Коледно-новогодишни кражби

  • 2 018
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 74
За новогодишните празници бяхме в провинцията - като се в върнахме апартамента ни беше разбит! Знам че с това не ви казвам нещо ново - и преди бях чувала че стават обири когато хората пътуват за няколко дни по празниците, но сега се случи на мен. И да ви кажа неприятно нещо - прибираш се след дълго пътуване и заварваш вкъщи пълен хаос - цялото съдържание на гардероби, шкафове и чекмеджета е на един куп в средата на стаите - дрехи, бельо, документи и лекарства - всичко извадено от всякъде и проверено. Не липсваха документи, само пари и злато. Парите бяха най вече на детето - тази година бабите и дядовците му дадоха пари (че вече порасна) и не бяха голяма сума. Най много ме е яд за златните неща които са взели - бяха ми скъпи спомени, все подаръци, а някой от тях от хора които не са вече живи. И те не са много като грамаж, ама за мен имаха друга стойност... Лаптопа беше с мен - така че са нямали шанс да го вземам. После извикахме полиция - дойдоха, гледаха, снимаха, търсиха отпечатъци ама не намериха нищо - което ми е много странно защото те и наши отпечатъци не намериха - а би трябвало да има ... но както и да е.
Ние не сме богати хора (но не сме и бедни) - защо са избрали точно нашия апартамент? - има по-скъпи квартали в София, с много по-заможни хора. И сега като вече няма нищо за вземане, защото каквото ги е интересувало са го взели - ще идват ли пак? Има ли разкриваемост на тези престъпления? Случвало ли се е на някой да му върнат нещо? Такива въпроси ме вълнуват ...
Ще се радвам ако някой е бил в тази ситуация (или е) и реши да сподели.

# 1
  • Мнения: 577
миналата година ни обраха нас и комшиите в една нощ и то докато сме си в къщи и спим. бяха ни взели якетата и дамската ми чанта която беше в хола където спяхме с мъжа ми. След това грижовно ни бяха заключили отвън и оставили ключа. в 7 сутринта един комшия ни отключи след като заподозрял че става нещо защото вещите ни бяха разпиляни из входа. И до ден днешен не са ни върнати нещата и не са разкрити извършителите. Даже преди 2 месеца обраха повторно комшиите + комшиите от другата ни страна. Този път нас ни презкочиха. Така че се радвай че не сте си били в къщи.

# 2
  • Мнения: 2 516
Много съжалявам! Sad За жалост се случват такива неща Confused
Преди 10год., значи аз да съм била 5-6г., сме си у дома - аз, батко, един приятел на батко, мама и татко.Татко гледа телевизия в хола, вратата е затворена; мама готви в кухнята - и нейната врата е затворена; ние си играехме в детската, вратата - също затворена.В това време влиза крадец, без никой да го усети.Взима дамската чанта на мама от гардероба в коридора.После я остава между етажите и един комшия я намира - нямаше ги ключовете за вкъщи, паспорта й и портмонето.После веднага сменихме бравата.
Преди 2години пък бяха обрали едни съседи - те си бяха на село, всички тераси и прозорци са затворени.На първия етаж са и дори имаха и решетки.Крадците обаче видели, че една, втора, трета вечер в тях е тъмно и са махнали решетки, счупили са прозорците и пак без никой да ги усети.На сутринта другата съседка от първия етаж разбира какво е станало и веднага им звъни.Като се прибраха, в тях навсякъде беше ардауш - както и при вас, всичко е било струпано на земята.После се досетиха кой може да го е направил, но полицията не беше отркила никакви доказателства и отпечатъци, така че не можаха да повдигнат обвинение.

Както и преди мене казаха - радвай се, че не сте били у вас! Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 6 011
Преди няколко месеца обраха родителите ми, буквално за десетина минути, докато майка ми е разхождала кучето. Вратата им беше чисто нова, блиндирана, с добра ключалка. Бяха взели само пари.

# 4
  • Мнения: 5 370
Почти винаги, когато се отива нанякъде за дълго време, е желателно да се помоли комшия/близък да наглежда апартамента. Има си и някои дребни хитринки, които се прилагат.
Тази година аз бях помолена да "пазя", тъй като по празници никога не ходим извън София.

# 5
  • Мнения: 1 310
Много съжалявам Sarah! Sad Много неприятно наистина! Sad Пожелавам ти да намерят, най-вече, златните бижута, които са важни спомени за теб!  Praynig И наистина, друг път като отсъствате, за два дена макар, измислете хитринки да имитирате живот в къщи! Peace

# 6
  • Мнения: 2 516
Много съжалявам Sarah! Sad Много неприятно наистина! Sad Пожелавам ти да намерят, най-вече, златните бижута, които са важни спомени за теб!  Praynig И наистина, друг път като отсъствате, за два дена макар, измислете хитринки да имитирате живот в къщи! Peace
Това му е цаката!
Ние като ходим някъде за повечко дни винаги оставаме крушките в коридора да светят или пък оставаме някои щори вдигнати  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 74
Ужас! И нашата брава беше хубава – касовата брава е отворена с шперц, а патрона е срязан и после върнат на мястото да не личи нищо – все едно нищо не е станало. Полицаите казаха че е бил "професионалист" и на такъв никаква врата не може да му се опре – реши ли влиза. Иначе е търсил основно в спалнята и в кабинета, и малко в хола – дори не е влизал в кухнята и в детската – явно хората си крият бижутата в гардеробите. А моите дори не бяха скрити – стояха си в кутията на тоалетката – защо му е трябвало да вади всичко. Перлените ми герданчета и тези на Сваровски явно не са го интересували, защото ми ги е оставил …
Аз дори не знам кога е мишкувал – дали денем или нощем – ама като ви слушам те са активни по всяко време.

# 8
  • София
  • Мнения: 74
Това ли е начина? – да симулираме живот вкъщи – на маймуни ни направиха вече! Вместо полицията да си върши работата – да разкрива тези престъпления и крадците да са в затвора, а не да тършуват в спалнята ми - те ме съветват да си направя застраховка за кражба...

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 17:36 от Sarah

# 9
  • Мнения: 24 467
Жилището се застрахова от тази година, врата- метална, с шина, не разчитаме само на бравата.
Въпреки това преди да излезем в отпуск за коледните празници двама мъже звъннали на вратата /проверка по апартаментите- кога къде има/няма хора/ и бавачката ги попитала какво има, през вратата- шината не е верига, здрава е и не позволява да се отвори вратата повече от 3-4 см., има си и шпионка. Те й казали, че трябвало да поставят Интернет /ние си имаме/, без да й кажат името на този, когото търсят. Тя не е малко дете и се усъмнила, казала им, че гледа детето вкъщи, но след половин час ние сме щели да се върнем, да дойдат тогава, не им отворила, естествено. Звънна веднага на мен по телефона.
Детето /голямото/ е предупредено, въпреки, че почти не е оставало само у нас- или е с нас , или с бавачката на малкия, или е на курсове.
Много трябва да се внимава, по всяко време на денонощието и специално ние не държим нищо ценно у нас, нищо, за което би ни било особено тежко да бъде взето, освен децата, разбира се, и то никога сами.
Истината е, че не само у нас кражбите по домовете често пъти се разкриват по чиста случайност, не е лесно.

# 10
  • Мнения: 5 370
Сара, добре е да имате и СОТ. Не че е гаранция, но от опит ти казвам, че помага. Peace

# 11
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Винаги,когато заминавам на път взимам всичко със себе си-документи,бижута и т.н,а наистина ценните неща не  ги съхранявам в домът си по принцип....по празниците са закономерност кражбите,преди години съседът от първият етаж го бяха оставили по паркет на връх нова година... #Crazy

# 12
  • София
  • Мнения: 6 011
Застраховката на жилището поне възстановява парите за разбитата ключалка. Ние след обира /естествено, типично по нашенски/ застраховахме всички жилища. 25 лв. е премията за година, новата ключалка струваше 400 лв.
СОТ е решение против дребни крадци, ако има нещо наистина ценно вкъщи - няма да спре професионалисти с нужната техника.

# 13
  • Мнения: 577
Това ли е начина? – да симулираме живот вкъщи – на маймуни ни направиха вече! Вместо полицията да си върши работата – да разкрива тези престъпления и крадците да са в затвора, а не да тършуват в спалнята ми - те ме съветват да си направя за кражба...

според мен проблемът е такъв. Във всеки квартал си има банди който обират апартаменти други коли и така нататък и полицията ги знае, но на тях им е пределно ясно че и да ги хванат нямаме закони и няма да бъдат осъдени и в затвора. За какво да се хабят полицайте тогава да ги хващат като могат да са си в комбина с тях и да си делкат заграбеното.

когато ни обраха нас а и след това и двете комшииски семейства все в различни дни винаги на смяна беше един и същи следовател. Дано е било съвпадение.

# 14
  • Мнения: 24 467
Застраховката на жилището поне възстановява парите за разбитата ключалка. Ние след обира /естествено, типично по нашенски/ застраховахме всички жилища. 25 лв. е премията за година, новата ключалка струваше 400 лв.
СОТ е решение против дребни крадци, ако има нещо наистина ценно вкъщи - няма да спре професионалисти с нужната техника.

Ние не чакахме кражбата, за да направим застраховка. Включихме и клаузи "пожар" и "наводнение"- не се знае като си отидат какво ще оставят след себе си- газ, чешми, ел. уреди и т.н. Обслужвала съм застраховател и знам как минават щети  с вреди за самото жилище в следствие на такива посегателства. Опасно си е, не ни се рискува. Премиите  не са големи и за нас си струва. СОТ не помогна в случай на голяма кражба от застрахован клиент- търговец. Поне му се изплатиха щетите.
Ако можете, поне документите не оставяйте вкъщи, когато заминавате за няколко дни извъм дома си.
Може да се застрахова и имущество.
Често обект на кражби не са домове само на богати хора, а просто поредното жилище, в което е установено /често/ отсъствие на хора в него. Има и наблюдения над домове на по- заможни хора. В стария ни блок имаше такова семейство, на Х етаж, точно там се бяха прицелили и влязоха, не някъде друга де. Зависи кой ще те краде, ти не си го избираш обаче.

Общи условия

Активация на акаунт