Моля за съвет относно захранване

  • 640
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 315
Моето бебче е на 3 месеца и 11 дни. Педито ми каза, че от следващия месец трябва да въведа зеленчуково пюре. Дъщеря ми се роди 4680 гр, като ни изписаха от болницата 4440 гр. Първият месец качи 1500 гр и беше 6050гр., втори месец - 7400гр., а сега на 3 месеца и 11 дни 8700гр. Качва доста и си хапва добре, яде и нощем, само на кърма сме, давала съм вода инцидентно, макар че тя пие. Педито ме съветва да давам и вода.
Вичко изчетено до тук за кърменето и захранването ме учи да не давам вода и да захраня след 6ти месец.
Също да отбележа, че сме с лактозна непоносимост и аз не ям  млечни храни. Иначе бебка започва да ака рядко, зеленикаво и със слуз. Забелязала съм понякога да ака слуз и зелено, без да разбера от какво. Мисля си, че стомаха й е много чувствителен. Страхувам се, че ако започна да захранвам рано мога да  й повредя стомаха и да й направя алергия. В семейството ни аз съм алергична към полени, домашен прах, котки и понякога се обривам и от храна, а майка ми е супер алергична - тя не може да пие никакви лекарства  - обрива се цялата, не само външно.
Може би педито иска да я захраня, защото бебка наддава доста и е дебеличка.
Какво е най-разумно да направя? newsm78

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Мила, потърси помощ от педиатър, който е за късно захранване!
 Не си прави експерименти, защото някой от форума ти е дал съвет!

Аз, както и другите мами можем да споделим опит и дадем съвет - но ти познаваш най-добре бебчето си.Аз имам дъщеричка на година и 3 мес, която захраних  на 5 месеца с пюре от моркови и се обрина цялата. Преди седмица и дадох парче мандарина с големината на фъстък и сега има алергични обриви като по учебник /както се изрази нашата педиатърка/. Моето мнение е, че след като имате фамилна обремененост трябва да си много внимателна - да въвеждаш храните с интервали не по-малко от 5 дена. След реакцията към моркова аз захраних с безмлечна оризова каша и всичко беше ОК.
Ако детенцето ти иска да пие вода - давай му ! Вече достатъчно голямо, за да не може водичката да му навреди. А пък и специалистите съветват при дечица с повишено тегло да се предлага често вода - за по-големите е така , за бебета - не знам. Но вода без захар - смятам, че това е отвратителна порочна практика. Моето дете отказваше да пие вода - но никога не съм му давала да пие подсладена /по настояване на педиатър/.

# 2
  • Мнения: 327
Ами,най-добре ми се струва да питаш педиатърката си за основанията и,да те съветва да захранваш!
С такава фамилна обремененост всеки специалист,мисля би те посъветвал за по-късно захранване.А и захранването защо пък да редуцира наддаването?
Щом имаш съмнения,най-добре ми се струва да потърсиш съвета на детски гастроентеролог и така да решиш Peace

# 3
  • Мнения: 3 718
Съгласна съм, че при такава фамилна обремененост трябва много да се внимава със захранването. Твоя педиатър дали е запознат с лактозната ти непоносимост? Ако има установена алергия (или сериозни подозрения за такава) при бебето, захранването трябва да стане много внимателно и по възможност по късно (понякога даже доста след 6 месец) Помисли дали да не се консултираш с детски алерголог или гастроентеролог за да избегнеш проблеми със захранването.
Какви причини за захранване изтъква вашя педиатър?

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Мила , вчера говорих с педиатърката ни и и споменах за твоето детенце - според нея детенцето ти е в норма - каза че границите са доста широки. Каза , че най простия начин да се ориентираме за ОПТИМАЛНОТО тегло е на 4 месеца да се удвои теглото от раждането , а на година - да се утрои. Каза, че ако все пак е преценено, че за твоето детенце килиграмите са в повече е правилно да се захрани рано , НО НЕ ПО-РАНО ОТ 4 МЕС!!! Захранване с висококачествени зеленчукови пюрета  - нискокалорични и при необходимост промяна на приемите на храна.
Това което тя ми е казвала за моето детенце - болестите/ зъбките /..... книжки не четат , т.е. всичко е много индивидуално. Hug

# 5
  • Мнения: 315
Съгласна съм, че при такава фамилна обремененост трябва много да се внимава със захранването. Твоя педиатър дали е запознат с лактозната ти непоносимост? Ако има установена алергия (или сериозни подозрения за такава) при бебето, захранването трябва да стане много внимателно и по възможност по късно (понякога даже доста след 6 месец) Помисли дали да не се консултираш с детски алерголог или гастроентеролог за да избегнеш проблеми със захранването.
Какви причини за захранване изтъква вашя педиатър?
Педиатъката ми не изтъква никаква причина - просто тук в Ловеч още са по старата схема. А иначе детски гастроентеролог има в Плевен - аз бях ходила там с малката, заради тази лактозна непоносимост. Може би пак ще трябва да я заведа, за да се консултирам.
Иначе по въпроса за фамилната обремененост - голямата ми дъщеря е на 13 г., нея съм я захранила на 3 месеца, защото така беше преди години. Аз тогава бях доста младичка и нямаше  кой да ме напътства за кърменето, не успях да я кърмя, изцеждах се и й давах до 3ти месеци, после захрраних и давах АМ. До сега тя няма алергии към храна, но пък ми е много болнава и има сколиоза на гръбнака (изкривяване), което получи в училищна възраст. Много е капризна към храната и когато беше малка беше голям ужас да се храним - нищо не обичаше. Сега е почти вегетарианка, не че е лошо,но яде предимно чипс, кроасани и т.н. ,което е много нездравословно.
Не искам да направя някакви грешки в храненето и маката дъщеря да стане като голямата Thinking
Искам да е по-здравичка.

# 6
  • Мнения: 315
Мила , вчера говорих с педиатърката ни и и споменах за твоето детенце - според нея детенцето ти е в норма - каза че границите са доста широки. Каза , че най простия начин да се ориентираме за ОПТИМАЛНОТО тегло е на 4 месеца да се удвои теглото от раждането , а на година - да се утрои. Каза, че ако все пак е преценено, че за твоето детенце килиграмите са в повече е правилно да се захрани рано , НО НЕ ПО-РАНО ОТ 4 МЕС!!! Захранване с висококачествени зеленчукови пюрета  - нискокалорични и при необходимост промяна на приемите на храна.
Това което тя ми е казвала за моето детенце - болестите/ зъбките /..... книжки не четат , т.е. всичко е много индивидуално. Hug
Благодаря за загрижеността! Hug Hug

# 7
  • Мнения: 3 718
Аз май малко неправилно съм те разбрала, че ти имаш лактозна непоносимост, но при всички случаи има предпоставка за проблем. Хубаво, че голямото ти дете не е проявило алергии, а както знаеш, децата са много индивидуални. Битуват едни митове, че рано захранените деца привикват по лесно към храната и не са злояди и ако се забавиш със захранването детето ти ще отказва твърда храна. Е, сама си се убедила, че не е точно така. Покрай моето дете съм се убедила, че е грешка детето да се насилва да яде. И също, че вкуса на едно дете се изгражда в тия първи месеци на кърмене и захранване, затова е важно и майката и детето после да се хранят здравословно и пълноценно.
За захранването бих те посъветвала да изчакаш бебето ти да прояви признаци на готовност. Има статии в библиотеката по тези теми.
Консултацията с гастроентеролога е добра идея, дано човека даде адекватни съвети. Виж и схемите за захранване на деца с алергии и карай бавно, ако прояви реакция към нещо поне ще си сигурна към какво е. Остави потенциалните алергени за по късно и гледай да даваш храни без консерванти, оцветители и всякакви там Е-та. Най добре домашно отгледани и приготвени ако има от къде  Peace

# 8
  • Мнения: 342
За съжаление педиатрите, които са привърженици на старата школа не могат да ти помогнат много, особено когато тя и майката са на друго мнение. Аз също след много прочетени статии и мнения реших да захраня по-късно, поради което попитах джипито защо да давам по-рано сокчета и пюрета, а отговора беше - Тук, в България така е прието  Thinking Вече има интернет и много майки четат чужди материали относно захранването... Това беше отговора, който ме накара да продължа да се усведомявам сама и когато тя ми каже - в пети месец трябва да дадеш 1/4 жълтък, за себе си знам, че ще го дам в средата на 6, или ... когато бебка е готова, но не по-рано от определения за мен период. Така, че потърси и друго мнение на специалист, за да си по-спокойна. Ние също се развиваме едрички, но всичко е индивидуално и прецених за сега да съм при това джипи, ако и за в бъдеще се разминаваме драстично в мненията (моето е подплатено с много четене на информация и мнения на много майки, включително и от този форум и такива с по-големи деца) то ще търся и други мнения.
Успех в отглеждането на едно здраво бебче!

# 9
  • Мнения: 315
За съжаление педиатрите, които са привърженици на старата школа не могат да ти помогнат много, особено когато тя и майката са на друго мнение. Аз също след много прочетени статии и мнения реших да захраня по-късно, поради което попитах джипито защо да давам по-рано сокчета и пюрета, а отговора беше - Тук, в България така е прието  Thinking Вече има интернет и много майки четат чужди материали относно захранването... Това беше отговора, който ме накара да продължа да се усведомявам сама и когато тя ми каже - в пети месец трябва да дадеш 1/4 жълтък, за себе си знам, че ще го дам в средата на 6, или ... когато бебка е готова, но не по-рано от определения за мен период. Така, че потърси и друго мнение на специалист, за да си по-спокойна. Ние също се развиваме едрички, но всичко е индивидуално и прецених за сега да съм при това джипи, ако и за в бъдеще се разминаваме драстично в мненията (моето е подплатено с много четене на информация и мнения на много майки, включително и от този форум и такива с по-големи деца) то ще търся и други мнения.
Успех в отглеждането на едно здраво бебче!
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт