Мога ли да давам червено цвекло?

  • 2 320
  • 3
  •   1
Отговори
Здравейте кърмещи мами!Интересува ме мога ли да давам на дъщеря си червено цвекло и откога.Тя е на 5 месеца и 20 дена,предстои да я захраня.Мисля да започна с тиква,след това да въведа картоф,морков и други зеленчуци.Знам ,че червеното цвекло е изключително полезно,богато е на желязо и други минерали и витамини.Не намерих информация дали е подходящ хранителен продукт за бебета,затова се обръщам към вас за съвет.Благодаря предварително!Пожелавам на всички здраве и усмивки през новата година!

# 1
  • Мнения: 693
Ето информацията, която съм събрала аз, тук във форума:

Червено цвекло

Въвеждане 7-8 месец:
- слабоалергизиращо
- богато на желязо (не се усвоява напълно ефективно заради оксалатите; неутрализират се частично след варене)
- разнообразно съдържание на витамини и минерали
- съдържа пектин и целулоза, действа разхлабващо (до ¼ от общото количество пюре)
- благоприятно съотношение разтворими-неразтворими фибри (подходящо преди 1 год.; улеснява усвояването на желязото)

Въвеждане 12 месец:
- не е подходящо при чувствително стомахче (високо съдържание на натрий; средноцелулозно - 3% фибри)
- един от най-нитратните зеленчуци, дори домашно (почти колкото репичките; 2 пъти по-нитратно от спанака; 10 пъти повече от морковите)
- правилното съхранение, обработката преди варене и самото варене намаляват нитратите


Сок от цвекло

Силно въздействие
Сокът от цвекло има доста силно въздействие – както положително, така и отрицателно.
- При хора с чувствителен стомах (по презумпция това са и малките деца) е категорично противопоказен.
- Едно от основните му приложения при възрастни е вътрешно прочистване – това също го прави неподходящ за един подрастващ организъм.

Малко количество
При възрастни препоръчителното количество за един ден е до ½ чаша или до 100-200 мл (според различни източници), и то разделен на няколко приема. Най-добре разреден с вода или сок. Дори при възрастни се препоръчва да се започне с една лъжичка и постепенно да се увеличи приема.
От значение е технологията на приготвяне на сока, за да има ефект - а не просто да добавя вкус към храната или друг сок.
Предозирането може да доведе до диария, повръщане, спазми, световъртеж и др.
 
Въвеждане - възраст
В специализираните източници, посветени на детското хранене, сокът от цвекло присъства в менюто за деца на възраст 1-3 години (най-често смесен с ябълков сок или от моркови). За деца под 1 год. не се споменава – за разлика от високата хранителна ценност на цвеклото.

# 2
# 3
  • Мнения: 1 219
и аз ще следя темата PeaceМисля и аз да давам червено цвекло скоро,но нямам достатъчно инфо.

Общи условия

Активация на акаунт