Разнообразяване менюто на едногодишно дете

  • 34 204
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 051
Здравейте мили мами!
Надявам се да се включите в темичката, като ми споделите как храните дечицата си и съответно споделите някоя и друга рецепта..
Моята дъщеричка е на година и месец почти и ми се струва, че хапва вече доста еднообразно.. Самото дете го показва, защото на доста храни се мръщи и има позивни за повръщане..

Хранителният ни режим е следния:
6ч. - около 150 мл. АМ
10-10.30ч. - попара, кус-кус, готов дует с извара или йогурт, кисело мляко с бисквитки, сандвич с кашкавал, сирене или крема сирене..
14-14.30ч. - зеленчуково "нещо", като продължавам да редувам месен ден с жълтъчен, а "нещото" е пасирано или намачкано добре с вилица, защото сме злояди и отказваме да дъвчем храна, която се поднася с лъжица.. Не мога да го нарека пюре, защото е с по-едра консистенция, но няма и по-едри парчета, които да я давят... Месо - пилешко и телешко, свинско понякога, риба - един път седмично и то на готово пюре, зеленчуци - картоф, тиквичка, чушка, броколи, грах, спанак, домати, подправки - джоджен, магданоз, копър, целина, добавки - кус-кус, фиде, ориз... Към това давам малко срединка на хлебче, която тя си хапва с голяма охота и дъвче без да се дави.. Ако е по-рядко "нещото" минава за супа и вътре дробя сухарче..
18 ч. - в зависимост от сутрешната закуска сменям горе долу пак същия репертоар - готова каша, грис, който тя не обича особено приготвен по класически начин с нормално прясно мляко, кисело мляко с бисквити, сандвич...
21-21,30 ч. - АМ около 180 мл. с 1 бисквита "Закуска" вътре..

Докато пиша сама виждам, че имам пропуски откъм овесени ядки и ще помоля да ме посъветвате какви да купя..

Въвела съм белтък и прясно мляко и няма странични реакции.. Плодове хапваме главно банан и киви в момента, мандарини на сок, ябълка не обича, а кивито я разхлабва жестоко..
Кисели не яде, елдена каша от натурална елда й правих 2-3 пъти и все не я яде като хората, даже по-скоро я отхвърля..

Обожава солети и хляб, но аз гледам да не прекалявам, че да не свиква с тях!

Иначе на една навършена годинка беше 7300 гр.  ooooh!

п.п. Бих се радвала да споделите нови рецепти с мен! Записана е на държавна ДК, но още чакаме.. Частна не можем да си позволим поне на този етап..

Благодаря на всички предварително!  Hug

# 1
  • Мнения: 54
Здравей Скорпиту,

Моят син е на година и два месеца - има подобен режим с малка разлика в часовете.

За закуска, освен посоченити от теб, давам:
1. Овесени ядки с кисело чисто или плодово мляко (купувам каквито хвана от супера, но финни) - приготвям ги като сложа три супени лъжици със 130 мл. вода за около минута в микровълновата (трябва да ги дебнеш, защото бързо изкипяват и да ги спреш преди да са излезнали от купичката)л след това оставям за около 10-15 минути захлупени да поизстинат и добавям млякото
2. Само плодово кисело мляко - има едни на Мегле - малкият много ги обича
3. Кисело мляко с плод - най-често с банан - става много вкусно
4. Качамак
5. Готова разтворима каша - когато е гладен, това е най-бързата закуска, а и яде всякакви

За обяд давамм ДК - много съм доволна, от държавната до нас, защото синът ми яде почти всичко

След обяд давам десерта от кухнята, защото на обяд супата и второто са му достатъчни и от там мога да ти дам следните идеи:
1. Печена тиква - синът ми не я яде
2. Мляко с ориз
3. Основно са нишестени кремчета с различни имена


Сутрин и вечер синът ми също пие мляко.

А аз да те питам - как ги даваш тези сандвичи, като не може още да дъвчи добре, че аз съм замислила да правя печен сандвис яйце, за да видя дали така ще хареса, защото варено не яде, но не мога да се начудя как да го поднеса за хапване.

И никак не е еднообразно, единствено сега се сетихза обяд можеш и крем супи, много се тачат от моя човек, а като си въвела и прясно мляко съвсем лесно и бързо мижеш да си проготвяш

# 2
  • Мнения: 577
Ако мога да използвам тази тема и да попитам какво мюсли мога да давам на сина си.

Синът ми е на 11месеца и режимът на хранене е същият без ДК и не съм въвела белтъка

И мен ме интересува как ги даваш сандвичите.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 777
И аз да попитам,как хапва детенцето сандвич?Дъщеря ми е на 1.1год и също искам да пробвам.Иначе сме на същият хран. режим.Според мен детето ти приема доста разнообразна храна.Само зеленчуковото "нещо" можеш да пробваш от време навреме да го запечеш във фурната-става по-вкусно.Аз днес използвах,че фурната работи за нашият обяд и метнах в малка йенска купа мусака за детето.Далеч по-вкусно стана от варен картоф с пилешко месо.Или пък към задушените зеленчуци направи сосче от кашкавал и прясно мляко(видях,че детето ти хапва).Правя също спаначена яхнийка,грах с картофи,ориз със зеленчуци-в смисъл задушавам с мазнина,защото преди варях натурални зеленчуци и след това слагах масло преди хранене в готовото пюре,но не става същото.Ох,изморена съм и големи глупости пиша,спирам вече...

# 4
  • Варна
  • Мнения: 777
Поли,аз не съм давала още мюсли.Засега правя фини овесени ядки и добавям различни плодове вътре.Ще се възползвам от повече инфо,ако някоя мама даде.

# 5
  • Мнения: 3 051
Мамчета, благодаря за отговорите!

Първо, за сандвичите да кажа, че ги давам по следния начин:
С крема сирене мажа обилно, отстранявам коричката с нож и режа на ленти, колкото 1 пръст и после на кубчета.. Ако ме мързи, само на ленти и с ръка чупя залчета от тях и пъхам в устата.. Подобно на това давам сирене с домат, запечен на парти грилче, кашкавал суров или печен и разни други за мазане.. Правя понякога пастет от риба и крема сирене..
Яна дъвче много добре хляб и няма проблем дори с по-големи залци /за разлика от храната, давана с лъжица, която трябва да бъде хомогенна и не много гъста или едра иначе я повръща/..
Ако се притеснявате може да опитате първо със сух хляб, залчета, че да свикне детето да ги дъвче..

Мюслито не смятам, че е подходящо за толкова малки деца, защото почти всички имат много Е-та, консерванти.. По-скоро финни овесени ядки! /Haus, ще се възползвам от рецептата ти за овесени ядки с кисело мляко, благодаря! Би ли споделила какво плодово мляко купуваш или имаш предвид посоченото по-надолу Мегле?/

Star dust, благодаря за идеята да запека "нещото".. Ще опитам и ще видя как ще го приеме нашата капризка.. Сосче също може да опитам да направя.. До колкото те разбирам, яхнията я правиш като за възрастни хора задушена в мазнинка без да пържиш, а не слагаш във варените зеленчуци маслото.. Аз все още приготвям по втория начин - варя зеленчука, намачквам и подправям с масло, сирене, мляко, малко сол..

# 6
  • Мнения: 1 062
Здравей!
Режима на детето ти не е еднообразен  Wink. С обяда, можеш да правиш толкова много комбинации. Моето дете е на 1г.5м., но не желае да дъвче и аз също мачкам или пасирам. Има много варианти, затова няма как да изброявам. За закуска, сутрин или следобед аз обикновено давам:
- всякакви зърнени култури ( овесени ядки, ръжени ядки, пшенични ядки, ечемични ядки, елда ), като обикновено ги приготвям с плод и мляко и пасирани на каша. Редувам ги почти всеки ден.
- кисело мляко с овесени ядки и банан, също става много вкусно ( предварително смилам ядките, стават като едро брашно )
- пасирани плодове с извара
- банан с орехи ( калорично и много подходящо за сутришна закуска )
- тиква (варена )
- грис с мляко ( пшеничен или от ориз )
- каша от царевично брашно с мляко, плод и ванилия
Опитай да даваш плодовете, които не харесва в различни комбинации. Моята дъщеричка, всеки ден изяжда, поне по една ябълка. Обикновено, ядките ( без значение какви ) и ги приготвям с ябълка. Пасирам една ябълка с малко мляко, добавям ядките и малко канела. Става много вкусно.
Прояви въображение.  Wink

# 7
  • Варна
  • Мнения: 777
Точно така правя яхнийките!Само,че не слагам червен пипер и вместо олио ползвам зехтин,но ако наистина детето е по-капризно по-добре ползвай олио,защото зехтинът има  по-специфичен вкус(може да не и хареса).Веднъж седмично давам от био топчетата телешко месо на Хип (130гр),като добавям картофено пюре-става разкошна порция,омита всичко.Рибата също ми е от готово пюре(засега сме на Бебивита риба с ориз и йогурт сос).Иначе май няма да се справим със сандвича,хапва хляб,но на съвсем малки хапки и то,ако е съвсем мек.Благодаря,все пак!

# 8
  • Мнения: 5 940
Менюто според мен е достатъчно разнообразно за едногодишно дете. Можеш вече да включиш всякакви зърнени култури-овесени ядки, ечемичени, просо, елда, макаронени изделия, сушени плодове с ядки /мюсли/. Всичко това комбинираш с мляко, с мляко и плодове или със сирене и масло. Настъргани на много финно моркови със зехтин и орехи на дребно, настъргани пак, салата, в която да присъстват парченца червено цвекло /по малко, защото червеното цвекло е доста силно/. Всякакви плодове между храненията. Вече има доста варианти, но и само така да храниш детето, както си изброила, пак е достатъчно разнообразно.

# 9
  • Мнения: 3 051
valerie, благодаря за съветите.. Много са ми полезни!
Чудя се само дали мога да давам вече орехи, защото знам, че ядките се включват в менюто на късен етап заради възможността от проява на алергия..  newsm78

# 10
  • Мнения: 5 940
valerie, благодаря за съветите.. Много са ми полезни!
Чудя се само дали мога да давам вече орехи, защото знам, че ядките се включват в менюто на късен етап заради възможността от проява на алергия..  newsm78
Цитат от  Косе Босе:
" Орехи
- след 1 год. в общия случай (смлени)
- след 2-3 год. при алергична обремененост
- след 4-6 год. цели ядки

Срещат се и препоръки след 2 год. в общия случай. Зависи от източника на информация. В някои по-предпазливи схеми често се дава препоръката за орехи след 2 год., но те по правило използват по-спекулативно понятието 'алергия'. В списъците с храни топ-алергени ядките са начело. Но основна част от тези забранени храни (пшеница, белтък, риба, цитруси и краве мляко) са напълно допустими след 1 год., съответно ядките също. Изключение са фъстъците.

Освен това, орехите и другите ядки често са в списъците със забранени храни до 18 м., 24 м. или 36 м. поради високия риск от задяване. При деца под 4-5 год. ядките трябва да са фино смлени и смесени до хомогенност с друга храна, по-течна и по-лесна за преглъщане.

Проблемът при алергични деца е, че в около 1/3 от случаите те са алергични и към орехи, и към фъстъци. Въпреки че ядките са от различно семейство растения и всъщност не става въпрос за типичната кръстосана алергия, орехите често се изключват превантивно до 3 год. поради тази причина. При неалергични деца обаче възрастта за въвеждане на орехи може да бъде от 1 год. нататък, по преценка.

Общото при всички видове ядки е, че алергията рядко се израства с възрастта, за разлика от доста други храни. "

# 11
  • Мнения: 54
за овесените ядки слагам или обикновено кисео мляко, или това на Мегле, а понякога и кисело мляко с пресен плод - различно. Има и едни плодови млека на ehrmann - тези от по 150 гр. - има с касис, портокал и горски плод май беше - също са много хубави, но са по-скъпи. Давам и едни плодови на campina, но те не са сред най-уважаваните, а и нямат етикет на бъгарски със състава Sad((

# 12
  • Мнения: 49
моето момче е на 11 мес и много ми е полезна вашата информация.благодаря.

# 13
  • Мнения: 175
Здравейте.
Много хубава темичка и бързам да се включа. И аз като авторката се притеснявам, че и ние ядем много еднообразно, но ето, че както  видам все същите бъркочи давате и вие.  Grinning
Нашето меню е:
9,30 - 10 ч. - попара, корнфлейкс /царевичен на Нестле/ с адаптирано мляко. Опитах да разнообразя и да давам кус-кус с плод и сирене, но се запича и спрях.
14-14,30 ч. - обядва от детската кухня - там готвят всякакви зеленчуци с месо и на нея и харесва.
18-18,30 ч. - десертите от кухнята /ама не ги обича много/, кисело мляко с банан и ябълка или киви, овесени ядки с плодове и адаптирано мляко. Давам и и Данонино или готова каша - тях ги обича.
22 ч. - пие АМ около 200 - 220 мл.

Вече обаче съм се видяла в чудо със закуските. Попарата и писна и не знам какво да давам. Овесени ядки гледам , че давате, ама хич не ги харесва. Моля Ви споделете тези пшенични, елди и т.н. купувате готови ядки и после как ги приготвяте - може да ги прояде.
И имам още един въпрос- и аз варя зеленчците и после пасирам ама хич не ги обича. А вие как ги задушавате в олио и вода ли и бъркате непрекъснато ли - това все не мога да го усвоя.   chef

# 14
  • Мнения: 1 062
Аз, всички ядки ( овесени, пшенични, ечемични и ръжени ), приготвям по един и същи начин. Накисвам ядките в горещо мляко или вода, за около 10 минути. Слагам в блендера, добавям обикновено една ябълка, малко канела и пасирам, докато стане гладко. Можеш да ги правиш с всякакви плодове. Соления вариант, моята дъщеря не харесва: отново накисвам с гореща вода, добавям масло, пасирам и добавям и сирене.
Елдата, я правя така: Изчиствам я, измивам я, и слагам на котлона да се вари. Имай предвид, че тя поема много от водата и набъбва, като ориза. Ври около 15-20 мин., изключвам котлона и оставям под капак за още 10 мин. Изсипвам я в блендера и слагам каквото ми хрумне. Масло и сирене, плодове, мляко.
Ако накиснеш елдата в студена вода за половин един час, преди да я приготвиш, увира много по-бързо, но аз не винаги го правя.
За зеленчуците не мога нищо да ти кажа, защото аз не задушавам, а само варя с подправките и масло. Най-често използвам босилек и всичко става много вкусно.
Дано да съм ти била полезна.  Peace
П.П. Ако се сетиш още нещо, питай.

Общи условия

Активация на акаунт