Тема за диабетици!

  • 16 233
  • 33
  •   1
Отговори
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Понеже няма такава тема, а за доста заболявания се водят отчетни теми и болните си споделят и подкрепят, реших, че е време да го направя. От шест години до май миналата година се водих в преддиабетно сътояние със стойности на гладно рано сутрин от 6,9 до 7,5, но последно резултатите са ми 8,6 - 9 на гладно. Няма да пиша, че вината ми да развия диабет е повече моя, отколкото на наследствената ми обремененост. Можех да се преборя за повече години без тази диагноза, въпреки, че роднините и от двете ми страни са с такава диагноза. Ще се радвам да обменим информация и да си помагаме.

Аз съм и с автоимунен териодит на Хашимото, но това е друга тема.

# 1
  • Мнения: 478
бутвам темата ти нагоре за да се намерят другарчета.
Иначе за твойта вина която казваш, за хранене и липса на активност ли става въпрос. Какви килограми/височина си, хормони ако си изследвала, ЯМР? други оплаквания, лекарствена терапия?
Хашимото-то може и да има връзка с диабета, най-малкото имунната с-ма която по често се асоциира също се асоциира и с диабет, ген.. среда.. шанс, не се обвинявай, но ако може родата да те спонсорира за допълнителни мерки в борбата с обмяната би било добър опит.
успех

# 2
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
бутвам темата ти нагоре за да се намерят другарчета.
Иначе за твойта вина която казваш, за хранене и липса на активност ли става въпрос. Какви килограми/височина си, хормони ако си изследвала, ЯМР? други оплаквания, лекарствена терапия?
Хашимото-то може и да има връзка с диабета, най-малкото имунната с-ма която по често се асоциира също се асоциира и с диабет, ген.. среда.. шанс, не се обвинявай, но ако може родата да те спонсорира за допълнителни мерки в борбата с обмяната би било добър опит.
успех

Да, за хранене и липса на активност става въпрос. Правила съм стандартните изследвания на 4 хормона поети от ЗК и ТАТ и МАТ. ТАТ ми е завишен 32 пъти, а МАТ 12, друго всичко е ОК.

А ти диабетичка ли си и ако да, какви медикаменти приемаш?

# 3
  • Мнения: 478
Mishel_,
не съм диабетичка. В родата имаме втория тип и сме предразположени към пухкавеене, аз поддържам някаква активност но тази работа с килограмите въобще не е толкова проста, карам колело и щъкам по планина на преходи но кг не се сваля, казват че мускулите повече тежат, аз и не си навивам на пръст нещо да се променям. Човек навие ли си да отлабва после никога няма да бъде удовлетворен, все повече ще смята че трябва с нещо от себе си да се раздели, я да не разваляме хубавите жени Wink
 Но все пак всяко хапване трябва да е премерено от към нужда/полза, и много повече вярвам на ефективността от хранителен здравословен режим а може и в комбинация с "син балон" за прекратяване отговора на организма. Ако хормони или друго заболяване се мешат каквато и жестока диета да се назначи неможе да се свърши работа.

Аз си меря от време на време захарта с домашен глюкомер, средно 5-5.2-5.5 ммол. макс 5.9 ммол сутрин на гладно. засичала съм само 1 сутрин на гладно 8.8 от което се паникьосах, в този етап бях на 3 месеца след инфекциозна мононуклеоза и имах висок стрептолизинов титър с изтръпвания по глава и крайници и ставни болки, щом цъфнах захарта лавинообразно спадна, беше кошмарна миналата ми година - субфебрилитет...болки изтрупвания мускулна слабост, само декември се бях пооправила и пак съм с темп. В други етапи не съм мерила, така и не разбрах в кои часове как трябва да се мери.
 Бях чувала за комбинацията: 1 мерене рано на гладно(трябва да е под 6.1 ммол), следва 75 или колко грама захар разтворени в 150 мл вода или колко мл, и след два часа от тази гадост се мери(трябва май да е под 7.2 ммол).
аз веднъж се опитвах да го направя и нещо не можах да се убода след 2-та часа, бях при зъбарка вече и тя неможеше да ми помогне, получи се невалиден резултат 1.5 например. Не мисля че бих понесла толкова захар да преглътна отново, който го е измислил да си яде ушите.
Да знаеш колко време след хранене се мери.

двете ти заболявания са свързани повече отколкото обръщат внимание докторите, търси допълнителна литература, опитай да си набавиш средства и се консултирай за твоя случай дали може да се прави безкръвна операция "син балон" за да отслабнеш в твоето състояние.

# 4
  • Мнения: 276
е, може би е добре, че тази тема не е препълнена Simple Smile не пожелавам на никой да е болен, нито от диабет, нито от хашимото, не че е чак толкова голяма трагедия
аз съм с диабет от 10 години и съм на инсулин. най-добър контрол на захарта имах по време на бременността. сега съм го поопущила, но от няколко дни отказвам сладкото (малко е смешно, че го казвам) и се надявам да си върна и контрола, и килограмите

по принцип захар се мери до 2 часа след ядене. но има някакъв тест за глюкоза толерантност, при лабораторни условия. на мен не са го правили, но на бременните го правят, за улавяне на гестационен диабет

# 5
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
е, може би е добре, че тази тема не е препълнена Simple Smile не пожелавам на никой да е болен, нито от диабет, нито от хашимото, не че е чак толкова голяма трагедия
аз съм с диабет от 10 години и съм на инсулин. най-добър контрол на захарта имах по време на бременността. сега съм го поопущила, но от няколко дни отказвам сладкото (малко е смешно, че го казвам) и се надявам да си върна и контрола, и килограмите

по принцип захар се мери до 2 часа след ядене. но има някакъв тест за глюкоза толерантност, при лабораторни условия. на мен не са го правили, но на бременните го правят, за улавяне на гестационен диабет

Какви стойности поддържаш, че вече си на инсулин  Shocked
Искам да те попитам за страничните заболявания около диабета - бъбреци, диабетна полиневропатия, невралгии, изтръпване - имаш ли оплаквания!?

# 6
  • Мнения: 1 983
Съжалявам, че нахълтвам в темата ви, обаче исках да попитам нещо.
Не съм диабетичка. По-миналото лято, след малко ядене ми мериха кръвната захар с домашен уред за мерене(забравих му името) и беше 6.9. Сега на Бъдни вечер пак ми я мериха след изпити 2-3 глътки кола и беше 7.5. Апаратът, с който ми я мериха се поддържа от лекар и го ползва диабетик, та съм сигурна че е верен.
Та въпросът ми е, има ли място за притеснение според тези стойности?

# 7
  • Мнения: 276
мишел, винаги съм била на инсулин. моя диабет е тип 1 и е инсулинозависим, независимо какви стойности имам, няма шанс някога да мина на таблетки, не че искам. с инсулина контрола е много по - лесен и добър. тип 2 са основно на таблетки, а при по - тежки случаи или при невъзможност на пазене на стриктни диети - инсулин
нямам странични заболявания. ако човек контролира добре диабета си, може никога да не получи усложнения

пинти, след ядене не е много показателно, иначе 6.9 е ок след ядене. 7.5 след 2-3 глътки кола (ако е само колата и не си яла друго, под друго имам предвид не само сладко) е малко високо. ако имаш притеснения, си направи един кръвно захарен профил - мериш в лаборатория захарта 3 пъти през деня на гладко. рано сутрин, на обед и следобед. тогава вече може да се каже нещо по= конкретно
домашният уред се казва глюкомер. лекарят ако не го калибрира, не знам какво значи по ддържа се от лекар. може да дава леки отклонения

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз си меря от време на време захарта с домашен глюкомер,

моля, кажи какъв е твоя?
Аз бях с гестационен. Дядо ми (мир на душата му) и баща ми са по-скоро със старчески диабет.
Скоро не съм си правила профил, та не знам как точно съм. Затова й питам, на кой дом. глюкомер да се доверя, че не ми се мъкне по поликлиники, да се боря с 1000 бабички за ред.
Мерси  Hug

# 9
  • Мнения: 276
моят е аку чек на рош, но аз също не мога да гарантирам, че е най-качествения. просто трябва да ходи на калибрация. а пък и на мен за 2-3 десети отклонение не ми е важно
просто направи профил тогава, в 8 сутринта, в 12 и в 16. опитай да ядеш веднага след пробите
имай предвид, че някои храни са с висок гликемичен индекс (вдигат захарта много бързо), но има други коварни, които вдигат бавно, но държат дълго. например шоколада
избягвай сладки неща този ден
иначе глюкозо толерантния тест не знам как се прави, сигурно има писано тук там

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
невенчоУ   bouquet
А знаеш ли кое е най-доброто в момента на пазара? Кой тест апарат имам предвид?
Не ми се занимава с поликлиники...  ooooh!
А шоколад обожавам  Flutter Вчера изядох почти 2 малки  Blush
При голям стрес и напрежение веднага ми изсъхва устата. В момента съм на АБ и той също ми влияе така  Confused
Та затова искам да си имам машинка в нас и чат-пат да се следя. Щот' при тази наследственост е видно, че диабета едва ли ще ме подмине.  Tired

# 11
  • Враца
  • Мнения: 5 185
Съжалявам, че нахълтвам в темата ви, обаче исках да попитам нещо.
Не съм диабетичка. По-миналото лято, след малко ядене ми мериха кръвната захар с домашен уред за мерене(забравих му името) и беше 6.9. Сега на Бъдни вечер пак ми я мериха след изпити 2-3 глътки кола и беше 7.5. Апаратът, с който ми я мериха се поддържа от лекар и го ползва диабетик, та съм сигурна че е верен.
Та въпросът ми е, има ли място за притеснение според тези стойности?
Защо не си направиш един профил- взима се кръв сутрин рано на гладно, закусваш, след това на обяд без да си обядвала и следобед около 3 часа. Аз така бих постъпила. Говори с личната си лекарка.
Иначе по темата пия Сиофор от 4 години и малко. Случайно при рутинно изследване захарта ми беше височка, което обясни после другите ми проблеми. водя се дабет тип 2.
Днес точно си правя профил и гликиран хемоглобин и малко ме е стегнала шапката, че съм несериозна с диетата.
По едно време доста я бях качила захарта и ми изписаха и авандия, но по препоръка на друг лекар останах на сиофор и диета.
Между другото приятелка ми препоръча много ефикасно според мен и лесно "лекарство" - сутрим на гладно чаша мляко с канела. За канелата отдавна е написанп, че има свойство да сваля захарта. Пиша аз затова, но самата аз скоро не съм правила. Ей много съм несериозна Sad

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
препоръча много ефикасно според мен и лесно "лекарство" - сутрим на гладно чаша мляко с канела.

да, чувала съм го. И дори 2-3 пъти си го правих. Но до там. И аз съм несериозна. Знам, че няма да умра без 1 блокче щоколад, но от едно може да ми станат бая неща  Tired
А по време на бременността си бях много стриктна и дори залък от забранено не съм поемала.

# 13
  • Мнения: 478
Шани
аз ползвам собствен глюкомер, закупен от верига магазини METRO за цена на комплекта 70-80лв - най-ниската цена в бг, марката е "ACHTUNG" производител TaiDoc Тайван, вносител "К и Б Интернешанал ЕООД София", комплекта съдържа:
 апаратчето,
 1 лента за калибриране(пълна заблуда е че трябва да се клалибрира от специалист, сам със собствената лента калибрираш само ако сменяш вида ленти, тоест мойте ACHTUNG ленти са с код 1410 и не калибрирам при нова опаковка от същия вид 1410),
 10 тест ленти,
 убождачка,
 10 ланцети(иглите за убождане),
 резервни батерии
 упътване,
 калъф/несесер на комплекта.
Цени на консумативи след изчерпване от комплекта от МЕТРО магазини:
 50 бр. тест ленти - 33лв,
 ланцети(игли за убождане) 100бр - 11 лв.

За сравнение същата марка продукти в центъра на София в малки магазинчета се продават на цени двойно и тройно!!!
Имам двама възрастни роднини които са диабетици, с техните глюкомери(други марки по здравна каса) и с моя сме правили съпоставка и те са си мерили също и в лаборатория "гликиран хемоглобин" който тест е най-верен .. по верен от глюкомер, и мога да кажа че вярно мери глюкомера Achtung. Качеството зависи от правилната еклсплоатация и особено от съхранението на тест лентите, знаем че тест лентите са зависими от влажността на съхранение, как ги вадим - например пот или др. замърсител недопустимо.
 За добра практика се смята, като се направи убождането първата малка капка кръв да се забърше със сух чист памук, да се измери втората капка кръв, тъй-като при убождане от разкъсването в първата капка се съдържат повече тъкан и др.. с което би показало по високо/ниско число или ...незнам какво

 Шани ,  първо повтори няколко седмици сутрешният тест на гладно!!!! разбери се с личния си лекар как се провеждат останалите тестове с глюкомер през деня(глюкозотолерантен тест с глюкомер).
 Ако има нещо завишено или гранично, според мен ако си решила да тръгнеш на лаборатория без направление от гп-то или ендокринолог, ако ще си плащаш аз ти препоръчвам следното изследване: гликиран хемоглобин - дава най-точно независимо колко си яла последните дни, това ти е резултат от последните 3-6 месеца.

други напътствия за мерене на захар: вечерта преди сутрешно мерене да не се яде след 19.00 часа и менюто да не съдържа захар нито плодове особено грозде, един вид 12 часа гарантиран глад като последното хранене да не включва дори плодове.
Според мен има значение и времето според цикъла на жената, други заболявания, прием на препарати...т.н.

# 14
  • Мнения: 478
Алфа липоева киселина - капсули, лекатрствена или хранителна добавка е за способстване понижаване на кръвна захар, предлага се на аптечния пазар самостоятелно(бг марка) или в комбинация с други витамини и минерали например "Alfa Betic" alfabetic.com вносител "ЮниКомс ООД София" са витамини и минерали за диабетици и техните семейства и още съдържа ЛУТЕИН за очи и периферни нерви. това е по описание, а колко всъщност се съдържат...едвали и лаборатория може да докаже, важна е идеята.

Общи условия

Активация на акаунт