съсипах китайска коприна, моля за помощ!

  • 482
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 93
местя от клюкарника:

Та мили мами, ето историята. Баба ми ми подари покривало за легло, страхотна китайска коприна, която дядо ми е донесъл от Пекин пред 60-тина година, нещо като семейна реликва. Даде ми я заради новата къща, нещо да имам от тях. Много я харесах, но последните Н години е престояла в нафталин в куфар и определно се нуждаеше от пране. Да не изпадам в подробности точно къде сбърках, но резултатът е плачевен, шарките пуснаха и основният розов цвят е обезцветен ....
Знае ли някой лек за това? Не съм си признала на никого каква я свърших и се чувствам като най-големия злодей на земята, който нищо не заслужава ...
Затова моля за помощ, какво да правя сега?

# 1
  • Мнения: 4 388
На времето са ползвали естествени оцветители на растителна основа.За съжаление аз нямам познания в тази област,но мога да те насоча към катедра органични химични технолигии към химически факултет на Софииски Университет Климент Охридски.Там може да получиш наистина компетентен съвет.
Ако не попаднеш на някой калпазанин може и в ателие за боядисване,но според мен тук има голяма доза случайност и късмет.
Дано скоро намериш удовлетворителен изход от ситуацията!

# 2
  • Мнения: 8 999
Не виждам лек, ако шарките са се размили или изтрили. Кой знае кой и как е рисувал по тази коприна, какви бои е използвал преди 60 години. Във всеки случай, едва ли тогавашната технология е била предвидена за съвременните методи на пране /имам предвид домашната пералня и препаратите/. Сигурно е трябвало да я дадеш на химическо чистене, ама белята вече е сторена, тъй че, не ти остава нищо друго, освен да я прибереш отново в сандъка с нафталина и някой ден да я завещаеш на своята внучка!

# 3
  • Мнения: 22 414
И аз съм на мнение, че няма как да се оправи.
Щом цветовете са се размили, а основният обезцветил...
Трябвало е да я изпереш на ръка в хладка вода и с течен препарат.

Общи условия

Активация на акаунт