Зелен чай?

  • 177 989
  • 199
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 097
При какви здравословни проблеми се приема; помогнал ли ви е; как точно се приготвя /вярно ли е, че трябва да се пие чист, без лимон, мед или захар/?
Напоследък се запалих по зеления чай и ми се иска да получа повече информация, но не само от Гугъла, а и чисто субективно.
Става въпрос за класическия зелен чай, не за разните му разновидности за отслабване и т.н.

# 1
  • Мнения: 1 353
Предполагам си прочела в Гугъл при какво се използва.Аз го пих около 3 месеца когато бях в процес на отслабване ,но така и не видях ефекта,който трябваше.По късно разбрах,че за да има ефект трябвало да се приемат значителни количества.Има го и на таблетки.В момента пия такива в, които има зелен чай,но в малки количества.Все пак ползите му са безспорни....поне така се твърди.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Предполагам си прочела в Гугъл при какво се използва.

Да, прочетох доста неща в Гугъла за свойствата му, но исках да видя на практика дали действа така "чудотворно" при различни здравословни проблеми. Затова и пуснах темата.
Също и заради точния и правилен начин на приготвяне. Например, на моя зелен чай пише да се приготвя при 100 градуса, а в Гугъла четох, че трябва да се остави кипналата вода да поизстине за няколко минути и чак след това да се топне пакетчето и се чудя как точно да си го правя  Thinking А и трябва ли задължително "чист" да го пия, за да има ефект.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Това, което аз знам за зеления чай от вече бившата ни хомеопатичка е, че трябва да се запарва за 2 до 5 мин., с вода около 95градуса, т.е. леко изстинала. И за да се усетят съставките му и да се извлече максимална полза от него трябва да се пие чист, без подсладители и/или мляко.
Аз лично пих в комбинация с други билки около месец, но не видях кой знае какъв ефект. Може би наистина трябва да се приема с месеци, за да се усети действието на чая.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз обичам много зелен чай, но истината е, че зависи от сорта и качеството на чая, както и от водата.

не мога да го пия дълго време, втръсва ми,
но същото се случва и с кафето, та ги редувам.

аз запарвам чая винаги с 80С вода.
по възможност с ниско съдържание на варовик.
хлорът не влияе на вкуса, но варовика влияе...

имам също зелен чай на прах, който се ползва за японската чаена церомония.
има много нежен вкус Flutter

напоследък приготвям чая по нов начин,
една приятелка китайка ми показа как се прави.
вкусът е значително подобрен спрямо запарената версия.

за влияние върху здравето нищо не мога да кажа,
защото здравето се вияе положително не само от пиене на чай,
а от цялостния начин на живот - хранене, мислене, стрес, спорт и пр.
не мога да си представя, че ще бухам фаст фууд и ще пия чай на таблетки ?! и ще ми влияе положително...
за отслабване не съм го пила, но преди да го пия и сега все съм едни и същи килограми.
но определено зеленият чай държи освежава по-дълго от кафето.

аз пия чаят без захар, подсладител, мед или мляко.

за пречистване и отслабване имам оолонг чай.
също е вкусен Peace и няма болки в корема или абонамент за тоалетната hahaha

# 5
  • Мнения: 2 926
Ето малко инфо за зеления чай:

1. Пиенето на зелен чай укрепва духа, повдига настроението, засилва паметта и мозъчната дейност.
2. Зеленият чай има освежаващо, ободряващо действие и помага при преумора.
3. предпазва от кариес на зъбите. Изследвания на английски учени потвърждават, че зъбният кариес е много по-рядко срещан у хората, които всекидневно пият зелен чай.
4. поддържа нормалната дейност на сърцето и стомаха.
5. стимулира циркулирането на кръвта и енергията.
6. предпазва от рак и злокачествен тумор. Засилва имунните функции на организма и действува благотворно за предпазване и лечение на лъчеви болести, при радиация и отравяния.
7. забавя и спира процеса на стареене на клетките и допринася за подмладяване и дълголетие.
8. съдържа немалко вещества, нужни за човешкия организъм. Цинкът, който се намира в зеления чай играе важна роля за правилното протичане на бременността.
9. прочиства кръвта от холестерол и други вредни вещества и наслоявания по стените на кръвоносните съдове. Предпазва и лекува атеросклероза, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.
10. стимулира отделителната система, функциите на бъбреците и пикочния мехур.
11. укрепва двигателната способност на организма и нервната система.
12. лекува затлъстяване и разкрасява. Опъва кожата и отваря порите й.
13. влияе благотворно при очни болести и засилва очите.
14. регулира баланса между алкалите и киселините в организма.
15. изстудява тялото по време на летните горещини и по този начин адаптира телесната температура към външни условия. Девет минути след поемането на чая се отварят кожните пори, телесната температура спада с 1-2 градуса и човек се чувствува приятно по време на горещините.

# 6
  • Мнения: 1 353
Хубаво ти е инфото обаче какви количества трябва да се приемат,че да го има тоя ефект?Някъде бях чела за "литри" newsm78 newsm78 на ден ,но не мога да открия къде.На мен лично ми е неприятен на вкус Sick,когато е чист и за това почти не го употребявам във вид на напитка.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
Хубаво ти е инфото обаче какви количества трябва да се приемат,че да го има тоя ефект?Някъде бях чела за "литри" newsm78 newsm78 на ден ,но не мога да открия къде.На мен лично ми е неприятен на вкус Sick,когато е чист и за това почти не го употребявам във вид на напитка.

На доста места четох, че не е мн. добре да се пият повече от 2 чаши /от 200 мл./ на ден, заради голямото количество полифеноли, които се съдържат в него.

На мен също чист не ми е вкусен, но го пия вече само така, когато реша да пия.

# 8
  • Мнения: 3 312
пила съм зелен чай с цел отслабване - много ободряващо ми действаше - повече и от кафето  Crazy  пиех по 4/6 чаши на ден - чист

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Зеленият чай съдържа четири пъти повече витамин C от портокалите, като активността на последния е усилена и от наличието на един друг витамин – P,  по чието съдържание зеленият чай няма конкуренция. Влиянието на витамин P е насочено към укрепване стените на капилярите, намаляване на тяхната крехкост и разрушаването им, особено при по-възрастните хора.

Зеленият чай подпомага изхвърлянето на тежките метали от човешкото тяло – едно безценно свойство, от което можем да се възползваме в съвременната замърсена среда на живот.  Той се препоръчва и на пушачите, тъй като спомага за постепенното изхвърляне от организма на натрупаните при тютюнопушенето вредни вещества. Редовното пиене на зелен чай, разбира се, съчетано с намерението и усилията ви да водите хармоничен живот, ще доведе до по-рядко боледуване, пък кой знае – може дори да удължи живота ви.

Отварата от зелен чай може да се използва и като козметично средство – за подобряване тена на лицето, а компресите с прецедена запарка премахват торбичките и тъмните кръгове под очите.

Какво е оптималното количество, което можем да консумираме без да прекалим? Зависи кого ще слушате. Китайците практикуващи хомеопатия препоръчват 10 чашки дневно. За такова количество се говори и при профилактиката на раковите заболявания. Други медицински проучвания съветват дневната доза да е 2-3 чашки. Трети приемат една усреднена стойност – дневното количество зелен чай, подходящо за повечето хора е 4-5 чашки.


Ако искате правилно да приготвите напитката и тя наистина да прояви чудодейните си качества, никога не заливайте чая с вряща вода. Високата температура, първо ще унищожи витамините и второ ще влоши вкуса на чая. Оставете кипящата вода да престои 5-6 минути, за да се охлади до около 60 градуса, и тогава залейте чая. И ако искате максимално да усетите неговото полезно действие – забравете за захарта и млякото.


Аз съм пила зелен чай в продължение на 3 години, без каквито и да е добавки(мляко, захар и др.). В интерес на истината не съм се разболявала, пиех по 2 чаши на ден. Чувствах се прекрасно. Обаче след като реших да го спра имах голям проблем с ходенето по голяма нужда ooooh! ( 5 дни направо ужас). След това нещата се нормализираха.

# 10
  • Мнения: 3 312
аз днес отново си купих  Rolling Eyes 

# 11
  • Мнения: 753

напоследък приготвям чая по нов начин,
една приятелка китайка ми показа как се прави.
вкусът е значително подобрен спрямо запарената версия.

за пречистване и отслабване имам оолонг чай.
също е вкусен Peace и няма болки в корема или абонамент за тоалетната hahaha


Asyalein,ще споделиш ли как точно приготвяш чая и какъв е този oolong чай?

Защо не трябва да се слага мед?Аз захар не употребявам,но без мед чаят не ми е вкусен,а нали освен ползи той трябва да ни носи и удоволствие? Simple Smile

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Какво е оптималното количество, което можем да консумираме без да прекалим? Зависи кого ще слушате. Китайците практикуващи хомеопатия препоръчват 10 чашки дневно.

важно е да се уточни, че чашките не са познатите ни нам чаени чаши  Wink
китайците пият чая в едни чашички, които са големи колкото ракиените чаши от битовите сервизи, т.е. не повече от 10 мл  Sunglasses

   

технологията на приготвяне на чая е съвсем различна от накисване на пакатчето за 4 минути във вода.
затова и не ви е вкусен чая.
е разбира се и качеството на чая и водата са важни!!!

китайците приготвят по следния начин чая:

в малка купичка с капаче се слага насипния чай (ако е пакетче може и без капаче, но е добре да се запари леко), купичката е с вместимост около 20 - 30 мл...
водата се сварява и се оставя да изстине до 80-90С.
чашите в които ще се пие чай се загряват (пълнят се с врялата вода)
сипва се вода в чая и веднага се излива (изхвърля).

на снимката се вижда как чашите са върху една решетка, това е цял комплект за чай и водата се изхвърля през решетката.
водата от вече стоплените чаши се изхвърля.
върху чая се излива наново вода и веднага се разпределя по чашите.
така докато се напълнят.
чаят не се запарва повече от 10 - 20 сек.
при всяко ново наливане на вода върху чая се получава по-силен чай.

разбира се не на всеки му се занимава с тези малки чаши, китайката ми показа как става по-бързо  Mr. Green
чаят се слага в една чаша. налива се малко от врялата вода, като първата се изхвърля.
после налива по малко вода върху чая около 20 - 30 мл. и веднага прехвърля  в една каничка.
така налива вода върху чая докато се напълни каничката.
в началото чаят е доста прозрачен, но с всяко следващо наливане става по-тъмен.
вкусът е много по различен от 4-минутна запарка Laughing
просто има божествен вкус...
от 1 пакетче чай аз правя около 500 - 600 мл чай, понякога и повече.

аз приготвя чая вече само така. дори мъжът ми пропи чай!!! Mr. Green
запарвам само билкови чайове, но зелен, оолонг и черен приготвям само по тази китайкса методика.

ето инфо за оолонг чая

Защо не трябва да се слага мед?Аз захар не употребявам,но без мед чаят не ми е вкусен,а нали освен ползи той трябва да ни носи и удоволствие? Simple Smile

ами аз се наслаждавам на вкуса на чая, а не на меда.
на мен вкусът на чая ми носи удоволствие, а не сладостта Wink

# 13
  • Мнения: 306
Аз също обичам зелен чай. Ползвам класическия, без добавени аромати, и задължително листенцата да са цели. Запарва се със гореща вода - около 90 градуса, но в никакъв случай завряла. Много ободрява. Но освен това му свойство той е много добър антиоксидант, а освен това много добре изчиства бъбреците от песъчинки и камъчета. По-продължителната му употреба със сигурност ще ни предпази от тях. Може да се пие топъл, подсладен с мед или охладен, студен с лед и т.н. Според вкуса и предпочитанието на този който го пие. Чувала съм, че има диуренитчно действие, но лично при мен този ефект не се е проявил.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 097

И аз  Crazy
Взех си на Туинингс с аромат на ябълка - много е интересен - запазен си е вкусът на чая, но като се наведеш към чашата да отпиеш те лъхва аромат на ябълка  Crazy Иначе нищо друго не слагам.

Общи условия

Активация на акаунт