Родители от Варна, ощетени от изискванията за прием в детска градина 2009

  • 4 844
  • 62
  •   1
Отговори
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Пускам нова тема, специално за родители, които живеят във Варна, плащат си данъците тук, но работят извън територията на община Варна.
Моят съпруг работи в Булгаргаз, фирмата е със софийска регистрация, а станцията на която работи се намира във Вълчи дол, не е на територията на община Варна и нямат офис тук. Именно това ни прави родители с неизрядни документи според формулировката на варненските общинари и необходимите документи за прием в детски градини и ясли.

Предполагам, че тук биха могли да се включат родители, работещи в Провадия, Аксаково, Вълчи дол, Девня и др. Доста родители имат постоянно местожителство във Варна, но работят в споменатите градове.

Предлагам да се обединим и да преприемем стъпки срещу разрешаването на това недоразумение. Тук е мястото да обсъдим какво бихме могли да направим в защита правото на нашите деца да посещават детски градини.

Надявам се, че ще се включат още родители засегнати от това недоразумение.

# 1
  • Мнения: 4 564
това изискване отпадна вече и в градините искат само бележка че не дължим данъци за предходната година , което се вадило от община варна ''местни данъци и такси''

p.p.май най -добре всеки да пита директорката на която градина иска да кандидатства , защото аз като питам ми казват че било отпаднало това за територията и само служебна бележка с мокър печат , изходящ номер и булстат

а в същото време в сайта си седи

Последна редакция: ср, 07 яну 2009, 16:14 от yasmina

# 2
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
това изискване отпадна вече и в градините искат само бележка че не дължим данъци за предходната година , което се вадило от община варна ''местни данъци и такси''

Ами според мен не е отпаднало точно, защото в наредбата си стои това нещо:

4. Други задължителни документи, които следва да се приложат към заявлението до 10.05 са:

4.1. Документ, че двамата родители работят в общинско, държавно предприятие, частно търговско дружество или сдружение с нестопанска цел на територията на Община Варна. Документът от работодател трябва да съдържа: изх.№, мокър печат с подпис и Булстат на фирмата.

4.2. Документ от съответното поделение на територията на Община Варна за служителите по договор към МО и МВР.

4.3. Удостоверение от Община Варна, дирекция "Местни данъци"  за наличие или липса на задължения  за всеки от родителите, съгласно чл.87, ал.6 от ДОПК.

4.4. Заверено копие от годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за предходната календарна година за самоосигуряващи се родители.

4.5. Документ за регистрация от Бюро по труда - Варна за безработните родители.


Както писах мъжът ми работи в Булгаргаз във Вълчи дол, което не е на територията на община Варна. Ето за това става дума и както писах преди това има и други родители, работещи в други градове, които ще са засегнати от това изисване.

# 3
  • Мнения: X
Записвам се и аз в темата. Ние също не отговаряме на изискванията за прием в детска градина, тъй като мъжът ми работи в Девня.

# 4
  • Мнения: 578
Не е законно да подлежи на ограничение местоработата на родителите. След, като  децата са регистрирани, като жители в този град/а това е невъзможно без поне единия родител или настойник също да е регистриран/то те са в правото си да посещават детско заведение в града, независимо дали родителите им са моряци, пилоти, космонавти, химици и т.н професии, които упражняват извън територията на Община Варна ... такава рестрикция е в нарушение на Конституцията на РБ и си е чиста дискриминация.

# 5
  • Мнения: 10
присъединявам се към списъка, работя в Девня и също ще имам този проблем.
Не знам дали приемат други документи, защото документа за липса на данъци е различен от служебната бележка от работодателя
Бях се обаждала в общината, отговориха ми, че наредбата е такава и ще ми приемат документите, но шансът да ми приемат детето е минимален, защото преди мен ще минат всички родители с т.нап. "изрядни документи" (не мисля, че нашите не са такива).
От друга страна, приятелка, която има познати в градина пита и от там ми казаха, че директорката би приела за "заместващ" документ удостоверение за платени данък сгради и такса смет в община Варна - такова условие обаче не е написано никъде в правилника...
Много ми се иска някой да попита кмета на Варна какво значение има къде работиш при положение, че осигуровките от трудовите договори отиват в държавния бюджет...
Следващата година по същата логика могат да измислят изискване, че и двамата родители не трябва да са по-високи от 1,80 м...

# 6
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Именно според мен е важното, че си плащаш местните данъци във Варна, а не че работиш в сателитни градчета.
Това не би трябвало да е повод да те определят, като родител с неизрядни документи. Надявам се като се съберем и да измислим какво бихме могли да направим, защото това за мен си е пълна глупост.

# 7
  • Varna
  • Мнения: 603
запис, че и мен ме интересува това

# 8
  • Мнения: 728
Само да се запиша, че нямам много време днес да коментирам. Обещавам да се включа пълноценно в дискусията и не само, надявам се, тези дни.

# 9
  • Мнения: 163
Като първа мярка, според мен е необходимо да се направи запитване до Община Варна, какво е точното съдържание на Правилата за прием в ДГ на територията и и с кой административен акт е утвърдено то. После, според отговора ще се мисли какво да се прави, има няколко варианта.

Много се изприказва по тази тема, много се изписа, нека да имаме черно на бяло крайния УТВЪРДЕН вариант, който е в сила.

# 10
Мили дами, не мисля, че проблемът е само в местоработата.
Какво ще кажете за майките, които не работят поради простата причина, че гледат децата на България, че не са успели да се пласира в ясла предната година и си нямат на разположение баба, да не говорим за средства за детегледачки... как да си намери работа тази жена като държава отказва да и помогне

# 11
Искам да ви дам една идея.
Обжалвайте заповедта на кмета в съда. Според закона социалната политика на общината се определя от общинския съвет, не от кмета. Закона не му дава такива правомощия. Тези правила за приема трябваше да се приемат от Общинския съвет, не от кмета. А със сигурност Общинския съвет не е гласувал токова решение.  

# 12
  • Мнения: 1 632
Не е законно да подлежи на ограничение местоработата на родителите. След, като  децата са регистрирани, като жители в този град/а това е невъзможно без поне единия родител или настойник също да е регистриран/то те са в правото си да посещават детско заведение в града, независимо дали родителите им са моряци, пилоти, космонавти, химици и т.н професии, които упражняват извън територията на Община Варна ... такава рестрикция е в нарушение на Конституцията на РБ и си е чиста дискриминация.
  202uu

# 13
  • Мнения: 21
Здравейте, и аз съм от ощетените майки, за това ще следя темата с интерес. Подкрепям предложение относно жалба към община Варна. Peace

# 14
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Виждам, че има и други родители в такова ощетено положение и не сме единствените, чието дете рискува да не е прието в градина заради това недомислено решение.

Понеже не съм много веща в гражднаските борби  Embarassed, надявам се, че с общи усилия можем да направим нещо и да дадем равен шанс на децата си, поради простата причина, че местоработата в община Варна не би следвало да е определящо изискване за кандидатстване в детско заведение.

Да не се предаваме е важното!

Общи условия

Активация на акаунт