Ритуала за питката на бебе

  • 10 780
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 680
Моля, да ми помогнете, аз съм лелята на едно бебе и сега в неделя ще му правим питка, но не се сещаме със сестра ми какъв беше ритуала около разчупването на питката.Кой трябва да я разчупва, кой да държи кърпата над главата на майката с бебето. Нищо не си спомняме макар, че сме минали и двете вече по тоя път.
Благодаря ви.
Може да ми препратите и линкове.

# 1
  • София
  • Мнения: 537
Izviniavam se no niamam kirilica pak se s4upi. Embarassed
Tova koeto napravihme nie be6e:
subrahme se samo jeni (koito ne sa v cikul), prigotwqt/kupuvat se mnogo sladki raboti, mezenca i pitieta.
Pitkata trqbwa da e cqla , a ne na pitki. V rituala u4astvat jeni koito imat jivi roditeli. 2 hva6tat kurpata a drugi 2 raz4upvat pitkata na glavata s dumite da e jivo i zdrawo i edno malko par4ence pitka se ostawq w kyrpata, a drugo par4ence se topva v meda i se dava na majkata. s malko par4ence se dokoswa usti4kata na bebeto. w kurpata se slagat pari i stotinki ot gostite, zavruzva se i se slaga na naj visokoto mqsto v ku6tata( moje da e sekcia ili hladilnika).V sito se slagat 5 oreha i se razkla6tat do bebo s dumite da e igrivo i s mnogo interesi. V kupi4ka se slaga bra6no, 6tipva se prez serdata s 2 prusta i se nari4a "kakto w bra6noto ostanaha 2 dupki , taka na beb4o da i se obrazuvat trap4inki za krasiva usmivka".
i ot vsi4ko slojeno na masata trqbva da se opita ot gostite.
 E tova e ot men,  nqkoi moje da dobavi ne6to. Razni hora , razni ideali.   bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 7 014
На погача се канят само жени.Погачата трябва да е сладка. На масата трябва да има мед задължително, някакви сладки, соленки, мезенца по избор. Черпят се гостите със сладък алкохол. Над главата на майката, която е гушнала бебето се слага бяла кърпа и погачата се разчупва  върху нея, по традиция питката се разчупва от две неомъжени жени с живи родители. На всеки от гостите се дава по парче питка и трябва да се топне в мед преди да се хапне, за да е сладък живота на бебето. В бялата кърпа всички гости оставят някакви пари, слага се и парченце питка, кърпата се връзва и се слага на високо, да порасне голямо детенцето. Спомням си също, че от погача нищо не се изнася от къщата. Това си спомням в общи линии от погачите, но във всички краища на България има много различни бабини обичаи свързани с погачите, така че вие ще си решите с какво да се съобразявате. Желая ви хубав празник.

# 3
  • Мнения: 1 680
Много благодаря, хубав ден на всички ви. Hug

# 4
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ние канихме само жени. Питката я разчупих аз и раздадох на всички по едно парче. Питката беше солена. Всички гостенки оставиха пари и подаръци на бебчо. И така. Успех ви желая!

# 5
  • Мнения: 9 973
водих го на църква,питката хапнах със сол и мед

# 6
  • Мнения: 352
Ние направихме питата миналата неделя. Действително поканихме само жени и като им се обадих по телефона го подчертах ИЗРИЧНО, че така се прави. Но...какво се получи. Някой хора просто си бяха решили да си закарат и мъжете, че времето било лошо,че нямало кой да ги докара. Пък и май се бяха наговорили. Та ми стана криво за пореден път,че трябва АЗ да се съобразявам с роднините, а не те с мен. Изобщо не зачетоха факта ,че така е редно, че трябва да си тръгнат преди залез слънце...Та то не беше като пита с ритуали, ами просто събиране на близки.

# 7
  • Мнения: 9 427
Нужно ли е да има на всяка страница такава тема ooooh!

# 8
  • София
  • Мнения: 3 789
Нужно ли е да има на всяка страница такава тема ooooh!


И аз това се запитах като видях заглавието на темата  Crossing Arms newsm78

Има търсачка все пак..... Naughty

# 9
  • Мнения: 961
Аз знам, че питката се държи над главата на майаката и бебето от младо момиче, което има живи родители. Кумата ти също може да се включи в разчупването. Парите, които се събират, се слагат в кърпата над питката, кърпата се връзва в стегнат възел и се слага на най-високото място в къщата, за да расте детето високо. На масата се слагат сладки неща, но аз сложих и солени. И най-вече - много добро настроение за големите и спокойствие за малкия човек.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт