как си организирала изцеждането - колко пъти за 24ч, едната или двете гърди, каква помпа използваш? Така ще се види дали има някакви промени, които можеш да направиш, за да потръгнат нещата - съхранила си кърмата повече от месец, значи е постижимо и да я увеличиш Hug

# 2
  • Мнения: 89
Здравеи Хедра

цедя след всяко хранене на Алекс което по принцип е на всеки три часа включително и през нощта тъи като не му правиме нощна пауза. Ползвам ръчна помпа на Авент и цедя по 10 минути на гърда и двете гърди на всяко цедене въпреки че след петата минута не излиза почти нищо (но нали производството на пролактина се активира след петата минута). Едната гърда почти не "дава" мляко  Simple Smile но аз тъпо и упорито не се отказвам. Няма да изброяавам всички неща които пия и ям които маи по скоро са за кураж от колкото реално да увеличават кърмата. Слагам Алекс на гърда независимо че нищо не издърпва с убеждението че всичко е на психическа основа. На ден изкарвам наи много до 160 грама което на моя гладник би му стигнало точно за едно ядене и половина. 

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Т.е. цедиш по 8 пъти в денонощието, нали така?
Такава честота е добре - цеденето обаче си е проблемно и не всички жени успяват да поддържат значително количество кърма по този начин. Има още някои неща, които би могла да пробваш - след 5-тата минута, когато гърдите спрат да пускат, да спреш цеденето и първо да опиташ масаж като описания тук, преди да продължиш:
http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html
Понякога това, съпроводено с компресия на гърдата по време на самото изцеждане, дава по-добри резултати отколкото само механичното изцеждане.
Има варианти за медикаментозно стимулиране на кърмата, ако си склонна да пробваш и такъв вариант.
И последното, за което се сещам, е да опитате да храните бебето със системка на гърдата, така че там да получава и добавката - неговото сукане би помогнало много повече от всяко цедене, а децата по принцип отказват да сучат на гърда, на която няма обилно количество мляко. Затова системката би била добър вариант, тъй като осигурява обилното мляко и поддържа интереса на бебето.
Помисли кое от тези неща ти се вижда подходящо за вашата ситуация и ще може да го обсъдим по-подробно Hug

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Моята бебка също не засука и до 5-я месец се цедях.Имах много кърма и беше изцяло на нея.....не съм имала такъв проблем като твоя.Дано се справиш с него  Hug

# 5
  • Мнения: 89
Много ти благодаря за бързия отговор  Simple Smile
Склонна съм да опитам и трите неща комбинирано.
За лекарствените препарати съм прочела това онова и има някои неща които ме притесняват. До колкото знам става въпрос за хормонални препарати и се притеснявам дали няма да се отрзят по някакъв начин негативно на бебко. Когато започнах да му давам кърма му се образуваха подутини като топчета на гърдичките които педиатърката обясни с хормоните в кърмата. Тя ни успокои че с времето ще минат но ме притеснява че ако приемам допълнително хормонални препарати мога да задълбоча този проблем или да му навредя по някакъв друг начин. За жалост не намерих никъде информация от маики които са стимулирали кърмата по този начин за да се информирам как се отразяват тези лекарства от преживяно.
Линка които си ми пратила не се зарежда - възможно ли е да ми изпратиш самия текст на лично съобщение или на имеила ми - bpashova@yahoo.com
Какво е това системка и от къде да си я набавя.

Макар че у дома ме подкрепят в желанието ми да продължа с кърмата мъжа ми не може много да ме разбере и смята че ако непрекъснато запушвам устата на детето с гърдата си нещата ще се оправят а свекърва ми смята че не пия достатъчно боза  Laughing . Подкрепата на някои които поне малко ме разбира е доста стимулираща. Много ти благодаря за ангажираността.

Весели празници и много здраве късмет и щастие ти пожелавам.

# 6
  • Мнения: 89
Памси

много ти благодаря за пожеланията  Grinning

Весели празници и много здраве щастие и късмет

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не, не става въпрос за хормонални препарати. Лекарствата, които се използват, са широко известни и проучени и се ползват и от майки, които страдат от силно повръщане по време на бременността - засилването на лактацията е един от страничните им ефекти. Тъй като става въпрос за медикаменти обаче, е нужно употребата им да става под постоянен лекарски контрол и по лекарска преценка, тъй като има състояния, в които не могат да се ползват (напр. история на сърдечни заболявания и депресия).
Има една майка тук, за която със сигурност знам, че използва за известно време такъв препарат - можеш да й пишеш на лични, ника й е veni_b.
Системката за хранене на гърда се прави лесно и употребата й също е лесна, проблемно е почистването й само - но е нужно някой да ти покаже как става и да прилъже бебето веднъж да засуче с нея. Ако кажеш къде си (град и квартал, ако си от Сф), ще измислим как да стане.

# 8
  • Мнения: 9 776
Portokalexa, здравей! Аз не мога да се похваля с кой знае какъв опит в кърменето /2 месеца цедене с каката и сега вече три месеца успешно кърмене на бебето, заслуга за което има и hedra Hug/. Но! Хубаво е, че полагаш такива старания за да кърмиш, но не е нужно да го правиш на всяка цена, т.е.

...Бебко си доиде при нас жив и здрав но свикнат на биберон. Опитах какво ли не за да го приуча на гърда - държах го гладен...

За едно бебе най-важно е да е нахранено Peace - независимо от начина и вида на храната. Идеалният вариант всички го знаем, но като има проблем, най-добре е да не се правят драми от това Naughty. Чела съм тук във форума за мами, които са успявали да изцеждат достатъчно количество кърма даже и година след раждането Peace. Това е въпрос на техника, на психика, на желание и какво ли още не, но не е невъзможно Peace. Преди всичко бъди спокойна, следвай дадените ти съвети и всичко ще бъде наред. Но не си дръж бебето гладно, само и само да засуче от теб Naughty. Пожелавам ти успех Hug!

# 9
  • Мнения: 89
Polin_a благодаря за пожеланието. И аз разбрах че не си е работа да си държа бебето гладно, но по мъчния начин  Sad. След като го помъчих няколко часа в рев и безсмислени опити да му запуша устата с гърдата си установих че няма смисъл. Още повече че с няколко опита разбрах че като е спокоен, малко преди следващото папкане не се противи на зърното даже го лапа и се опитва да суче. Но като едно типично малко мъжленце може би е малко мързелив  Grinning и не успява да изкара мляко - съдя по това че не преглъща, усещането върху зърното е доста по слабо дори от помпата, а и след това пак си е гладен като змей изяжда си всичко че и пита за още. Е разбира се с времето зърното му е все по малко интересно и все по трудно го прилъгвам но и аз не се отказвам лесно  Laughing.
След като попрочетох напоследък опита и на двете групи жени (и кърмещи и некърмещи) и поговорих с педиатърката по въпроса се поуспокоих. Смятам да направя каквото мога за да имам кърма поне още малко, но категорично спрях с депресиите по повод всеки грам по малко. Сега съм по окуражена защото има още варианти които не съм опитала (а си мислех че съм опитала всичко) а и има кой да ми даде истински професионален съвет и насока (благодаря на Хедра  Hug). В краина сметка вярвям че на бебко му е нужна една спокойна мама да му се радва а не  истерясала и  хипнотизирана в помпата  #Crazy

# 10
  • София
  • Мнения: 12 228
  Относно системата за хранене от гърда, виж в тази темичка 205 пост на 17-та страница на Хедра, за по-голяма ясното за какво става въпрос.
   
ПП. Виждали ли се това приспосолбение за дохранване? Изглежда ми доста удачно.

Казва се лакт-ейд и е бая скъпичко, ако човек ще си го поръчва. Но има варианти да се направи много лесно с подръчни материали - бебешко шише, биберон с разрязан накръст отвор и бебешка сонда за хранене номер 8 (представлява дълга тънка пластмасова тръбичка - има мек накрайник в единия край, той се отрязва; купува се от санитарните аптеки, в обикновените ги няма и струва стотинки). Единият край на сондата се пъха в увеличената дупка на биберона - така той я държи на място добре потопена в течността (АМ или изцедена кърма), а самото шише трябва да е на равнището на гърдата (най-лесно е да се сложи в джоба на риза). Другият се залепва на гърдата (с обикновена лепенка), така че да не мърда много-много. Краят му трябва да е на равнище края на зърното и когато бебето се слага на гърдата, сондата трябва да се пада в ъгълчето на устата му. Когато се ползва силиконово зърно, е доста по-лесно, понеже то държи сондата на място.
Само че тези приспособления се ползват само в определени случаи и е добре някой опитен инструктор да покаже как се употребяват правилно (лекар или консултант по кърмене), защото могат да имат и негативен ефект. Бебе, което суче добре самичко, няма нужда от такова приспособление и то може да обърка сученето му. Отделно почистването е доста трудоемко и цялата работа е тромава и времеотнемаща - но може да е много полезна, когато бебето се учи да суче и е нужно да прекарва много време на гърдата за стимулация на повече мляко Hug
   За цеденето, бих могла да ти препоръчам да опиташ да цедиш от другата гърда докато бебето е сложено да суче и просто да си спокойна  и отпусната за да се стимулира рефлекса на потичането.
    Честито бебче и най-важното е да се гушкате и много да го обичате  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 89
Аила благодаря. Голям сладур е вече се смее с глас Simple Smile.
А знаеш ли дали някъде се продава готова системка - не съм много добра в направи си сам Simple Smile

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
В България готови системи не се продават, а и наистина са скъпи.
`Направи си сам` е елементарна, не се налага да правиш нищо, освен да се среже малко дупката на биберона, колкото през нея да може да влезе сондата - това е абсолютно всичко. Ася ще ти я направи и ще ти покаже Grinning

Общи условия

Активация на акаунт