Смесена група в детска градина-с 3,4 и 5годишни деца???

  • 8 387
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Синчето ми е прието в детска градина-сега декември навърши три години и след празниците го заведох.Бях обаче много изненадана,че не е в първа група с другите три годишни дечица,а е в сборна група с 3,4 и 5 годишни деца.Много съм разочарована-не бях чувала за такива групи(както и никой от познатите ми).Има ли някоя мама,чието детенце да е било в такава.Все си мисля,че трудно ще занимават деца от 3 различни възрасти-само с една учителка на смяна и съм много скептично настроена

# 1
  • Мнения: 1 305
Това държавна ДГ ли е?
Да не е някоя временна сборна група покрай празниците?
Ти не разпита ли персонала?
По принцип ми се струва абсурдно, най-малкото защото различните групи имат различна образователна програма и няма как един учител да води три програми едновременно.

# 2
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 473
Такива бяха групите и в нашата ДГ заради празниците, обаче.

# 3
  • Мнения: 4 187
Сигурно все още някой от учителите са в отпуска и за това са сборни групите, не ми се вярва това да е основната практиката в градината. Най - добре попитай  директно възпитателите.

# 4
  • София
  • Мнения: 903
Според мен няма нищо лошо в групата да има деца на различна възраст. В повечето държави в Европа и в САЩ са такива групите. Така децата се научават как да общуват и с по-малки и с по-големи от тях деца. А това, че госпожата е една - е , и аз не съм доволна че в нашата група госпожата е само една на смяна, ама при тия заплати, които им дават скоро и по една няма да има.

# 5
  • Мнения: 9 814
За мен също няма нищо лошо в това децата да са в такива смесени групи.
Но и двата варианта и "чистите" групи и тези смесените имат своите плюсове и минуси.
Зависи обаче преди всичко от конкретното дете и от това колко лесно се адаптира.

# 6
  • Мнения: 39
Разпитах разбира се.Групата ще си бъде смесена до края.Уж директорката ми обясни,че по принцип практиката била да са само 2 набора-4 и 5 годишни,но тази година заради многото деца били сложили в нея и 3 годишни.Каза,че догодина няма да слагат 3 годишни и ще си останат 2 набора,но след като тази година са взели такова решение нищо не им пречи и догодина да го направят(децата няма да намаляват).Да държавна детска градина е.Даже е базова към пловдивския университет-студентите стажуват там и затова се води една от добрите.Явно тази практика обаче не е често срещана.Дали изобщо имат право да сформират такива групи newsm78

# 7
  • Мнения: 2 936
живея в малък град,Алекс ходи в такава група 4,5 и 6г.
проблема беше ,че тя не искаше да ходи на градина и исках да намеря алтернативен вариант да е сред деца...не ,че не мога да си я гледам,но друго е ... групата се води смесена с една учителка ,но отскоро забелязвам още една жена да седи в стаята...
записах я миналата година,септември-детето се адаптира много бързо без проблеми,даже не е плакала за разлика от по-миналата година когато я изпратих в 1-ва група на детската градина

# 8
  • Мнения: 2 936
мисля,че имат право на такива групи,на родителската среща госпожата чете нещо като правилник,но кой ти слуша  Embarassed

# 9
  • Мнения: 4 966
Ние сме в едно селце близо до София. Нашата група беше от 2 до 7 годишни. Мисля, че е добре и за по-големите и за по-малките деца. По-големите се учат да помагат, пък по-малките гледат и се учат от по-големите на всичко - как да се хранят, как да се обличат, как да играят. Има и друго предимство - ако имате две деца, второто много по-лесно и без травми свиква с ходенето на детска градина, защото не се дели от по-голямото си братче или сестриче. Чак тази година успяха да направят ремонт и разделиха децата в две групи - от 2 до 4 и от 5 до 7.

# 10
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 770
Честно казано, се учудвам, че при тоя недостиг на места, още повече в една градина, която е добра и известна, да има смесена група. Обикновено това се прави или когато децата са по-малко от нужния брой за сформиране на дадена група или са повече (например ако капацитета е 40 деца, а са приети 50).
Но не е изключение да има смесени групи. Сега единствено се забранява да се смесват деца от подготвителна група (задължителна преди постъпването в първи клас) с по-малки деца, които няма да тръгват на училище. Аз работя като детски учител и преди да влезе в сила това изискване през второто полугодие на ІV-та група приемахме 3-годишни деца, които наесен си оставаха в същата група, при същите учителки. Не е лесно да се работи, но пък 6-годишните са чудесни помощници. Те напълно се "вживяват" в ролята на по-големите и с удоволствие помагат за мъниците и се грижат за тях.
По принцип ми се струва абсурдно, най-малкото защото различните групи имат различна образователна програма и няма как един учител да води три програми едновременно.
Образователната програма, по която се работи в градината е една и съща за всички групи, като е обособена и съобразена с различните възрасти, а също така и с Държавните образователни изисквания.  Затова има учебни книжки за 3 г, за 4 г и т.н. Просто задачите постепенно се усложняват и разширяват. Не е лесно да се работи с три възрасти, но с повечко организация всичко се постига. (Давам елементарен пример: Приказка - за 3 г деца е важно да слушат и да разберат прочетеното; от 4 г деца се иска да направят характеристика на героите - дали е добър или лош и т.н., а 5 г деца - да могат да я преразкажат или изиграят като театрален етюд). Малко дълго се получи, но дано да съм ви била полезна. Ако мога с още нещо да съм полезна - питайте.

# 11
  • Мнения: 7 640
когато децата са малки, сворните групи могат да бъдат много полезни, моите страшно се кефят да са с каките и батковците, виж на тях обаче понякога им писва от "бебетата".

И в СФ има такива градини, които са със сборни групи от началото на годината заради ремонти Crazy

# 12
  • Мнения: 2 784
Септември месец, като влезе във втора група имаше един период, когато групата беше смесена. Повечето от учителите, а и от децата не се бяха върнали още от ваканция. Определено и беше интересно с "големите", завърза приятелства, а и конфликтите бяха по-малко, отколкото обикновенно в групата. Мен определението "сборна група" винаги ме е плашело и съм я спирала, когато мога, но и се отрази добре.
Разбира се, за учебна програма не можеше и дума да става, но поне се наиграха децата навън.

# 13
  • Мнения: 4 564
и моето дете е в група от 3 до 5г ,(държавна занималня) но има разлика че там са по малко деца и им обръщат внимание
когато ставаше въпрос да е три годишен в група само от 4,5 годишни аз не съм съгласна
но когато е сборна и има и други деца на възраста  му е мн добре, много бързо напредва

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Здравей, мисля че си в нашата група, макар че на снимката не мога да ви позная...
Моето мнение от опит е,че на малките деца в групата се отразява положително да са в смесена група. Всъщност в момента не се сещам дори един недостатък. От нещо конкретно ли си разочарована? Не се притеснявай, точно на най-малките се обръща най-голямо внимание (няма да се учудя, ако твоят Жоро е един от най-гушканите Simple Smile). Това пък е причината за по-големите деца да не е добре да са в смесена група, особено с "новобранци", каквито са 3-год.
И имай доверие на госпожите - заслужават го.   )))

Общи условия

Активация на акаунт