Ротационен принцип на учители в ДГ?

  • 3 021
  • 16
  •   1
Отговори
Здравейте родители!
От 2009г. ще сме на ДГ и затова сега се оглеждам и разпитвам за правилата и принципите, които са на мода в ДЗ.
Едно от нещата, което ме впечатли е точно този Ротационен принцип (аз го нарекох така) на учителите във всяка група. Той представлява следното: в началото на учебната година учителите в дадена група се сменят. Когато детето е 1група, то то е с едни учители, в 2 група се сменят, в 3 също и така до края.
Сега разбирам, че той се спазва в много ДГ.
Е, родители, вие какво мислите за този вид система на обучение?
Аз смятам, че от една страна е добре за децата, тъй като заклеймените като бандити и не чак дотолкова интелигентните им се дава шанс да блеснат пред другата учителка. Всяка една дава чрез поведението си и начина на общуване с децата своето. Също така, обаче, смятам, че това е стрес за децата в началото на всяка учебна година.
Все пак какви са Вашите наблюдения?
Благодаря Ви!

# 1
  • Мнения: 4 841
Предпочитам варианта, който е в нашата детска градина - с едни и същи учителки, в едни и същи помещения от първа до четвърта група. Според мен той има повече плюсове от ротационния.

# 2
  • Мнения: 3 521
Дъщеря ми посещава градина на "ротационен" принцип. Намирам го за много позитивно - на 3 г. е, но фазите "мое/я", "любим/а/о" и периодите на затваряне пред непознати и непрестанно търсене на мама(респ. познато лице) за съюзник в някои "дребни" битки преминаха много леко или изобщо ги нямаха. Намирам, че този метод кара децата да използват максимално интелекта си, за да "паснат" на новите места и с новите възпитатели.
За травмирането - не забелязвам никое дете да е травмирано, но седмица преди да се смени персоналът или стаята дечурлигата ги водят няколко пъти да свикнат с обстановката, новите преподаватели и т.н. След това правят едно "изпращане" на старите учители, уверяват се, че са добре с новите деца( Wink) и ...дефакто вече са се опознали с новите лица.
Освен това, като че ли свикват да пазят повече играчките и останалата материална база - забелязвам доста деца да са по-внимателни, защото след тях ще "дойдат бебетата тук" и те също ще "трябва да си играят".
Т.е. като цяло съм "за" идеята, ако е изпълнена като хората.
Разбира се другият вариант също има плюсове - всеки си е имал "любима" учителка Wink

# 3
  • Мнения: X
В градината на голямата е така. Да ти кажа бях много негативно настроена, но до някъде има резон. Понякога госпожите си имат любимци и това се отразява на децата, от друга страна децата са малки и имат нужда от сигурността, която дават едни и същите госпожи. При Ния в първа група беше една от госпожите, при които е бил баща и, във втора се случи другата  Grinning. Харесва новите си госпожи, колкото и предишните, даже малко повече. Та вече не съм сигурна смяната на госпожите проблем ли е или не.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 817
В градината на Яна не е така. Но като прочетох поста ти и малко се е поуплаших от подобна переспектива. Като че ли са все още малки и имат нужда от сигурност... Поне аз така мисля.

# 5
  • Мнения: 199
Сега съм толкова много доволна от госпожите, че изобщо не искам и да помисля ,че ще се сменят.
Разбирам ,че има и плюсовете,но.......
Като видях базата на наша градина/по точно групата/ много се разочаровах, от тогава се успокоявам ,че имаме огромен късмет с госпожите!  Не искам други. Naughty

# 6
  • Мнения: 2 803
Предпочитам варианта, който е в нашата детска градина - с едни и същи учителки, в едни и същи помещения от първа до четвърта група. Според мен той има повече плюсове от ротационния.
И аз така.

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Предпочитам варианта, който е в нашата детска градина - с едни и същи учителки, в едни и същи помещения от първа до четвърта група. Според мен той има повече плюсове от ротационния.
И аз така.

И в градината на детето ми е така. Аз също предпочитам този вариант, струва ми се по- удачен за работа с деца на такава възраст.

# 8
  • Мнения: 7 821
Ако случиш на "лоша" учителки ще предпочиташ ротационния принцип, ако са добри няма да го предпочиташ  Wink. Аз не мога да изкажа категорично мнение, от една странна това помага на децата да се научат да се приспособяват, от друга ако детето е по-затврено това ще му пречи много.
В училище също са с едни и същи учителки първите 4 години, пък и после пак не се сменят всяка година.

# 9
  • Мнения: 46 492
В нашата градина не са на ротационен принцип, но първата двойка напусна 1 месец след началото на учебната година, а втората в началото на новата учебна, сега са на трета двойка Crazy
Какво да ви кажа - въобще не мога да ги опозная, нито да си съставя мнение, предполагам, че и в случая с ротационния принцип е нещо такова  Rolling Eyes но на мен лично не ми пречи, на детето също.

# 10
  • Мнения: 47 963
Начин на организация на работата е. Майка ми работеше така, тя предпочиташе да е с по- големите деца в предучилищната група, а нейни колежки- да са с най- малките сладурчета, които не учат, а повече играят, но и се напикават, тепърва свикват и т.н.
По- късно въведоха друга система- всяка двойка поема едни деца и изкарва с тях 4 години. Не съм забелязала да е толкова голям проблем за децата.
Наистина, ако сте доволни от учителките, няма да  искате да се сменят. Ако не сте- ще искате да се сменят.

# 11
  • София
  • Мнения: 790
Градината на Рали е на ротационен принцип. На мен не ми се струва удачно  Confused Точно свикне детето с едни учителки, с порядките им, с изискванията им и т.н и хоп - нови учителки... Не виждам положителното в смяната. Когато питах една от госпожите, защо е така, самата учителка като че ли не беше съгласна с този начин на работа, но каза - така детето ще получи най-доброто от всички учителки...
За моето дете говоря, но съм почти убедена, че ще настана проблем когато във втора група дойде друга учителка, а не любимата  Tired

# 12
  • Мнения: 2 018
Малки са още за да е удачен този вариянт. Може би в една по-голяма възраст - от 4 клас нагоре.

# 13
  • Мнения: 922
Предпочитам варианта, който е в нашата детска градина - с едни и същи учителки, в едни и същи помещения от първа до четвърта група. Според мен той има повече плюсове от ротационния.

И аз така  Peace

# 14
  • Мнения: 14 133
Против съм такъв принцип. По-добре е за децата да са с едни и същи учителки и през 4-те години.

Общи условия

Активация на акаунт