Проблем със храненето и захранването

  • 1 071
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 219
Здравейте на всички.Дъщеря ми е на 8 месеца.На 7 месеца и 2 дни захраних с картофено пюре.В началото нямахме проблеми(естествено тя хапваше по 2 лъжички и на всеки 3 дни удвоявах количеството)но после се започна с проблема SadПрез първите дни си отваряше устичката,сякъш е яла и преди и разбира какво се случва,но изведнъж спря да приема каквото и дабило.Стиска си устичката и не ще и не ще.Пробвах всевъзможни методи-държах я по-гладна,по-топличко пюре,по-студено,по-рядко,по-гъсто,с  кърма,без кърма,въобще всички.До сега сме пробвали само картоф,Картоф+тиква и от 3 дни картоф+заешко по препоръки на педито.Каза,че вече сме достатъчно големи да започнем месо.Не знам какво да правя.Вече 1 месец почти се храним а на ден изяждаме по 10 20 гр Rolling Eyes,което е страшно малко.А понякога и нищо друго освен кърма не яде.Всички в къщи ме корят,че аз съм виновна,защото съм захранила прекалено късно и затова бебенцето не иска да яде.Трябвало е да го захраня,когато е било на 5 месеца(по-малкото,по-лесно се приучавало с новата храна?! Rolling Eyes)Според вас вярно ли е това?Дайте съвет какво да правя. TiredСамо да допълня,че сме изцяло на кърма.Започнахме от скоро и водичка да пием.А и още нещо-купени пюрета не сме пробвали,но  не искам NaughtyТвърдо съм против тях.Искам всичко аз да си го приготвям.

МОЛЯ ДАЙТЕ СВОИТЕ СЪВЕТИ!!!!

# 1
  • Мнения: 3 718
Спокойствие му е майката  Mr. Green Първо, свикни с идеята, че бебето ти ще яде толкова, колкото поиска. Количеството все още не е важно. Сега е важно да се запознае с различната храна, да си създаде хранителни навици и да получи нужните вещества, а за това не е важно да изяжда големи количества.
Можеш да направиш пауза, няколко дни не предлагай никаква твърда храна, само кърма. После предложи нещо ново и интересно, пробвай и с други зеленчуци и плодове. Виж какво предпочита, кое предизвиква интерес.
Слагай я да седи на столчето за хранене или където ти е удобно около масата докато вие се храните. Нека е част от ритуала, така ще се предизвика интереса и към храната. Можеш да и предлагаш смачкано между пръстите парченце сварен зеленчук или плод от вашата трапеза. Ако това, което ядете не е подходящо, просто си приготви някоко парченца сварен на пара зеленчук в чинията и и предлагай.
Дай и лъжица, нека се опитва да се маже, каквото и да прави, не се ядосвай. Също можеш да пробваш да и предлагаш храната с пръсти. Понякога децата се бунтуват срещу самата лъжица, при Алекс имаше такъв период.
Ииииии, отсвири нежно роднините  Mr. Green Какво е било по добре да направиш няма никакво значение на този етап. А и всяко дете е различно, преминава през различни периоди. Няма непрояло дете, даже и моето прояде, а беше....нямам думи. Само не насилвай и всичко ще се нареди.

# 2
  • Мнения: 367
Не се притеснявай, просто няма нищо по-вкусно от майчиното мляко. Детенцето е усетило това. Но вкуса на бебета се изменя непрекъснато, важното е да не се отказваш. Ние започнахме по-рано захранването, но с плодове. Просто при нас беше така. Всичко приготвям прясно и на ръка, но с картофеното пюренце и с кашичката нямаме особен успех. В началото дори силно и се гадеше от варено картофче с морковче. Пробвах да е малко по-течно и като че ли беше по-добре. Но основната ни храна е кърмата. Храни се половин час преди кърмене с пасиран плод, два пъти дневно. Поне веднъж дневно пие пресен сок от морков и тиква. Има дни, в които не иска да помирише нито от кашичката, нито от зеленчуковото пюренце, нито от сока. Но аз твърдо вярвам - всяко нещо с времето си и всяка майка ще намери най-добрия начин за захранване на своето дете.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Трябвало е да го захраня,когато е било на 5 месеца(по-малкото,по-лесно се приучавало с новата храна?! Rolling Eyes)Според вас вярно ли е това?

Да, според мен е вярно.
Не ми стана ясно защо от картоф и картоф+тиква си прескочила на заешко? Педито ти си гледа по нейните схеми без да отчете факта, че захранването трябва да става постепенно с градация на храните, а ти не си въвела още даже зеленчуците и плодовете.
Плодови пюрета пробвала ли си? Те се харесват повечко.
Съветвам те да поразгледаш схемите за захранване и реда на въвеждане на храните в темата за захранването.
И ти пожелавам много търпение Peace

Също да попитам - ти със био зеленчуци ли си приготвяш пюренцата? Имам предвид с домашно гледани? Затова ли дръжиш да са домашни?
Все пак имай предвид, че в нашата тема има бебенца, които не харесват домашно приготвените, но хапват купени. Може да пробваш с био-пюрета, те са с биологично гледани продукти без консерванти и прочее.

# 4
  • Мнения: 1 219
Отговарям на въпроите:
ДА,пюретата ги приготвям с домашни  екологично чисти продукти,изследвани лично от мен в ХЕИ за пестициди и нитрати Peace
За това че съм "скочила" на месото още преди да въведа плодовете,педиатъра ми обясни подробно защо.
Защото ние сме вече доста големи и ако чакаме да минем плавно през всички плодове и зеленчуци месото ще трябва да го въведа чак на 1 г. и повече дори.В този ред на мисли няма проблем да въведа плодовете в по-късен етап,но месото не бива да се отлага PeaceЧела съм доста за захранването и съм виждала много примерни схеми.В началото и мен ме стъписа доки с думите си да въвеждам месото,но ме убеди че така е правилно и аз не се съмнявам в него.Той е ЗА късното захранване и благодарение на него успях да убедя всички около мен,които ми се бъркаха #Cussing out да захраня чак на навършени 7 месеца.
Много ми допадна идеята да предлагам зеленчуците с пръсти PeaceБлагодаря за съвета.  bouquetОще утре ще го изпробвам.Днес предложих картоф+морков.Пак неуспешно ConfusedИзяде няколко лъжички и стисна устата Rolling Eyes

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Той е ЗА късното захранване и благодарение на него успях да убедя всички около мен,които ми се бъркаха #Cussing out да захраня чак на навършени 7 месеца.

Ами според мен този педиатър нещо не е в час и точно защото си чакала до 7 месец сега имаш проблеми. Крайно неподходящ съвет според мен. Захранването се почва след 6-ти месец точно за да има време за плавно въвеждане (а и защото детето има нужда от допълнителните вещества). Ако захраниш на 9месеца какво - директно с пуешко ли, щото вече е във тази възраст? newsm78
Както и да е, дано се оправят нещата Peace

# 6
  • Мнения: 789
..........Трябвало е да го захраня,когато е било на 5 месеца(по-малкото,по-лесно се приучавало с новата храна?! Rolling Eyes)Според вас вярно ли е това?...........


Според мен не е вярно. Захраних Ива на 5 месеца (дори не беше ги навършила) по съвет на педи и много ядове имахме месеци наред, да не кажа година дори. От едно лакомо за кърма бебе стана супер злоядо на всякакви други храни. По 2-3 бурканчета се отваряха и хвърляха, домашно приготвеното имаше същата съдба. Доста време трябваше да мине, за да се оправи положението.

Като съвет мога да ти кажа: не се самообвинявай, нито приемай обвиненията на другите, че си сбъркала някъде! И гледай да запазиш спокойствие (доколкото е възможно) и да пробваш различни варианти, докато нацелиш вашия. Важното е да сте здрави и щастливи, а пък с храненето рано или по-късно ще се получи - никой не е останал само на кърма до 1-ви клас Wink
Успех!

# 7
  • София
  • Мнения: 2 734
Аз също съм на мнение,че си почакала повече от нужното,за да захраниш на 7 мес.Но има и дечица,които независимо на каква възраст са захранени,дълго време предпочитат млякото пред всичко друго.Според мен няма за какво да се притесняваш толкова,детето ще прояде.Бих те посъветвала да спреш пюретата за около седмица,за да има време малко да ги позабрави.После пробвай само с тиква,ако й хареса,добави към нея малко оризова каша след няколко дни,правена с кърма.Търси каша обогатена с желязо,така ще й го набавиш в повече.Ако сладките храни ви потръгнат,въведи още няколко плода,старай се храната да й харесва най-вече на нея,а не да й натикваш неприятни на този етап храни,само защото са много важни за педи.Периодът на захранването е много деликатен и трябва да се действа внимателно,за да не се отврати малката за дълго от храната.Ако нещата вървят гладко,детето хареса плодовете и свикне с лъжицата,можеш да пробваш със зеленчуци след около месец.Има пюрета с месо и тиква примерно,вероятно е те да се харесат повече за начално захранване с месо,отколкото картофите.

# 8
  • Мнения: 1 219
не захраних на 6 месеца ,защото имахме проблем с биенето на ваксините,а както добре знаете когато се бият или предстои поставяне на ваксина не бива да се захранва(заради възможна реакция на организма).Иначе ако зависеше от мен щях да захраня на 1 годинка направо с твърда храна.На скоро бяхме на гости на една 85 годишна баба-роднина на мъжа ми,която сподели че до 1 г.3 м. е кърмила без да дава нищо друго  и чак след това е дала друга храна.Затова по онова време не е имало пюрета и т.нт.Детето е прояждало едва,когато е било способно да дъвче и да се храни с храната на възрастните. Peace

а  и доктора ми е много в час  PeaceНе случайно има най-голям брой пациенти в града.При него дори чувам ,че трудно можеш да се "уредиш".Следи новостите при отглеждането и захранването на бебето.И плюс това ми харесва именно заради това,че не е за стериотипи от сорта- точно на 6 месеца трябва да се захрани бебето.Според мен всяко бебе е индивидуално и едни имат нужда от друга храна по-рано,други пък по-късно.Не бива да се поставят рамки в медицината.С риск да се повторя-както хората са с различни организми,така и бебетата не бива да се поставят под общ знаменател.Дъщеря ми е родена в САЩ.На 4 месеца дойдохме в БГ и сме минали през няколко педиатъра.Този,при когото сме сега е най-добрия PeaceМного съм доволна,а и не само аз.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Извинявай, но като всичко ти е ясно и държиш да захранваш като баба си защо изобщо ни питаш за мнение? newsm78

# 10
  • Мнения: 2 132
Пробвай с плодови пюрета. Обикновено се харесват повече от всички останали. Ако ги приеме добре може да слагаш в различни каши от тях за да ги яде.
Като гледам си предлагала за 1 месец само картоф и тиква. Тиквата сладка ли е била? Аз давам домашна от оранжевите и доста се харесва, но е леко сладичка.
Иначе аз захраних Ива на 6м без 2 дни и отначало и тя ядеше малко - по 40-50гр, но си вдигна количествата постепенно. Но аз правя така - първи ден - 2л, втори -4-5, трети 6-7 и ако е нямало реакция след това по колкото иска тя.

# 11
  • Мнения: 1 219
момичета много благодаря за отговорите.Тиквата ми е домашна,оранжева и много,много вкусна.Не мога да разбера само защо в началото нямахме проблеми-отваряше си устата,а после провал ConfusedВече и морков давам.Месото засега го спрях Peace

# 12
  • Мнения: 873
това дете си е за педагогическо захранване Peace
моето кърмаче захраних на 5 месеца с  оризова каша.2 седмици отваряше устата и после почнаха мъките.на 7 месеца се самозхрани от нашата храна.до годинката ни бъркаше по чиниите и слагаше в устата каквото и харесва,после досукваше.на годинката и малко след това започна да яде по-големи количества храна,вече от нейната си чиния и спря да се донаяжда с кърма.
сега е на година и половина и понякога яде повече и от нас,а не е никак дебела Laughing

# 13
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 368
И аз мисля като dessy encheva  Peace Пробвай с педагогическо захранване. Аз захраних малкия ми син не точно педагогически, но има и такъв елемент. Отначало и той хапваше минимални количества - започнах няколко дни преди да стане на 6 месеца. Като стана на 8 месеца започна да прявява голям интерес към нашата храна. Давах му микродози от нея - сега вече по-големи количества, а паралелно, ако желае - пюрета, каши и прочие "бебешки" манджи.

# 14
  • Мнения: 3 718
Не се стряскай от такива "кризи", понякога се случват и такива периоди. Хубаво е да се подходи спокойно и без нерви както от теб, така и от семейството (визирам бабите, понякога са доста настървени с лъжицата  Mr. Green )
ПЗ е много добър вариант, може да не е 100% следване на принципа, а само основните елементи. Бебето се храни с вас и му подаваш малки дозички от нещо в устата  Peace
Не знам защо, но имам чувството, че се притесняваш да въвеждаш нови неща. Така ли е? Защото може точно разнообразието да помогне на твоето бебе да си върне интереса към храната. Има още толкова много подходящи за възрастта плодове и зеленчуци, пробвай я.

Общи условия

Активация на акаунт