Набор практически умения

  • 4 454
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 841
По празниците се срещах с доста и различни хора, разговаряхме на какви ли не теми. Една от тях беше - на какво трябва да научим децата си? Чисто практически умения, на пръв поглед - обикновени неща. Такива, които само преди десетина години бяха едва ли не задължителни за всеки, а сега се възприемат като  ексцентрично хоби...
Например - да се готви, да се шие, да се плете, да се бродира, да се мият прозорци, да се пере на ръка, да можеш да смениш крушка или изгорял бушон, да си отпушиш тоалетната, да направиш дребна дърводелска поправка на мебел... Или да можеш да се ориентираш по карта, или по звездите, да разпознаваш ядливи от неядливи растения в горите, да знаеш разни "трикове" за оцеляване...
Та така - на какво ви научиха вашите родители? Влизат ли ви тези умения в употреба? При какви обстоятелства? А вие на какво ще научите децата си? А на какво няма да ги научите? Мислите ли, че при наличието на машини (и хора) за всичко, е необходимо човек да се "затормозява", при условие, че може просто да разучи една инструкция за работа с 5 копчета, или - още по-лесно - да си плати на някой да му свърши работа? Мислите ли, че заниманията от типа "Направи си сам" са характерни предимно за бедните, които не могат да си купят каквото им трябва?

# 1
  • Мнения: 516
Тати ме научи да поправям бушони (от старите), щепсъли, контакти и радиатори. Майка ми се опита да ме научи да бродирам. Имам едно мъчително лято след 7 клас, преминало в бродиране на каре с фолклорни елементи. И карето си имам. Чеиз.  Mr. Green Не съм се справила зле, но ми беше за последно.

# 2
  • Мнения: 2 161
Важно ми се струва да ги научим да казват на пилето пенис и на финтифлюшката вагина.А!Важно е децата да не остават с впечатление,че малката кибритопродавачка накрая получава смс,че е получила реституирани имоти,а Хензел и Гретел не са на екскурзия в гората по програмата Да опознаем света.Темите в Нашите деца и изказването на много хора там ме карат да си мисля,че тези неща са много важни.Благодаря им за проявеното лицемерие.Моите родители ме научиха да си казвам с усмивка всичко така,както го чувствам.Не планирам да уча децата си да готвят и да мият прозорци.Ако им се отдава,сами ще го усвоят.Ще им помогна да се научат да шофират.

# 3
  • Мнения: X
Не знам на какво ще науча децата си, кой знае как ще се промени светът дотогава и от какво ще имат нужда, и за какво желание. Аз лично мога съвсем малко нещица, именно поради това, че бях заобиколена от умеещи хора.... явно години наред съм паразитирала. Склонна съм да смятам, че неволята е най-добрият учител. Един познат готви превъзходно, именно защото майка му и баба му били лишени от всякакви готварски умения. Мъжът ми умее да прави всякакви неща, защото е израснал без баща и е нямало кой да ги свърши вместо него. Аз установих, че мога да шпакловам, когато съвсем тенденциозно ме оставиха да се помъча сама.
Като гледам как невръстни деца говорят за парички обаче, ми се струва, че най-добре ще е да се научат да ги изкарват, за да си спестят гърча в определени ситуации.

# 4
  • Мнения: 2 448
Честно казано не знам на какво ще мога го науча, защото едно си мисля, друго може да му се отдава.  Confused
Мислела съм си, че на 5 години ще съм го научила на много повече неща, но животът не ми даде този шанс.
За сега се надявам, че ще мога да го науча да чете и пише, за другото ще го мисля после.

# 5
  • Мнения: 984
Да запазва самообладание в трудни моменти. Да вярва в добрия изход на нещата. Да прави добро. Да се грижи за нещата и хората, които обича. Да взема мотивирани решения.

# 6
  • Мнения: 1 447
От всичко което си изброила моите родители на нищо не са ме научили.Когато се омъжих не можех да готвя,но неволята ме научи.
Мисля,че живота сам ни учи на неща в дадени ситуации.Не мога да сменям бушон ,но ако се наложи и няма кой да го смени сигурно бързо ще се науча.

# 7
  • Мнения: 984
Е, то аз, примерно мога да лепя плочки и да слагам гипсокартон, но какво от това като пред всеки избор се изправям неподготвена, че чак се стига до ситуации друг да взема решенията вместо мен. Компенсирам явно. Mr. Green

# 8
  • Мнения: 3 367
хУБАВА тема.
Не съм учена на нищо конкретно и целенасочено (освен ходенето на английски),но от гледане се оказа че  доста е попило(описаното в 1 пост без звездите и ядливите гъби Laughing).Курс по бродерия на мисля да организирам,ако искат нещо и проявят интерес-разбира се,но самоцелно защото според мен е важно-тц.Шофиране-школа. Не е до пари и машини,до човек е съдейки по баща им който може да прекара ден в дялкане на нещо к може да се купи от магазина за 20 стотинки и 10 минути,убедена съм че и син ни ще крачи по този път,това вижда-това му е модела.

# 9
  • Мнения: 2 960
на какво са ме научили....На нищо от изброено от авторката на темата.
Да готвя и аз се научих като се омъжих,не съм искала и никой не би ме"накарал"да бродирам ,да шия гоблени,да плета Sickда лепя плочки ,да слагам тапети ,да боядисвам ,да  сменям бушони Mr. Green и бръъъъъъ-бъръ още  тем подобни неща,за които си има хора и които не искам да правя -защото не ме кефят bowuu
Разбира се ако ми се наложи-ще се научи и още как ...ей на това са ме научили родителите-да се справям ,когато се налага, а не ей така просто "за спорта"И още - научили са ме на всичко ,което съм-на отговорност ,на смелост ,да не се отказвам ,да вярвам че имам право на мнение ,да го отстоявам  и да се боря за важните за мен неща,научили са ме-да харесвам стойностната музика ,хубавите книги ,от тях съм се научила / за първи път /какво означава да си обичан безрезервно...какво повече да дам и аз на децата си -ако не всичко това!!!!!!!!!

# 10
  • Мнения: 790
За предаването на практически умения съм -   с две ръце. Аз самата не притежавам кой знае какви, но мъжът ми умее много.

Дори да ти се наложи веднъж на 5 години да оправиш контакта, хубаво е да можеш, а не някой разгащен техник да се подсмихва под мустак с изражение значещо " и на тоя костюмар ръцете му са пъхнати......"

Но, също така, съм силно против хора, смятащи че умеят всичко - ремонтират си сами двигателя на колата, правят си сами парното и като стане някоя беля, пострадват и невинни хора.

# 11
  • Мнения: 899
Бих искала да научим децата си на:
- домакинска работа - готвене, миене, пране, чистене. Как се пуска пералнята, как да се справят сами с всякакви такива нужди.
- елементарни поправки, смяна на крушка, бушон, лепене, шиене и т.н. Все неща, дето е хубаво човек да ги знае Simple Smile . Да лепят тапети, да боядисват, лакират, отпушват канал.
- плетене, шиене, бродиране - ако има интерес, който обикновено се събужда с показно.
- да се грижат за земята, отглеждане на цветя, плодове, зеленчуци, копане, връзване, бране и т.н. Ако имаме налична земя, инак само на теория.
- да пишат и четат
- ядливи гъби
- риболов
- да познават звездите
- как да се ориентират в гората
- как трябва да се държат с планината
- да плуват
- да знаят 2 и 200
- да уважават хората, най-вече

Нашите и баба, дядовци, на това са ме учили и аз съм им благодарна за знанията.

# 12
  • Мнения: 12 662
В училище ме научиха а правя свещник от ковано желязо. И да пирографирам върху дърво.
Децата ги уча да са добри в своята работа. И да имат телефоните на добри майстори.

# 13
# 14
  • София
  • Мнения: 749
На практически умения не съм ги учила съзнателно. Мен също не са ме учили (а баба ми как готвеше само....)
Правим нещата заедно и когато проявят интерес към нещо и аз, и баща им им даваме цалото know how.

Всъшност има нещо на което съм научила децата си - да не си изхвърлят боклуците където им падне. Заради това винагии ходят с отпадъци в джобовете Simple Smile

Не смятам, че заниманията от тип "Направи си сам" са само за бедните. Всичко е въпрос на лични предпочитания и интереси. Аз предпочитам "Да ми го направят другите".

Общи условия

Активация на акаунт