Епидурална упойка

  • 4 491
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Момичета разкажете малко повече за този вид упойка!Боли ли при поставянето?Обезболяват ли мястото преди да я поставят?Какви са рисковете?Усещаш ли напъните?И въобще всичко което се сетите.Мисля че ще е полезно!(аз поне не успях да открия много инфо) Embarassed

Последна редакция: пн, 29 дек 2008, 00:52 от kalina_lina

# 1
  • Мнения: 120
Не е лошо да оправиш правописната грешка в заглавието-Упойка
Та на въпроса:не боли поставянето,обезболяват мястото.Напъните не са много качествени и изгонването на плода се затруднява,но с напътствие от страна на лекаря нещата стават.Няма я болката,контракциите се усещат само като втвърдяване на корема.Като страничен ефект при мен беше болка в кръста,която продължи около 3 месеца след раждането и после изчезна.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 476
Мен не ме боля при поставянето, на фона на контракциите не се усеща кой знае каква болка. За риск ми посочиха евентуално главоболие следващите дни, при мен нямаше никакво  Peace Напъните си ги усещах, но като цяла много важна е ролята на анестезиолога за правилното поставяне и дозиране на упойката  Peace

Болка в кръста и при мен имаше, около 2 седмици след раждането попремина, но не съм сигурна, че упойката е причината, още преди да ми я сложат адски ме болеше, там ми беше най силната болка за цялото раждане  Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 29 дек 2008, 09:25 от jijibiji

# 3
  • Мнения: 8
Благодаря за бързите отговори!И за забележката Embarassed Simple Smile

# 4
  • Мнения: 6 274
Не знам как така не си успяла да намериш много инфо, при положение, че това е една от темите, които предизвикват истински фурор тук, във Форума...
Само гледай какво ще стане след две  три страници...  ooooh!
И тъй като аз съм от "противниковият лагер" искам да ти кажа, че рисковете при тази (а и не само при нея) упойка не са никак малки...
И изобщо нямам предвид "засягане на нерви в гръбнака" и т.н.
Говоря за съвсем реални рискове или най - малкото нежелателни намеси от страна на лекарите спрямо бебето...
От които би могло да има тежки и необратими увреждания за цял живот...
Дори и един единствен процент да е рискът това да се случи, аз никога не бих рискувала...
Както и не съм, всъщност...

# 5
  • Мнения: 27 524
И тъй като аз съм от "противниковият лагер" искам да ти кажа, че рисковете при тази (а и не само при нея) упойка не са никак малки...
И изобщо нямам предвид "засягане на нерви в гръбнака" и т.н.
Говоря за съвсем реални рискове или най - малкото нежелателни намеси от страна на лекарите спрямо бебето...
От които би могло да има тежки и необратими увреждания за цял живот...
Дори и един единствен процент да е рискът това да се случи, аз никога не бих рискувала...
Както и не съм, всъщност...

Именно и същото и от мен  Peace

# 6
  • Мнения: 3 376
Аз родих с епидурална упойка и ако можех да върна времето назад нямаше да го направя.

Първо защото упойката изобщо не ме хвана въпреки усилията на анестезиоложката,така че си усетих всичко и накрая установих,че раждането съвсем не е толкова болезнено и страшно.
Всичко е в главата и въпрос на предварителна нагласа.

Не боли когато ти я слагат,само че трябва да не мърдаш,а по време на контракция това си е доста героично.

Ако намериш болница където докторите ще се съгласят да не стоиш легнала през цялото време и да си вързана за тонове,а можеш да се разхождаш,да си сменяш позите и т.н. мисля,че всичко ще мине по-бързо и лесно за теб и упойката тогава наистина се обезмисля.

# 7
  • Мнения: 3 453
  Аз не съм и привърженичка, въпреки че родих секцио не бях с такава упойка Wink

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Двата пъти раждах със спинална упойка-първият път нормално,вторият път декцио.Не съжалявам нито за миг и препоръчвам упойката с две ръце.Поставянето не боли

# 9
  • София
  • Мнения: 295
Ако можеш, по-добре да родиш без такава упойка. За съжаление и аз съм от онези, които не ги хвана както трябва и изобщо всичко се обърка после... едва успяхме да избегнем форцепса, а аз така хубаво се бях "подредила", че ме шиха 45 мин. след това. Иначе слагането на упойката не боли, не се обезболява самото място преди поставянето, но е доста трудно да си с контракции и да седиш мирно, свита на кълбо, за да ти я сложат.
Съжалявам, че аз не мога да ти кажа нищо хубаво, но пък има и жени, при които нещата са минали отлично с епидурална упойка. Желая ти успех!

# 10
  • Мнения: 1 629
Слагането на епидурална упойка е лесно и безпроблемно, ако си в ръцете на специалист. На мен ми стана неприятно само, когато вкараха тръбичката в гръбнака, усетих нещо като пробиване на кора от дърво. После всичко е приятно - като те наливат и усещаш през кгъбнака една студена течност. В родилното отделение бяхме 6-7 жени и всички искаха без, без ама най-накрая им биха по една. Нищо не се усеща с упойката, само при силните напъни все едно ти се ака ... ама нищо повече. Ако всичко ти е на ред и си с добри показатели за нормално раждане ти препоръчвам да не ползваш тази упойка. Казвам при добри, защото и аз уж бях с добри ама свърших на операционната маса и ако не беше епидурала  Shocked

# 11
  • Мнения: 514
Не знам как така не си успяла да намериш много инфо, при положение, че това е една от темите, които предизвикват истински фурор тук, във Форума...
Само гледай какво ще стане след две  три страници...  ooooh!
И тъй като аз съм от "противниковият лагер" искам да ти кажа, че рисковете при тази (а и не само при нея) упойка не са никак малки...
И изобщо нямам предвид "засягане на нерви в гръбнака" и т.н.
Говоря за съвсем реални рискове или най - малкото нежелателни намеси от страна на лекарите спрямо бебето...
От които би могло да има тежки и необратими увреждания за цял живот...
Дори и един единствен процент да е рискът това да се случи, аз никога не бих рискувала...
Както и не съм, всъщност...


И аз съм на това мнение! Peace Peace

# 12
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
За нормално раждане според мен тази упойка е напълно безсмислена.Не знам защо нераждалите момичета са решили,че всяко раждане е продължително и изключително болезнено.А и болката се забравя и изчезва в момента в който бебчо излезе.По статистики по-често се случва използването на форцепс при епидурална,тъй като напъните и контракциите не се усещат реално.И не на последно място-въпросната упойка се слага към края на раждането, при голямо разкритие,когато жената е изпитала 90% от контракциите и болката свързана с тях.

# 13
  • Мнения: 319
Може би, за да бъде всичко ок при слагането на епидурална упойка е важно анестезиолога и може би водещият раждането лекар да са доста добри.
Мисля, че доста важно е и какъв е индивидуалния праг на болка, която може да се понесе.
Аз родих с епидурална упойка и нямам никакви оплаквания. Мислех на място да реша дали да искам упойка, в зависимост от това какви са болките. Е, аз явно имах нисък праг на болка и доста си ме болеше при много малко разкритие - 1-2 см.
След слагането на упойката (почти не усетих болка от убождането, контракциите си бяха доста по-болезнени от това убождане Simple Smile), всичко беше много добре - усещах болка, но не така нетърпима, усещах и напъните, но напъвах по команда на лекаря и акушерките, предполагам, че без упойка тези неща се усещат по-добре от раждащата майка.
Та така, доволна съм, че родих с тази упойка. След това нямах никакви оплаквания - главоболие или други болки, които упойката би могла да породи.
Може би ще ти е полезно да кажа, че родих в Шейново при доктор Богословова, анестезиолога за съжаление не помня как се казваше, но беше по неин избор.

# 14
  • Мнения: 476
За нормално раждане според мен тази упойка е напълно безсмислена.Не знам защо нераждалите момичета са решили,че всяко раждане е продължително и изключително болезнено.А и болката се забравя и изчезва в момента в който бебчо излезе.По статистики по-често се случва използването на форцепс при епидурална,тъй като напъните и контракциите не се усещат реално.И не на последно място-въпросната упойка се слага към края на раждането, при голямо разкритие,когато жената е изпитала 90% от контракциите и болката свързана с тях.

Аз нищо не бях решила. Просто се случи, че раждах 26 часа. Продължително и много, много болезнено. Въпросът с упойката го бях оставила висящ. След н-броя часове превиване, обездвижена си я поисках. Поставиха я между две контракции, след което от изтощение спах два часа. Родих още няколко часа по-късно, когато вече се шушукаше в стаята ми, че май ще се наложи секцио. Усещах контракциите и напъните много ясно. Като страничен ефект получих главоболие.
Ако раждам отново и пак е толкова тежко ще искам упойка, въпреки резервите ми.

Общи условия

Активация на акаунт