отпуск по бащинство

  • 1 508
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, искам да попитам дали някои има моя проблем. Моя съпруг е военен и от неговото поделение не искат да му дадат 15 дни отпуск както се предполага, че трябва да е по новия закон. Дават му само 7 дни както и на неговите колеги на които се родиха бебета тази година. Някакви идеи къде да се оплача newsm78

# 1
  • Мнения: 753
Доколкото съм запозната те не са по К Т, а по свои така, че даже може и да ти откажат.Все пак се обади на инспекцията по труда да ги питаш.

# 2
  • Мнения: 5
Много благодаря още сега ще се заема Simple Smile

# 3
  • Мнения: 9 973
кажи после какво е станало

# 4
  • Мнения: 4 433
кажи после какво е станало
клюкарка Mr. Green

# 5
  • Мнения: 110
Този отпуск е регламентиран в Кодекса на труда. Ето какво пише:
чл.163, ал.(7) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

Чета обаче че има спорове тези 15 дни работни ли са или календарни. Според мен щом е отпуск трябва да са работни, но знам ли???

# 6
  • Мнения: 425
Този отпуск е регламентиран в Кодекса на труда. Ето какво пише:
чл.163, ал.(7) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

Чета обаче че има спорове тези 15 дни работни ли са или календарни. Според мен щом е отпуск трябва да са работни, но знам ли???

Дните са календарни. Ако бяха работни, щеше да е изрично посочено "15 работни дни". А военните май наистина не са по КТ. Мисля, че са Държавни служители. А може и някакви военни правилници да важат за тях.

# 7
  • Мнения: 9 973
е,ти пък...утре някой ще ме пита и аз не знам-срамота  hahaha

# 8
  • Мнения: 4 433
е,ти пък...утре някой ще ме пита и аз не знам-срамота  hahaha
кой да те  пита па тебе Thinking Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 9
  • Мнения: 164
 Мъжа ми е военен, миналата седмица говори с началника си точно по този въпрос.От поделението в което работи са му казали, че му се полагат 15 дни (календарни) отпуск,като трябва да представи само копие от акта за раждане на детето.
Дано съм помогнала.

# 10
  • Мнения: 47
Моят мъж също е военен и ние си мислим, че като стане време за бебо ще му дадат 15 дни, но сега като се замисля при тях може и да не стане. Незнам дали са по КТ или не, но при сключване на брак по Кт се полагат 2дни, а на тях  им дават 7дни, така че може да си имат някакво си тяхно законодателство  newsm78 и тези 15 дни да не се полагат. А че им дават 7 дни като се роди бебчо, то си е така от край време. Ще го накарам да провери и пак ще пиша  Sunglasses
А бе военни  Party

# 11
  • Мнения: 9 973
е,ти пък...утре някой ще ме пита и аз не знам-срамота  hahaha
кой да те  пита па тебе Thinking Mr. Green Mr. Green Mr. Green
нещо лично против мен ли имаш или просто се ядеш,лаф да върви newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 3 524
Дните са календарни. Ако бяха работни, щеше да е изрично посочено "15 работни дни".
това не е вярно. дните са календарни, но не защото не са посочени работни, а защото в КСО се урежда обезщетението и там така е предвидено:
чл. 50. ал. 6
"(6) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда, ако отговаря на условията по чл. 48а."

за държавните служители и военните, както и другите "съсловия" КТ се прилага съответно, което значи че каквото не е предвидено по специалните закони за тях, се прилагат нормите на КТ.  Peace

# 13
  • Мнения: 5
Да ви кажа честно и на тези хора в инспекцията по труда не са им ясни нещата. Първо служителя там ме пита дали военните са по КТ или по някакви техни закони, после ме информира относно поправките в закона, след което ме посъветва да проверя защо точно отказват на мъжа ми 15 дни отпуск и след това да напиша една жалба при тях, на която ще ми отговорят че имаме право на тези 15 дни.

# 14
  • Мнения: 5
От всичко само не ми стана ясно защо тези хора стоят в тази агенция и взимат заплати newsm78

Общи условия

Активация на акаунт