От кога отказват кредит на бременни?

  • 9 871
  • 79
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 430
Здравейте,
имам следната чуденка и питанка.
Налага ми се потребителски кредит,сумата е малка срока за погасяване също(1 година).Днес отивам в един от офисите на Райфайзен Банк и девойката,която между другото беше малко грубичка ми каза в прав текст:
"Няма да ви отпуснем кредит ,защото сте бременна и не сте ни сигурна"(каквото и да значи сигурен на днешно време).

Струва ми се малко нелогично,защото само около преди 2-3 седмици от въпросната банка ми се обадиха за някаква промоция за кредит до 15 000лв,т.кат.съм отговаряла на условията им.
Казах го това на девойчето,а то ме репликира"Ами защото не знаят,че сте бременна".
Все си мисля,че след като срока е една година,имам още 2 месеца до излизане по майчински,а и после имам сигурен доход поне 1 година ми дава правото да кандидатствам.Но уви "Царя дава,пъдаря не дава"

Та се питам има ли нещо вярно,че банките не отпускат потребителски кредит на бременни?
П.П. Утре ще се направя на леко разсеяна и ще отида в друг офис да проверя как стоят нещата.

# 1
  • Мнения: 1 233
Това е направо обидно,възмутена съм Shocked

# 2
  • София
  • Мнения: 2 430
Чудех се ако не ми личеше,че съм бременна това......." по-сигурна" ли ме прави,или за да ме одобрят от тази банка трябва предварително да ходя на гинекологичен преглед?

# 3
  • Мнения: 3 634
Ако беше бременна, но не ти личеше още, как щяха да знаят?!

За теб е ясно защо са ти отказали, ако си вече по майчинство това ще им е мотива. Приели са, че за този период си без доход, нали постоянно се оплакваме, че тези пари не стигат. Аз имах подобен проблем и ми казаха съпругът ми да кандидатства щом имаме възможност да покриваме кредита. СЪпругът ми неможе да кандидатства за нормален кредит от 5 години, защото е поръчител по друг. Всеки път ни треитрат, че кредита е негов. Дори в Алианц си позволиха да коментират кой и защо е отпуснал кредита, по който е поръчител. 'Що не отворих тогава аз уста, както си знам?!  ooooh!

# 4
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Тази наистина обидна практика на банките не е отскоро. И аз се бях заинтересувала преди години и ми казаха, че не отпускат кредити на бременни, защото след раждането вече майките получават пари от държавата за децата, и ако се наложи банката да си събира принудително сумата, няма право да посяга на тези пари и съответно не може да си събере сумата. Нещо подобно беше, не помня точно, дано си ме разбрала.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 430
Михалко,аз все още недоумявам следното нещо:
Давам прости кръчмарски сметки,защото нямам претенциите да съм счетоводител.
Там все пак се иска дохода на който те осигуряват.Е нали с новият закон за майчинските горе-доло ще взимаш колкото ти е заплатата.Срока е 1 година,а и мисля,че по-сигурно е май да съм по майчинство,а не работеща,която може да я съкратят.Поне така си мисля

# 6
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Това си е дискриминация.Заплаши ги със закона за дискриминацията.

# 7
  • Мнения: 4 300
Периодично изскача такава тема. ПРеди да се оплаквате и да стреляте, помислете, никаква дискриминация не е. Парите, които се получават като обезщетение от държавата, не могат да бъдат запорирани и използвани за принудително погасяване. ЗАТОВА не се отпуска кредит срещу майчинство. КАто родиш и се върнеш на работа, пак ще ти се обадят с оферта. Или пък ако бременна им занесеш един договор за наем, който ти е достатъчен като сума.
Ако в магазина нямате пари да платите дискриминират ли ви?

# 8
  • Мнения: 3 634

Вероятно и по-компетентните банкови служители мислят като теб и мен, но това е политика на банката. Абсолютно малоумно е защото винаги може да те съкратят, а 90% от заплатата не като 30%, но ...

# 9
  • Мнения: 4 300
Рискът от съкращение, загуба на работа, трудоспособност, забременяване и т.н. се калкулира в цената. Всяка жена може да забременее и да спре да плаща. Това е риск и банката го поема. Тъй като дамата вече е бременна, то очевидно рискът е по голям и банката не иска да го поеме.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 430
Периодично изскача такава тема. ПРеди да се оплаквате и да стреляте, помислете, никаква дискриминация не е. Парите, които се получават като обезщетение от държавата, не могат да бъдат запорирани и използвани за принудително погасяване. ЗАТОВА не се отпуска кредит срещу майчинство. КАто родиш и се върнеш на работа, пак ще ти се обадят с оферта. Или пък ако бременна им занесеш един договор за наем, който ти е достатъчен като сума.
Ако в магазина нямате пари да платите дискриминират ли ви?
Това означава ли,че ако имаш вече кредит който го изплащаш и забременееш може и да не си го изплатиш?
Чакам отговор или поне държа на такъв.
Защото ако е "ДА",то май е далавера да си теглиш голяма сума и после да забременееш и м.......та му на кредита.Ами то тогава всяка жена в детеродна възраст ,трябва автоматично да бъде отхвърляна за кредит

# 11
  • Мнения: 4 300
Много емоции бушуват в тоя форум напоследък:)
Ако си бременна ( а и без да си ) винаги можеш да спреш да плащаш. Банката след известно време ще образува дело срещу теб. След още някакво време съдът ще те осъди да платиш дълга си+ натрупаните лихви ( които не спират да текат в доста голям размер, съвсем не като редовните)+ разноските по делото.
Тук вече има няколко варианта:
а) ако не работиш, нямаш имущество, получаваш само майчинство- нищо не могат да ти вземат (което не значи че задълженията ти изчезват, ако все някога проработиш или купиш нещо ще ти търсят пари).
2) ако работиш ще ти запорират част от заплатата докато си платиш.

И не значи че всяка жена в детеродна възраст я отхвърлят, прочети по нагоре за риска.

# 12
  • Мнения: 1 541
Обезщетението за майчинство не се счита за доход, никоя банка няма да го приеме при доказване на доходите ви за кандидатстване за кредит.

# 13
  • Мнения: 2 401
Откога ли? Ми открай време доколкото знам, това не е нищо ново.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 430
Обезщетението за майчинство не се счита за доход, никоя банка няма да го приеме при доказване на доходите ви за кандидатстване за кредит.
Е да ,но аз още не съм излязла.
А и по-горе писах,че първо те ми предложиха и то има няма преди 2-3 седмици.

Общи условия

Активация на акаунт