приучване към гърне

  • 82 672
  • 1 645
  •   1
Отговори
  • Мнения: 167
Прочетох около 10 страници назад и нямаше подобна тема. Ако е имало още по-рано, моля за линк. Детето ми не говори още и изпитвам голяма трудност да му обясня какво искам да прави в гърнето. newsm78 Ако аз го сложа на гърнето, става от там веднага.  Simple SmileДайте ми някакви съвети по въпроса.

# 1
  • Мнения: 204
Това е моята болна тема ,ще следя с интерес.

# 2
  • Мнения: 1 310
На колко годинки е?
Моят син като навърши две години тръгна на ясла. Тогава спря да носи памперс и го научих да ходи по малка и голяма нужда в гърне.  Просто слагах гърнето пред телевизора, пусках детски филмчета и така, докато той разбра какво всъщност трябва да прави в гърнето. Wink

# 3
  • Мнения: 3 376
Да,на колко годинки е детето?

Моя син го отучих много лесно,но беше лятото..оставях го без памперс,когато се подмокраше стоеше 5-20 мин. така,за да осъзнае какво се е случило,да усети,че му е мокро и некомфортно,говорех му кое как се казва и как да ни предупреждава и се получи.Сам си носеше гърнето после.Тогава беше на година и 6-7 месеца.

Като наближи 2 обаче отказа да казва-сега осъзнава съвсем ясно,но проявява инат и не иска Crazy Така че и възрастта е от значение според мен Peace

# 4
  • Мнения: 144
Здравй и от мен,моя малчуган е на година и 7м имахме няколко опита преди доста време и като го сложех на гърнето първо не искаше да стои особено а и всякаш беше задължен да си върши работата.Реших че е рано и сега от няколко дни пак започнахме с опитите и да,за сега с успех,но аз му обясних че в гърнето се пишка и се ака.Като седне си върши работата,но го питам ако иска и ако е готов да стане т.е оставям го сам да реши колко време да стои.А и той все още не говори добре т.е не може да ми каже кога му се прави нещо,но забелязах че като му се ходи си дърпа памперса и за сега всеки сигнал има резултат,но има пропуск и в памперса.Аз не го ''изканвам'' много често предпочитам повечето пъти той да даде сигнал.Пожелавам ви успех и ще ти дам съвет да не насилваш детенце или да го караш честичко да стои на гърне,защото може да се отврати или да го почуства като задължение щом седне да си свърши работата,дори и да не му се ходи в момента,но това е мое мнени е и естествено решенията са само твои,аз ти казвам моя опит.Успех още веднъж   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 1 809
Яна беше на две години и 3-4 месеца когато започна да ходи редовно на гърне. Във втора група на яслата започнаха да ги слагат, и аз заедно с тях. Тогава Яна беше точно на две. Не съм я насилвала, не съм я карала да седи в гърнето. Всичко стана някак много естествено и плавно.

# 6
  • Мнения: 2 331
За мен най-правилно е да се приучва детето към гърне лятото.Преди това често му се обяснява за какво служи.Аз го държах няколко месеца в тоалетната, без да го използват.Само да свикнат с него и с идеята, че , като пораснат, това ще е тяхната тоалетна.НАкрая, когато се стопли и реших, че са готови, просто сложих гащички и ги оставях да се справят.Имаше много гафове, след които следваха спокойни обяснения и така, докато се научат.При сина ми започнах, без да е съвсем готов и ни отне поне 10-тина дена, а дъщеря ми се научи точно за три дни.Явно и бях улучила момента.И двамата бяха по на година и седем-осем месеца.
Никога не съм държала гърнето в стаята-да гледат телевизия, да играят или да си отвличат вниманието с други неща.

# 7
  • Мнения: 299
Когато моето дете навърши 1 година и аз бях почнала да се замислям дали не е време да почна да го приучвам на гърне.Купих гърне и го подканях да сяда.Уви,той се дърпаше и ревеше,като го карах насила.След 2-3 неуспешни опита се отказах и реших да чакам.Оставих гърнето в палатката му,заедно с другите му играчки(палатка за игра),за да свиква с него като вещ.И така моментът настъпи 1 ден преди 2-ия му РД-извади сам гърнето и както си беше с дрехите,седна върху него.Като на майтап реших да му сваля дрехите и той седна с желание,свърши си работата и каза-браво!За период от няколко дни на всяко "свършване на работата" му плясках."Голямата работа" започна да я прави седмица по-късно в гърнето.Имаше 1-2 изпускания на необичайни места,карах му се(грешка от моя страна!) и той отказа да сяда.И отново с търпение и подканяне той започна да си сяда и да казва,когато има пиш.Понякога го казваше при свършен факт,но сравнително за кратко,понякога улисан в игра също "забравяше" да каже.3 седмици след рожденния му ден свалихме окончателно  дневния памперс.В края на лятото направих опити да го свалям за следобедния сън,но безуспешно.Към днешна дата му слагам памперс когато спи следобед и през нощта.В крайна сметка приучването ни на гърне стана едва ли не от само себе си,при минимум мое участие,а беше най-голямото ми притеснение(на фона на мои познати майки,които на годинка-годинка и нещо вече се хвалеха,че децата били без памперс;само че едно е да "хванеш" момента,друго е детето само да осъзнае какво точно се иска от него).
Така че съветът ми е-не го насилвай,не му се карай,изчакай го само да осъзнае нуждите си и бъди ТЪРПЕЛИВА,детето САМО ще си покаже,когато е готово и ще се научи. Peace

# 8
  • Мнения: 3 268
Дъщеря ми така и не се научи на гърне,а направо на тоалетната върху детска седалка.Не искаше гърнето и туй то.Беше на 2 години.

# 9
  • Мнения: 407
Аз все още не съм слагала моето,но миналото лято трябваше да гледаме братовчедката на мъжът ми ,която беше на 2г.Всъщност беше при баба си,която пък живее в съседната къща,все едно искам да кажа ,че  бях участник към отучването на памперса.Като дойде Боби беше на 1г. и 8м.-май месец беше.Говореше,но не казваше кога и се чишка.Така ние следяхме ,т.е. на 15/20 мин я издържахме-не на гърне,там не седеше.Понякога я изпускахме,по време на съм естествено с памперс.Така цялото лято,но септември месец я върнахме на майка й без памперси,казвайки кога какво й се прави,без да пишка през нощта или по време на сън,и да стиска докато не й се даде гърнето.Сега ми предстой да науча своето дете.

# 10
  • Мнения: 430
Моята дъщеря е на 7 месеца и от няколко седмици седи сама, без опора. Една позната ме посъветва да я сложа на гърне от първия момент, в който тя не би паднала оттам.
И сега, не искам да ви звуча самохвално, обаче - чудо: започнах да я слагам сутрин като се събуди (когато от наблюдения знам, че прави голямото изпишване в памперса), наобяд преди хранене (когато пък по принцип прави едно друго голямо нещо) и вечер преди слагането в коритото. От първия ден, в рамките на 2-3 мин след слагането на гърнето и подканата "пиш!" тя вече е готова. Разбира се, през целия ден е с памперс, но забелязвам, че е все по-малко мокър, голямото изпишване като че ли започва да го пази за гърнето.  baby_neutral

# 11
  • Мнения: 2 960
Синът ми не ще и не ще на това гърне Confused.Аз само лекичко го подканям ,но като отказва и през ум не ми стига да го насилвам.Мисля да купя детска дъска за тоалетната и там да го опитам.Смятам ,че всяко детенце показва кога и за какво е готово.

# 12
  • Мнения: 163
Моят син е на 2 и 1 месец и неиска и нейска гърнето постояно му говоря какво се прави в него ,но той ме поглежда и започва да се смее и нищо пишка и ака в памперса и това си е.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 90
Може и да ви стане странно, но аз започнах с гърнето, когато синът ми беше на 6-7 месеца /не помня точно/. Още не можеше да седи самичък, хващах го под мишниците и го придържах. Понякога се изпишкваше (тогава го похвалвах - браво, усмивки ...), понякога - нищо. но така свикна с гърнето и разбра каква е функцията му. Когато стана на 1 год и 8 месеца махнахме памперса. Беше лято, първо навън ходеше без памперс, често го изпишквах прав, през 20 - 30 мин и така постепенно свикна. След две седмици махнахме памперса и по време на спането. не мога да кажа, че много се е напишквал ... Не че и сега не се случва да се изпусне малко от време на време или като му изстинат крачетата, но при него всичко мина много добре. Вярно, случвало се е да седи по 30 минути на гърнето в началото и накрая нищо, но аз не се отказвах... Според мен наистина е по-добре да се въведе гърнето, колкото може по-рано, дори само за да свиква с него като предмет от ежедневието.

# 14
  • BG
  • Мнения: 1 900
Аз започнах с голямата след годинката и не ми беше толкова трудно.Не смятам да си тормозя детето толкова рано.Времето си показва.

Общи условия

Активация на акаунт