Моля, помогнете! Захранване през зимния сезон?

  • 643
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 342
Здравейте на всички мами! Вече една седмица сме на заместено обедно хранене, но бебка за втори път има запек. Първият път го преодолях с тиква, дори получи леко разстройзство, но сега отново се получи и е доста нервна  Sad
Във връзка с това имам следните въпроси
1. Какви зеленчуци и плодове да давам за разнообразие през този сезон? На малката нещо не й допадат готовите пюрета, а за домашни избягвам да купувам вносни плодове и зеленчуци.
2. Как точно да комбинирам продуктите? По повод това, че не мога да разнообразя пюрето със запичащи и разхлабващи продукти, то тиквата трябва да присъства постоянно в пюретата, а редно ли е това?
3. Какво е съотношението на запичащ и разхлабващ продукт?
Извинявам се за глупавите въпроси, но не ми се иска да е в двете крайности - запечена или с разстройство  Sad   

Последна редакция: ср, 14 яну 2009, 10:47 от данина

# 1
  • Мнения: 49
А на колко е детенцето?
Принципно всяка нова храна може да предизвика реакция - запек или разхлабване.
Имай предвид, че за за запек се говори ако изпражненията са твърди и тъмни на цвят и детето видимо има трудност да се изходи.
Зимата наистина е по-ограничаваща в избора на пресни и качествени зеленчуци, но е добре все пак, че предлагаш домашно приготвена храна.
Аз бих предложилада да включиш в менюто и ориз и овесени ядки - за овесените ако детето има навършени 6 мес. и е захранено с глутен. Можеш да комбинираш с тях зеленчуците - оризът запича, овесените разхлабват.
Може и да редуваш през ден запичащите и разхлабващите храни.

Последна редакция: ср, 14 яну 2009, 15:16 от kaia_ani

# 2
  • Мнения: 49
Оп, извинявам се сега видях линийката.
6 мес. е подходяща възраст да се въведе глутен и след това няма да има проблем да се предлагат овесени ядки за разнообразие и регулиране.
А от кога захранваш и с какво си захранила до момента?

# 3
  • Мнения: 342
Ами реших да захраня късно. До момента съм дала картоф, морков, спанак, карфиол (уви няма на пазара), тиквичка (предполагам са вносни), тиква, ябълка, круша, банан, оризова каша безмлечна и .... това е. Просто не се сещам какво друго да въведа, което да е домашно и да е в правилната комбинация newsm78 Все още не съм въвела други храни, джипито малко ми се поскара, но мисля, че е малка за попара например.

# 4
  • Мнения: 1 045
Ами реших да захраня късно. До момента съм дала картоф, морков, спанак, карфиол (уви няма на пазара), тиквичка (предполагам са вносни), тиква, ябълка, круша, банан, оризова каша безмлечна и .... това е. Просто не се сещам какво друго да въведа, което да е домашно и да е в правилната комбинация newsm78 Все още не съм въвела други храни, джипито малко ми се поскара, но мисля, че е малка за попара например.
Ами относителни са отговорите на въпросите ти.Ябълката навсякъде я дават за запичаща а ние се разхлабваме.Няма правилна комбинация,има храни които ядат децата и такива които не харесват.Ето ти един сайт на който са дали съдържанията на повечето пюрета на пазара,така че прочети и си избери комбинации.
http://papa-bebe.com/

# 5
  • Мнения: 2 401
Сега наистина няма голямо разнообразие от плодове и зеленчуци, затова може да купуваш от замразените зеленчукови миксове, а що се отнася до запичашите и разхлабващи храни може да ги редуваш през ден, но не само тиквата е разхлабваща, крушата, синята слива, карфиола също разхлабват, но и е вярно, че в началото на захранването някои храни, които се водят разхлабващи, може да запичат и обратното, запичащите да разхлабват.

# 6
  • Мнения: 342
Много ви благодаря и на двете  Hug GALQ79 благодаря за сайта, много ми хареса, защото за всяко пюре пише какво е действието му!

# 7
  • Мнения: 49
Ами реших да захраня късно. До момента съм дала картоф, морков, спанак, карфиол (уви няма на пазара), тиквичка (предполагам са вносни), тиква, ябълка, круша, банан, оризова каша безмлечна и .... това е. Просто не се сещам какво друго да въведа, което да е домашно и да е в правилната комбинация newsm78 Все още не съм въвела други храни, джипито малко ми се поскара, но мисля, че е малка за попара например.
Добре, де късно според теб какво значи - след 6 мес. ли?
Ако е така как успя за една седмица да въведеш толкова неща и да заместиш хранене?! Shocked
Захранването е постепенен процес и изисква достатъчно внимание и търпение. В противен случай може да се натовари организма и да има доста неприятни последици и реакции, а запекът е най-безобидната от тях. Освен това в началото новите храни са само за опитване и следва да се предлагат в минимални количества.
Според мен трябва да намалиш темпото и да не бързаш с новите неща, защото освен всичко друго приемането на твърда храна не трябва да става за сметка на кърмата/млякото - те трябва да се основна храна до 1год.

# 8
  • Мнения: 342
Kaia_ani, започнах със сокчета когато беше на 4 месеца. Пюретата въведох от навършени 4 и началото на 5 месец. Не знам дали е късно захранване.... може би ме бъркат съветите на джипито, която твърдо препоръчва ранното захранване, като например сокчета от 2 месец и на нашата възраст попара, но на мен това ми се струва много рано. Може би моите представи за късно захранване са погрешни. Бих захранила на навършени 6 месеца, но се страхувам защото е зима, а организма има нужда от витамини. Надявам се да не съм направила грешка  Sad

# 9
  • Мнения: 49
Всъщност опасенията за недостиг на витамини са доста несъстоятелни, но все още се използват от много педиатри, препоръчващи ранно захранване. Кърмата, а дори и АМ осигуряват всичко необходимо на бебето до 6 мес. Дори и след започване на захранване основните витамини и полезни вещества идват от кърмата/млякото. Т.е. една единица кърма е по-харнителна и полезна от същото количество друга храна.
Както и да е при вас захранването вече доста е напреднало, но не е необходимо да търсиш голямо разнообразие в храните. По-важното сега е бебето да приема качествени продукти и за предпочитане са сезонните, а разнообразието постепенно на пролет.

# 10
  • Мнения: 342
А на прав път ли съм  newsm78

# 11
  • Мнения: 49
Ами тук има доста теми и информация за захранването. Може да прегледаш някои и да избереш основните насоки.
По-важното в момента е да предлагаш качествена храна, която бебето харесва и да оставиш то да те води за количествата.
За попара е рано още.

# 12
  • Мнения: 2 401
За да се ориентираш по добре може да преглеждаш темата за захранването, лично на мен ми е била много полезна, ето тук.

Общи условия

Активация на акаунт