Упорит запек при бебе

  • 2 045
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 967
МОля за помоощ! Бебка от около 2 седмици е с ужасен запек и идеите ми вече се изчерпаха - какво ли не пробвах и не помага - давам круши, сини сливи, каша от овесени ядки, тиква; правя клизма и пак нищо  Sad
Лили е кърмена на поискване, като напоследък самата тя доста разреди кърменията, като за сметка на това започна да изяжда повечко твърда храна - не знам дали това не предизвика запека. Захранена е на 6 мес. и много постепенно - в момента яде сутрин каша - овесена / елда, на обяд зеленчуково и през ден пуйка, следобяд каша с плод - круша/ ябъка. Вода не иска да пие - по 2-3 глътки на ден. Не иска и чайове, сокове и т.н. течности. На практика едниствената течност е кърмата. Преди няколко седмици получи за първи път запек (никог преди това не се е случвало), но с клизма и круши и помогнахме и за 2 дни отшумя. После околко седмица се изхождаше добре, а сега от доста дни пак е със запек и каквито и разхлабващи процедури да прилагам не действат. Вчера изяде една круша преди обяд и още една следобяд и пак се изходи чак късно вечерта и то с ужасен рев, много твърдо и беше мъчително. Направихме й клизма, за да й помогнем и акото едвам излезе, но ето днес отново не ака и се чудя какво да направя щом и разхлабващите храни не помагат, а ми се къса сърцето да я гледам как се мъчи.
Да добвя само, че не съм фен на лекарствата и бих ги приложила само в краен случай.

# 1
  • Мнения: 3 376
Аз не съм се сблъсквала с такъв проблем,но ми идва наум за чай.
Обаче незнам дали е подходящ за такова малко дете Thinking

По принцип не съм фен и на това тези неща да се правят насила,но щом случая при вас е такъв явно наистина се изисква някаква външна намеса.

Също така запека може да се появи и от обезводняване на организма, така съм чела.

Опитай да и даваш повече течности,знам че не е лесно когато не иска,но пък може да има нещо което харесва и ще го пие с удоволствие.

Масаж на коремчето,гимнастика с краката...

Последна редакция: вт, 30 дек 2008, 15:21 от EASpirit

# 2
  • Мнения: 4 414
Щом е намалила кърменията, а не поема други течности, може би течностите и са малко. Защо не пробвате няколко дни само плод и кърма да яде? Или само кърма?
Но според мен трябва да се коригира нещо в храненето, за да има траен ефект. Личното ми мнение/без да твърдя, че е меродавно/ е, че щом се запича, значи стомахчето още не е готово за толкова "твърда" храна.
Дано се справите бързо с проблема.  bouquet

# 3
  • Мнения: 158
една моя приятелка използва моловка ама дали дръжката или листото .Каза че само това помогнало на детето й.Сложела го в анусчето както сапуна и веднага помогнало.Питай някоя баба те ги знаят тия неща.Между другото на нас ни помагаше само водата от овесени ядки,давах и повече разхлабващи пюрета.Банана нас ни разхлабва доста.

# 4
  • Мнения: 1 353
Това за на моркова листото или пък дръжки от мушката съм ги чувала и аз,но определено не те съветвам да правиш това.Има доста други варианти.Първо най добре е да откриеш причината и да я отстраниш.

# 5
  • Мнения: 10 651
Nellie , имай пред вид, че като една от сновните причина за хроничния запек се счита недостатъчния прием на вода. Ти самата казваш, че бебка пие малко вода. Трябва да й създадеш навик да пие вода в достатъчни количества.

# 6
  • Мнения: 730
Аз съм постигала резултат с масаж на коремчето около пъпа по часовниковата стрелка. Няколко пъти , като всяко следващо завъртане около пъпчето е по-силно, разбира се умерено силно.Ако се прави такова масажче на коремчето всеки ден, няма да има проблеми. Опитайте и споделете.

# 7
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
И при двете ми деца имах този проблем-най-ефикасно и абсолютно безобидно е да свариш 2 с.л.овесени ядки в половин литър вода,прецеждаш и даваш на бебо да пие водичката/ако не иска да пие-приготвяш храната с нея,а може и да прибавиш малко от сварените овесени ядки/.Има и Дуфалак за бебета,но лично аз не бих го използвала.
Друго много ефикасно средство е пюре от круша или праскова.

# 8
  • Мнения: 2 176
Странно е, че така изведнъж сте се сдобили с този запек...  newsm78

Доколкото разбрах е захранена преди 3м., за пръв път ли се случва ?
Може ли да се търси причната в някакво неприятно преживяване, промяна в дневния режим на детето, включване на нова храна, ваксини?

# 9
  • Мнения: 3 506
Щом е намалила кърменията, а не поема други течности, може би течностите и са малко. Защо не пробвате няколко дни само плод и кърма да яде? Или само кърма?
Но според мен трябва да се коригира нещо в храненето, за да има траен ефект. Личното ми мнение/без да твърдя, че е меродавно/ е, че щом се запича, значи стомахчето още не е готово за толкова "твърда" храна.
Дано се справите бързо с проблема.

Това е и моето мнение  Peace
Същото предложение бих дала - повече кърмене и ограничаване на твърдата храна до плодово пюре, евентуално като се оправи положението след няколко седмици, включване и на зеленчуково.
Или пък ако държиш да останат храненията така, задължително едно хубаво кърмене преди храненето, и след това пюре/каша колкото изяде (вероятно няма да е цялото количество).

# 10
  • Мнения: 2 331
Аз съм постигала резултат с масаж на коремчето около пъпа по часовниковата стрелка. Няколко пъти , като всяко следващо завъртане около пъпчето е по-силно, разбира се умерено силно.Ако се прави такова масажче на коремчето всеки ден, няма да има проблеми. Опитайте и споделете.
Във форума имаше дори такава тема.Много майки бяха доволни.Само че, след масажирането на коремчето, се притискат крачката към корема-леко и внимателно, свити в коленцата.
Успех и бързо справяне с проблема! Peace

# 11
  • Мнения: 967
Искам да благодаря за всички отговори - за съжаление не мога да намаля твърдата храна и да увелича кърмата, защото тя си определя сама, кога иска кърма и кога твърда храна и когато иска лъжица за нищо на света не мога да и навря гърдата в устата - дърпа се и реве и си чака манджата  Confused С течностите обаче има напредък, а и масажа на коремчето действа, така че сме по-добре. има още какво да се желае, но положението се подобрява. тревожи ме само от какво се получи този запек, защото ако не отстраним причината, то може пак да се случи, но важното е, че с ваша помощ бебка не се мъчи вече така. Благодаря   bouquet Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт