Питка на 40-тия ден?

  • 848
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 346
Мили мами, сигурно и друг път е ставало въпрос за въпросната "питка", но може ли да ми кажете какво тоно се прави на 40-тия ден? Кой се кани? На църква ходи ли се? А и точно на 40-тия ден лли трябва да е или може да е близката събота или неделя? newsm78

# 1
# 2
  • Мнения: 397
Здравей,

Ние ходихме малко по-рано на църква, нямаше проблеми, мисля, че на 38 ден. Носиш някакви питка, бомбони и плащаш някаква символична сума, мисля, че 5 или 7 лв., ще те излъжа. Попът чете молитва на бебето, след това му раздаваш на него и на хората, които са в църквата от питката и от бомбоните. След това аз събрах у нас мои близки - предимно жени и деца. Бях сложила на трапезата предимно сладки неща, пита и мед. Хубаво се получи, бях се възползвала от съветите в този форум, ако искаш пусни търсачка, има много хубави идеи - като например да помолиш всички, които са на питата да напишат по едно пожелание за бебето, аз си ги събрах и като порасне Сашко, ще му дам да ги прочете, много са хубави. Grinning Пожелавам весело изкарване на 40-то дни и много здраве и щастие на бебчо! Поздрави! Ала

# 3
  • София
  • Мнения: 131
Ние преди 40-тия ден събрахме гости в къщи (най-близките) и си направихме погачка. А точно на 40-тия ден отидохме до църквата, попа изпя някаква кратка молитва. Не сме плащали а просто дадохме на попа ей така за здраве.

# 4
  • Мнения: 161
Миличка, преди известно време поставих и аз този въпрос. Не че не знаех, какво се прави, но исках да проуча традициите из различните краища на България.
Ние със съпругата ми, направихме 40-ият ден компилация от пловдивски и новозагорски "табиети". Първо дойде моята братовчедка, която "открадна" детето. Ние се качихме в колата отзад и отидохме на църква, където четат чисти молитви на майката. Бебето не е необходимо да присъства, но както желаете. Питка трябва задължително.  И свещи, колкото каже попа. После разчупваш питката и раздаваш на жените в църквата. Едно парче си оставяш за вкъщи. После си готова и с детето отивате на гости, където според новозагорските традиции се яде пилешко. Но не е задължително. В цялата тази работа, НАЙ НАЙ задължителното нещо е да идеш на църква да те пречистят.

Общи условия

Активация на акаунт