Болничен за раждане и осигуровки

  • 1 652
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 187
Много от вас ще се зачудят, но днес счетоводителката на фирмата ни попитала в НОИ как стой въпроса със болничния и периода на осигуряване ако в болнични (поради раждане) се излиза след 01.01.09 (както е в моя случай). От там й отговорили, че в за болничните ще вземат шест месеца назад не дванадесет, въпреки това ще получавам парички 12 месеца! Тъй, като съм била регистрирана преди 01.01.09. Зная, че много ще реагират веднага и ще започнат да ми обясняват, че важи само за тези, който са влезли в тези 45 дена преди раждането към 01.01.09! Зная и аз съм наясно с това, както и счетоводителката! Според нея специално този закон все още се променя в движение и каза, че е възможно да са го променили и като заварено положение да са включени всички бременни регистрирани преди 01.01.09! Зная, че звучи прекалено хубаво за да е истина, и поради това искам да помоля и други да се поразровят! Стискам палци да са приели тази промяна!

Последна редакция: вт, 20 яну 2009, 10:20 от the1

# 1
  • Мнения: 1 558
Ами щом НОИ казват,може би е вярно Peace

# 2
  • Мнения: 9 814
Ако е вярно ще бъде добре за тези бъдещи майки, които са си внасяли по-високи осигуровки през последните 6  месеца.
За други, на които осигуровките не са търпели промени е все тая.

# 3
  • Мнения: 187
Ммм да, и аз се надявам да е приета тази част от закона! Много бъдещи майки именно срещу това роптаеха и сега се очудвам, че интереса е спаднал толкова! Все пак се надявам да се включи някой, който да има някаква представа дали  е приета тази поправка!

# 4
  • Мнения: 27
the 1 , какво имаш предвид с " регистрирана "? той първият болничен се издава 45 дни преди раждане и обезщетението започва от тогава . За каква регистрация говориш ?

# 5
  • Мнения: 189
регистрирана означава официално чрез документ да ти е доказана бременноста от правоспособен акушер-гинеколог!

# 6
  • Мнения: 218
the1 Дай малко разяснение за това се боря доста време вече от кой град си ?включила съм исканията заедно с протестиращите

# 7
  • Мнения: 187
Здравейте отново. Значи аз съм от Варна, но във момента живея в Бургас и да наистина под регистриран разбирам, официално чрез документ да бъде удостоверена бременността. След което се правят всякакви изследвания и ти се издава картон! Що се отнася до тези 45 дена преди тернима нямат нищо общо със регистрацията! Та ситуацията е следната. Както вече ви писах, счетоводителката е питала в НОИ относно мен, т.е. тези 45 дена за мен започват от 1 май, но съм регистрирана преди 30.12.2008. И от там са й казали, че ще калкулират болничните (и тези след раждането) на основа 6 месеца назад, но ще получавам 12 месеца! Молбата ми беше ако, някой има възможност нека провери, защото според счетоводителката закона все още търпи големи промени и е възможно да са прокарали нещо такова!

# 8
  • Мнения: 218
Предполагам ,че е питала НОИ в Бургас,ще помоля счетоводителката ми да го провери също.Или във Варна е питала?
Благодаря ти.

# 9
  • Мнения: 187
В Бургас пита. Извинявай, ако съм те объркала. Благодаря и стискам палци да е прието.

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Според мен нещо сте в грешка. Няма такава "регистрация" в НОИ на бременните преди или след 01.01.2009 година. Представят се в НОИ единствено издадени болнични листове за настъпване на осигурителни случаи, в частност - за бременност и раждане.

# 11
  • Мнения: 187
Никой не говори за регистрация в НОИ! Регистрацията се прави от гинеколог и е съвсем различно нещо! И нали много майки искаха, всички който са регистрирани като бременни към 01.01.2009 да бъдат включени в "заварено положение"! За това иде реч.

# 12
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Ами няма промени в КСО, нито нови указания в сайта на НОИ  Rolling Eyes Тъй, че недейте се надявайте излишно.
Аз си мисля, че счетоводителката ви нещо се е заблудила или вие сте се заблудили  newsm78
Идва ми на ума, че може би са я разбрали, че болничният ви лист е издаден ан 01.01.2009 - тогава формално сте в заварено положение, защото промените в КСО влизат в сила от 02.01.2009  Crossing Arms

# 13
  • Мнения: 187
Нали това е идеята! Ако някой има възможност нека провери! Може да не са се разбрали служителите в НОИ и счетоводителката. Знам ли! Онзи ден ми се обади много доволна, че има добра новина! След което пуснах темата тук, за да съм сигурна, че не е станала грешка!

# 14
  • Мнения: 81
Здравейте,
най-лесният начин е запитване по e-mail към НОИ. Винаги отговарят много бързо и много подробно - на всякакви въпроси.
И така: NOI@nssi.bg
Успех !

Общи условия

Активация на акаунт