Противоменингитна ваксина

  • 1 076
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 121
Имате ли представа има ли странични ефекти и въобще какво да очаквам? Аз съм с астма, мъжът ми е изкарал 6 пневмонии и мисля, че е полезно да я бием, нищо че е препоръчителна.

# 1
  • Мнения: 218
За първи път чувам че толкова рано трябва да се прави на бебко такава ваксина.Ще питам педито - в петък сме на преглед.

# 2
  • sofia
  • Мнения: 562
по принцип макар и рядко срещани има странични ефекти при противоменингитната ваксина!
преписвам директно от листовката!превода ми може да не е блестящ но ще добиеш представа!
Локални реакции мястото на поставяне на ваксината:болка, зачервяване, възпаление!наблюдават се  при от 5% до 30% от ваксинираните пациенти!обикновено са ранни, кратковременни и затихваща интензивност!понякога се наблюдават нехарактерни обриви!
Известни са редки случаи на оточни реакции на долните крайници!това  са отоци с цианози(не намерих превод)и временни пурпури(така беше превода, предполагам зачервявания) появяващи се през първите няколко часа след ваксиниране и изчезват бързо и спонтанно без последствия!Тези реакции не са съпроводени със сърдечни и дихателни признаци.Те са били докладвани, главно, когато ваксината е била предписана заедно с друга ваксина.
Наблюдавани са в редки случаи алергични реакции като избиване на уртикарии, сърбежи и отоци по лицето и ларинкса!
Общи симптоми като треска, в редки случаи температура над 390С и плач са най-честите симптоми, те са по редки когато ваксината е използвана самостоятелно отколкото когато е правена с ДТК ваксината!Неврологични смущения, по-специално конвулсии, са били докладвани в тези случаи(превеждам го буквално щото ми беше ужасно трудно да го разбера)! Обаче честотата и характера на тези нежелани ефекти не са различни от тези наблюдавани когато ДТК ваксината е поставена самостоятелно!
това пише в листовката на ваксината Act-HIB!това е ваксината против менингит!има и ваксина Tetra Act-HIB която е комбинирана ваксина против ДТК и менингит, за нея нямам информация!
при нас реакцият беше много рев очевидно я болеше много!дадох и Панадол преди ваксиниране, и тогава не плака  по-късно след 6-7  часа започна с ревовете пак панадол и не сме имали повече проблеми!сочеше си крачето но само това!
пожелавам ви успех!
стана много дълго но държах да съм изчерпателна!  Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 6 477
Да допълня - пак от листовката на АктХиб:
При започване на имунизацията под 6 месеца - 3 кратно  с Дифтеткок - на отделни места, а ако се ползва комбинираната Tetracoq - на едно място и реимунизация на 18 месеца.
Между 6- и 12 весеца - 2 инжекции с интервал от 1 месец и реимунизация на 18 месеца
При имунизация между 1 и 5 годинки - еднократна доза. Аз лично ще направя последното, не виждах смисъл да  дупча малката толкова много както в горните случаи.
Реакции като болка и зачервяване се наблюдавали в 5 до 30%, като тези симптоми или висока температура се наблюдават по-рядко при самостоятелно прилагане на ваксината.
И на последно място - освен противоменингитно действие, ваксината предпазва и от септицемия, целулит, артрит, епиглотит и др. причинен точно от Haemophilus influenzae тип В!

# 4
  • Мнения: 8 769
При имунизация между 1 и 5 годинки - еднократна доза. Аз лично ще направя последното, не виждах смисъл да  дупча малката толкова много както в горните случаи.
Toчно това направих с дъщеря си, ще бъде така и със сина ми. Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 1 121
Благодаря за отговорите!

# 6
  • Мнения: 181
Сложихме я на годинка и шест месеца. Нямаше странични ефекти. Седмица обаче след това пипнахме вирусче от яслата и се наложи да пием антибиотик. Не знам дали това е повлияло на създаването на имунитета. Някой знае ли?

Общи условия

Активация на акаунт