Прогресвино ми намалява кърмата

  • 1 410
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 152
От вчера кърмата ми започна много да намалява. Реших да се изцеждам с електрическа помпа през 2-4 часа, за да видя какво количество после ще изпива бебето. Започнах с 80 мл от двете гърди, днес вече и 40 мл. не изцеждам. Първо не я слагах на гърда преди цеденето, сега я слагам, за да не отвиква. Зърната ми се проблемни и ползвам силиконови, иначе не става - тя се сърди, защото няма какво да захапе. Пия 2,5 литра течности - чайове за кърма, айран, бира, вода, ям сурови орехи, но и шоколад и цитруси. Притеснявам се, че съвсем ще минем на АМ.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Тези първи дни с бебето наистина са много объркващи и постоянно има някакви притеснения Simple Smile
Предвид възрастта на бебето ти количеството, което му е нужно, е около 40-60 мл на хранене - не гледай тези приказки за това как на 10 дни трябва да изпива по 100 мл. 100 мл са огромно количество - не че не можеш да му ги налееш с шише, но не е нужно. Така че - имаш достатъчно мляко да си нахраниш бебето Grinning
Както вече си се уверила сама, изцеждането не ти помага да си по-спокойна, а те плаши - дори като знаеш, че това, което си изцедила, не е равно на това, което бебето може да изсуче от гърдата, пак ще ти е притеснено. Затова, щом детето си суче на гърдата (независимо че ползваш силиконки), има ли причина да се изцеждаш и да даваш с шише? Нещо притеснява ли те в поведението на бебето - как са му памперсите, колко пишкани и акани сменяш за 24ч?

# 2
  • Мнения: 1 152
Когато се прибрахме на 5тия ден вкъщи бебето си иска да яде нощем, още от родилния дом е така. Но това, което получаваше при сукане явно й беше малко и плачеше и си смучеше ръчичките и додавахме АМ през нощта. Започнах да си водя записки от
28 декември /7ми ден/ - 5 мокри и 2 наакани памперса
29 декември /8ми ден/ - 4 мокри и 3 наакани памперса
30 декември до момента - 3 мокри и 4 наакани памперса

Последна редакция: вт, 30 дек 2008, 15:53 от Сасано

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нааканите памперси не ги ли броиш за мокри - те не са само наакани, нали? 3 наакани памперса са добре, ако нааканото е обилно, т.е. да оставя голямо петно върху памперса и да има субстанция като бъркани яйца - при вас как е? Ако е така, значи детето се храни добре - по сметка се получават 5 мокри и 3 от тях добре наакани, което е идеално.
Колко кърмения в денонощието се събират - можеш ли да ги преброиш? Доколкото разбрах, предлагаш двете гърди на кърмене, нали?

# 4
  • Мнения: 1 152
Нааканите не мога винаги да преценя дали са мокри и за това ги водя само наакани, винаги обилно, жълти, златни на цвят, като консистенция като кашичка, не са от най-редките. Като се събуди я кърмя и от двете гърди, може да е през 2 и 4 часа.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това звучи супер - очевидно детето се храни просто чудесно Hug Ако детето е недохранено, на тази възраст аките са оскъдни, мътнозелени към кафеникави и оставят малко петно, колкото монета - което съвсем явно не е случая при вас Mr. Green
Искаш ли да разгледаш и тук снимки на нормални ппамперси и изхождания, за да си съвсем спокойна:
http://xedra.wordpress.com/2008/02/02/dirtydiapers/
Затова си мисля, че няма от какво да се притесняваш - детето си суче и получава това, което му е нужно. При добре сучещо и очевидно наддаващо бебе няма смисъл от допълнително изцеждане, още по-малко пък от хранене с шише - то се справя чудесно със задачатада поддържа млякото. Имай си едно наум, че най-вероятно само след ден-два ще ви споходи първия период на бърз растеж, когато бебето ще е много неспокойно, ревливо и ще иска да суче буквално денонощно - това е нормално, очаквано и не е повод за притеснение, нито за даване на добавка. Просто остави детето да си суче колкото често иска и си гледай памперсите - ако са както досега, значи всичко е ок, независимо как се държи бебето - обикновено това трае само един ден, рядко два и нещата отново влизат в релси... докъм 20. ден, когато всичко се повтаря отново Mr. Green
Може по твоя инициатива да не оставяш да минават повече от 3ч между храненията - няма нищо лошо в това да събудиш бебето за хранене, ако има повече от 1-2 такива четиричасови интервала за 24ч. Обикновено майките предпочитат денем да будят бебето, ако спи по-продължително от 3ч, а нощем да го оставят само да определя интервала (с надеждата да спят и те по-дълго тогава) - на теб дали ще ти е удобно така?

# 6
  • Мнения: 1 152
От няколко дни спрях да давам АМ и махнах силиконовите зърна. Но вече бебка стои по-дълго на гърда / може да откара и час/ и по-често плаче и аз веднага я слагам да суче, като че ли повече бодува. Повръща повече. Явно си е гладна без добавката, но реших да пробвам с често кърмене според нейното желание. Пак си пълни памперси - с аки 3-6 и мокри пак така. Дано да не греша.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Чудесно се справяш - сигурно не ти е лесно с всичките съмнения и бебе, което плаче и будува повече. Решението ти да кърмиш бебето според неговите сигнали би трябвало скоро да промени нещата към по-добро и повече сигурност за теб Hug
Бебе, което ака по 3-6 пъти на ден не изглежда да получава малко и да стои гладно Mr. Green Нито пък бебе, което е учестило повръщането Wink Напълно е възможно да се окаже, че имаш просто твърде много мляко - а не твърде малко Mr. Green
Ако се притесняваш и ти е нужна повече увереност, просто може да звъннеш утре на педиатърката ви и да я помолиш набързичко да минете само за едно междинно мерене. Вероятно няма да ти откаже - а това може да ти даде повече спокойствие, като видиш как е наддало бебето.
А на теб как ти изглежда детенцето - виждаш ли личицето да се променя, главичката да расте, бутчетата да се изпълват и да трупа мазнинки вече Grinning

# 8
  • Мнения: 1 152
hedra, благодаря за подкрепата!  Simple Smile

Във вторник ще ходим при педиатъра, за да видим как наддаваме. На мен ми се струва, че си личи по пръстчетата на ръчичките и по крачетата, че е пораснала.

# 9
  • Мнения: 488
Здравей!Останах с впечатление,че ползваш силиконовите зърна,защото ти си с хлътнали...Ако е така,аз имах същия проблем и наистина беба в началото сучеше само с тях...Махнах ги към 2-3 месец.Сега се справя чудесно и без тях.
Важно е бебето да е само на кърма,на поискване да се храни,независимо от интервалите,ти да си спокойна,да приемаш повече течности...Никоя помпа не може да изпомпи толкова мляко,колкото бебето може да изсуче.

# 10
  • Мнения: 130
Сасано - аз освен теглене ти предлагам и пробно кърмене! На мен това много ми помогна да се убедя, че имам достатъчно кърма. С помпа изцеждах 70 мл от гърда, но при пробното кърмене - О ЧудоЧ 120-140 мл (на 4 месеца бебе!). и се успокоих, че кърма има! Майката му е често сучене - по много.
Имаш право да се тревожиш, ако:
1) Бебето наддава много под долната граница (но то е още толкова малко, че...)
2) ако е много неспокойно и постоянно плаче (но пък те почват сега коликите, 3-тата седмица до към 3-я месец)
3) пробното кърмене, и то няколко , в различно време (защото те смучат различно) показва много малък прием на кърма
4) чак тогава бих разчитала на помпата...
При мен изцеденото от помпата умножавах по 2 и имах толкова мляко в гърдите си...не вярвах на помпата и това си е!!!


Успех!

# 11
  • Мнения: 1 152
Споделям след днешната консултация, че бебето ми вече 3450 гр., родена е 3075 гр., а на 25.декември я изписаха 2850 гр., което означава, че за 12 дни е наддала 600 гр. и мен много ме успокоява това. Сега си пожелавам да вървим все така!

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това означава по 50 гр на ден - което определено показва твърде много мляко Mr. Green
Все така чудесно да си растете - сега ще си по-спокойна и ще имаш повече доверие в способностите си Hug
Пък ако вземеш след още някоя седмица да се притесняваш, че бебето яде по 3 мин, много връща и се дави от силната струя заради многото мляко - пак ще помагаме Laughing

# 13
  • Мнения: 1 152
Нормално ли е все още да ме болят зърната при кърмене? Всеки път изпитвам едва търпима много силна болка при първото засукване, ако след няколко минути извадя зърното и опитам пак не боли. Може ли това да е свързано с неправилно поставяне и засукване, с недобре оформени зърна /да не кажа липса в комбинация с големи гърди/? Мажа ги веднъж дневно с Лансинох, няма рани, но и на допир са болезнени.

Последна редакция: пт, 16 яну 2009, 19:47 от Сасано

# 14
  • София
  • Мнения: 1 946
Не знам на какво се дължи (може и да е от неправилно поставяне на гърда), но и мен точно като теб ме боляха зърната адски, докато засуче и после вече не..  За щастие това отмина с времето. Сега е много приятно всеки път и няма никаква болка  Heart Eyes

Радвам се, че със съветите на хедра, успявате да се кърмите. Дано го правите още дълго!  Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт