Трудов и осигурителен стаж?

  • 797
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 746
Видях, че преди се е говорило на тая тема, но по-скоро за майчинство и т.н., а мен това не ме касае, затова питам в нова тема: ако си работил на граждански договор и си осигуряван на минимална работна заплата, това води ли се за трудов стаж? а не само за осигурителен?
Моля да отговарят само тези, които са запознати наистина и са 100% сигурни в това, което казват. Благодаря ви!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 623
По граждански договор не се зачита трудов стаж, а само осигурителен.
Това е така, защото гражданския договор е договор за услуга, а при трудовия
са на лице трудово-правни отношения - работодател / работник.
Прави се осигурителна книжка, която се заверява в НОИ и същата, служи
за изчисляване на пенсията при пенсиониране.
Подава се искане за издаване на осигурителна книжка към съответното
ТП на НОИ по местоживеене.

Ами това се сещам  Hug

# 2
  • Мнения: 746
аз имам осигурителна книжка, но шефката ми каза, че е 1000% сигурна, че ми се зачитало трудов стаж. Аз изчетох целия кодекс на труда и не видях такова нещо, но за да тя е толкова сигурна, а тя определено не е човек дето ей така говори, значи има нещо, дето ми се губи. newsm78 аз не че и толкова разбирам, но все пак.

Благодаря ти за инфото!

# 3
  • out of space
  • Мнения: 8 569
На граждански договор можеш да работиш независимо от трудовия. Т.е 1 трудов и 2,5...167 граждански. Но 2 трудови- не. Съответно- гражданския не се брои за трудов стаж. Той си е по договорка, извън социална намеса на държавата.

Не съм капацитет- да ме поправят ако греша, но така знам.

# 4
  • под дъгата
  • Мнения: 630
По граждански договор се зачита само осигурителен стаж, и то ако са ти реално внесени осигуровките по него.
В каква връзка ти е необходимо да ти се води за стаж?

# 5
  • Мнения: 746
По граждански договор се зачита само осигурителен стаж, и то ако са ти реално внесени осигуровките по него.
В каква връзка ти е необходимо да ти се води за стаж?

тъй като започвам нова работа и ме интересува за отпуските  Blush и аз си мисля, че е само осигурителен стаж, но след като някой ми каже, и то предишен работодател, че е 10000000% сигурен, почнах да се съмнявам.
Благодаря ви за информацията   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт