Mirena или Depo- Provera

  • 8 251
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 216
Като за кърмеща майка днес гинекологът ми препоръча 3 вида контрацептива:
  - Depo Provera
  - IUCD (т.н спирала) Mirena
  - или Copper.

По негова препоръка най-доброто е спиралата Мирена. Нямам повод да не му се доверя и този път, но бих искала да чуя и вашите мнения.

Има ли кърмещи майки, които използват някой от посочните методи и какви са вашите отзиви?
Интересува ме дали е болезнено поставянето на спиралата и дали имахте проблеми с лактацията?

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Имала съм обикновена спирала преди да забременея и никаква болка не съм изпитвала, нито при поставянето, нито по-късно. Но някои ги боли.

Аз бих си сложила Мирена, най-вече заради скъсяването на цикъла, защото при обикновената спирала ми вървеше много обилно и то по 7 дни Crazy
Единственото нещо на Мирената, което не харесвам е цената и, но може и да я преглътна по-нататък. Засега не използвам контрацепции, освен въздържанието Mr. Green

# 2
  • Мнения: 3 591

Това беше моя избор.Не влияе на лактацията. 

# 3
  • Мнения: 6 243
мирената е комбинирано контрацептивно средство - освет ефекта на спиратлата, има и отделя и хормони, на които се дължи ефекта на "скъсяване" на цикъла и някои от другите й ефекти, които са широко рекламирани. Въпреки че някои гинеколози препоръчват Мирена на млади майки, има и сериозно мнение в медицинските среди, че тя не е подходяща за жени под 40 год. възраст.

Не мога да дам аргументите защо е така, това са просто фактите, които получих, когато аз проучвах въпроса за това чудо. И като сложим относително високата цена, съчетана с опасността да не може да се приеме от организма на майката - както стана при мене, ми се види по-безопасно да не се спираш точно на Мирената.

За Коппер - нищо хубаво не мога да ти кажа - аз поне. Имам много близки жени, които са с такава спирала и съм чувала от тях, че носенето на ежедневни превръзки е норма. И по тоя пункт за мене - не, благодаря!

ВЪЗДЪРЖАНИЕ МУ Е МАЙКАТА!!!

# 4
  • Мнения: 2 531
Сестра ми е с Мирена от 3 г. и е много доволна! Мензиса и продължава 2-3дни с ежедневни превръзчици, като бяло течение!

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Съгласна съм с Хапката за Мирена.И моят гинеколог каза,че е за жени в по-напреднала възраст или за млади, но с обилен мензис.Ако нямаш оплаквания - по-добре обикновена, а не хормонална спирала.Аз съм за Копер-а, макар че още не съм си сложила, на много жни им поняся добре ThinkingЩе видим..За третата, за която питаш, не знам нищо Embarassed

# 6
  • Мнения: 1 722
А колко струва тая Мирена ... че да и е толкова висока цената??

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
300лв - ако искаш Grinning
А депо-провера не бяха ли с огромно съдържание на хормони,чудя се аз?! Не ми се проверява сега,ама в някаква такава връзка ги бях срещала май?!
Абе за кърмачки най-добре без хормони,а ако не искаш да ти завират остри пластмаси където хич не е предвидено да ги има - презервативи му е майката.
Иначе слагането на спиралата не е болезнено - ходи се последния ден от цикъла,когато шийката още е леко отворена.Но моят опит с Копер-Т хич не е добър - адско вътрематочно възпаление,което лекувах 6 месеца! и докторката,която ми го лекува (не тази,която ми беше сложила спиралата) здраво ме наряза какви са тия спирали,след като искам да имам още деца.Така че ако не си приключила с възпроизводството,по-добре недей си прави експерименти.

# 8
  • Мнения: 6 243
Слагането и махането не болят, ама какъв ад беше между тия два момента....

# 9
  • София
  • Мнения: 2 210
Преди около 4 месеца бях на тази "тема"  , но се оказа, 4е Cooper T не се внася ве4е и май не се и произвежда. Изобщо спиралите от стария тип трудно се намират по аптеките. Зори ми провери и във Видин (надявах се, 4е в по-малък град може да са останали в малките аптеки), но нямаше. После проу4их и за Мирената и май ще се откажа от спирала засега. Ама аз по4ти съм отказала и секса, така 4е засега нямам проблеми newsm48 newsm48 . Горкият ми мъж много страда- от два месеца не можем да се справим с една кутия презервативи Embarassed

# 10
  • София
  • Мнения: 469
Моят гинеколог ми препоръча Мирена.
Имам наблюдение, че всички които са сложили са доволни.
Т.к. е хормонална, пречи и за образуването на кисти на яйчниците.
На есен май ще се пробвам.

# 11
  • Мнения: 3 818
Да добавя още едно мнение относно Мирената- на моята гинеколожка. Много подходяща, но за по-възрастни жени. Често не само скъсява цикъла, но го няма с месеци, което е травматично за жените. От друга страна, има жени, които реагират на слагането й с много продължително кръвотечение.

# 12
  • Мнения: 6 320
Да добавя още едно мнение относно Мирената- на моята гинеколожка. Много подходяща, но за по-възрастни жени. Често не само скъсява цикъла, но го няма с месеци, което е травматично за жените.

Не знам кое му е травматичното     33uu
Откакто съм с Мирена се родих.
Няма ПМС, няма мигрени, няма болки, почти няма цикъл, определено няма никакви ефекти подобни на тези в менопаузата.

За мен това е невероятно удобство и спасение и го препоръчвам на всички, особено на жените с по-дълъг и/или болезнен цикъл или жените страдащи от тежка форма на ПМС.
С риск да се повторя и потретя ще кажа, че преди да поставя Мирена цикълът ми беше между 7 и 10 дни, обилен, болезнен, придружен с мигрена, силно изразен ПМС. Образувах 5-6 см. функционални кисти почти всеки месец.
Сега съм забравила какво е това.
Освен това, след поставянето на Мирена отслабнах значително и докторите считат, че и Мирената е допринесла за това, тъй като преди и по време на цикъл се задържа вода, докато сега почти няма цикъл -> не задържам вода.

Не знам къде четете и кой казва, че е подходящ за жени на 40 г.
Репродуктивната способност се запазва както и при стария вид спирали. След премахването на спиралата няма проблем за забременяване. Мирена не се усеща, не пречи на сексуалните контакти.

Относно цената - може да си направите една проста калкулация.
5 години х 12 месеца са 60 месеца.
300 лв / 60 месеца = 5 лева на месец
Ако ползвате хапчета или презервативи дали ще струват по-малко от 5 лева на месец? Като се прибавят и разходите за превръзки и тампони - сметката излиза още по-крива, т.е. излиза, че Мирена не само че не е скъпа, а е по-евтина от останалите методи за контрацепция, само че трябва да се дадат паричките на куп.

Освен това, при хапчетата и презервативите (поне според мен) има много повече рискове - забравяне на хапчето, късане на презерватив и т.н.
Спиралата Копър Т носи също много рискове - обилно и продължително менструално кървене, алергична реакция към спиралата (с медна нишка е към която много жени проявяват реакция).

С две думи - ЗА Мирена!

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, Мамма, но ето ти сама казваш, че си имала проблемен мензис, кисти и т.н.Жени, които имат течение по 3-4 дни и никакъв ПМС има ли смисъл да слагат Мирена?Не знам?Ще ми се и моят цикъл съвсем да изчезне....но гинекологът ми нещо не е фен на идеята да ми сложи Мирена, особено докато кърмя SadЩе трябва пак да поговоря с него Thinking

# 14
  • Мнения: 6 320
Но Мирената не е лекарство, а контрацептивен метод, т.е. дори и да нямаш проблеми, тя няма да навреди и ще предпазва от забременяване.

То и хапчетата ги изписват за регулиране на цикъл и предотвратяване на образуването на кисти. Това означава ли, че хапчета трябва и могат да пият само жените с нерегулиран цикъл и имащи проблеми с кисти?

Да, Мирена е подходяща И за жени над 40, но се препоръчва и за жени, които искат още едно дете.


Цитат
Мирена е особено подходящ метод за контрол на раждаемостта за две групи жени:

1. Жени, които са били бременни и не желаят да имат деца в следващите няколко години

2. Жени след 30-40 годишна възраст, които са завършири изграждането на семейството си и търсят надежден, дългосрочен метод на контрацепция, за който няма да мислят поне в близките 5 години.

За разлика от стерилизацията ВМС е напълно обратим метод. Когато тя се извади от тялото, фертилитетът се възстановява напълно.

Може да се използва и по време на кърмене.

Общи условия

Активация на акаунт