ясла или градина

  • 2 486
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 469
Здравейте майчета! Изправена съм пред трудна дилема, моля ви за помощ и съвети! Детенцето  ми е на 2г и 2м, до сега не съм го пуснала на ясла поради следните причини: трудно изплаква, беше ми мъчно  и страх да не го стресират и да му се карат, и честите му разболявания, т.е  те не са чести но са сериозни! Сега обаче в детската градина подадох молба но ще го приемат юни когато изпишат другата 0 група, през лятото ще е в сборна група, той не може да говори разбира но си говори на негов език казва много малко думички! Не ми се чака чак до юни защото той ще свикне още повече с мен, и ще е още по трудно свикването без мен а сега като види деца и много им се радва и закача да си играят. Мисълта ми е, имам подадена молба от есента за яслата, за месец Март, да го пусна ли на ясла за да си мине през всичките начални неща които трябва да научи защото в къщи не се занимавам с него по точно той не иска да му чета и да му говоря, гледа си анимация и си кара коли, и строи  с конструктора, и септември да го преместя на градина, или да чакам до юни и да го пусна направо на градина? Извинявам се ако са ми пообъркани изреченията но толкова неща искам да напиша че в главата ми стана каша! Ако нещо не е много ясно ще се доизяснявам! Много ви моля за съвет! 

# 1
  • Мнения: 9 814
Пусни го на ясла и прецени как ще се адаптира там.
Ако му е трудно да свикне, ако плаче много, не иска да играе с децата и т.н. го спри и опитайте през лятото на ДГ.
Опитвай се още от сега да го оставяш на някой да го гледа за 2-3 часа, за да може да свикне с радялата си с теб.
Чети му, говори му, обяснявай му, че вече е голям, а не бебе и трябва да ходи с другите деца на ДГ.

# 2
  • Мнения: 959
Наистина поста ти е малко объркващ, но ще се опитам да се включа... Simple Smile

Ако пуснеш детето на ясла, то тъкмо ще привикне към новата среда, и ще трябва да бъде преместено в градината. Тоест, отново ще трябва да се адаптира с нови деца, госпожи и правила.
От друга страна, в ДГ има малко повече изисквания - детето трябва да е без памперс , да се обслужва само, повече деца са в група, и има по малко персонално внимание от госпожите. Нещо от което, ще има нужда в началото.

Ти най добре познаваш детето, така че, прецени кое ще е по малкото предизвикателство за детето.
Успех!


# 3
  • Мнения: 469


Schmetterling,  За адаптирането имаш право, по принцип бях се отказала от яслата точно поради причината която казваш и ти че ще трябва да го преместя след 7-8 месеца, но в градината ме притесни същото: ще го вземат юни когато изписват нулевата група, ще бъде около месец в тази група и след това в сборна цяло лято и тогава директорката каза че ще прецени дали да го върна в 0 или в първа! така става още повече размотаване! Sad

# 4
  • Мнения: 4 555
Не ми се чака чак до юни защото той ще свикне още повече с мен, и ще е още по трудно свикването без мен а сега като види деца и много им се радва и закача да си играят.
Извинявам се много, ама кой те излъга така брутално?!!? Колкото повече расте едно дете, толкова по-лесно му е да се отдели от майка си, а не обратното!

Съветът ми е, ако наистина искаш да се адаптира лесно, да не го даваш изведнъж за по цял ден, независимо на каква възраст. Пробвай постепено, оставяй го на други хора или в детски клубове и наблюдавай как се адаптира.

# 5
  • Мнения: 1 558
Моят син е на 1г и 4 месеца и ходи на ясла.И на мен ми беше мъчно в началото,но забелязах,че добре му се отразява Peace.Мисля,че е добре да го дадешна ясла,за да свикне да е без теб,после в градината ще му е по-лесно

# 6
  • Мнения: 959


Schmetterling,  За адаптирането имаш право, по принцип бях се отказала от яслата точно поради причината която казваш и ти че ще трябва да го преместя след 7-8 месеца, но в градината ме притесни същото: ще го вземат юни когато изписват нулевата група, ще бъде около месец в тази група и след това в сборна цяло лято и тогава директорката каза че ще прецени дали да го върна в 0 или в първа! така става още повече размотаване! Sad

Да, разбирам. Казусът ти е сложен.
Но предполага се, че в ДГ дори и в сборната група, пак ще среща горе долу, едни и същи лица. Вярно госпожите се въртят, ама...
Права е Ескарина. Започни да водиш детето по детски клубове, просто да свиква с непознати, а и така имаш възможност да  видиш как се адаптира, принципно в непозната обстановка.

# 7
  • Мнения: 6 031
Моят съвет е да го дадеш в яслата, при положение че в градината ще бъдат сборни групи през лятото.По мои наблюдения в сборните групи никой не се занимава с нищо.Също така на детето ще му бъде трудно да общува с по-големи деца, които в сборните групи успяват да покажат всичко което не им се разрешава през годината.
Моите две деца съм ги пускала на ясли още на 1г. и половина.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 437
Аз пък мисля така - по-добре не го давай сега.
Юни месец няма никакъв смисъл да го даваш за 1 месец.
А и сборните групи не са подходящи за нови деца, зашото там само ги наглеждат без да ги учат на нищо.
Лятото можете да сте навън непрекъснато дори и с други деца от градината и така ще свикне още повече стях.
Изчакай до септември и тогава го пусни.
И в първа група ги учат на начални неща. Не е нужно да бързаш.

# 9
  • Мнения: 27 524
На градина. Твърдо против яслите съм  Peace

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз съм също противник на яслите. Но за пръв път на градина в сборна група хич не е желателно. Аз направих тази грешка и ако знаех преди това какво чудо е в сборните групи нямаше да я пусна.

# 11
  • Мнения: 46 492
Ако не си опряла до финансовата страна - твърдо против ясла.
Адаптирането няма нищо общо! Дъщеря ми тръгна на 3г. и 1м. дотогава съм я гледала аз, вкъщи. Умира за градина и до днес, от първия ден иска да ходи даже в събота и неделя.

# 12
  • Мнения: 2 885
Дай го направо септември на градина.
Много съм доволна от яслата на синът ми,
но ти си изпуснала влака - таман ще свикне с обстановката в яслата
и хоп на сборна група в градина. Не бива. ooooh!

# 13
  • Мнения: 469
Моят съвет е да го дадеш в яслата, при положение че в градината ще бъдат сборни групи през лятото.По мои наблюдения в сборните групи никой не се занимава с нищо.Също така на детето ще му бъде трудно да общува с по-големи деца, които в сборните групи успяват да покажат всичко което не им се разрешава през годината.
Моите две деца съм ги пускала на ясли още на 1г. и половина.


точно така права си! и мен ме притеснява че той не е минал през ясла не са се грижили за него няма навици а всички други деца са минали през това и си мисля че ще е като шашнат, а той има проблем , по някога не може да изплаче а в яслата са по две жени в стая с по малко деца!

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 22:38 от magig

# 14
  • Мнения: 469


Schmetterling,  За адаптирането имаш право, по принцип бях се отказала от яслата точно поради причината която казваш и ти че ще трябва да го преместя след 7-8 месеца, но в градината ме притесни същото: ще го вземат юни когато изписват нулевата група, ще бъде около месец в тази група и след това в сборна цяло лято и тогава директорката каза че ще прецени дали да го върна в 0 или в първа! така става още повече размотаване! Sad

Да, разбирам. Казусът ти е сложен.
Но предполага се, че в ДГ дори и в сборната група, пак ще среща горе долу, едни и същи лица. Вярно госпожите се въртят, ама...
Права е Ескарина. Започни да водиш детето по детски клубове, просто да свиква с непознати, а и така имаш възможност да  видиш как се адаптира, принципно в непозната обстановка.

 наистина добър съвет, но ние с общуването нямаме проблем, защото от раждането му всеки ден по два часа до обяд и следобед се събираме 11 майки с  дечицата им, те са на същата възраст правим си през зимата партита по домовете така че той с контактите не проблемен поне за сега, дори не ме и търси като се заиграе! Проблема ми е дали е по добре да минем през яслата и поне 7м да си е с едни и същи деца, и преподаватели?

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 22:39 от magig

Общи условия

Активация на акаунт