Виенски кифли

  • 62 057
  • 240
  •   1
Отговори
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Виенски кифли

Продукти за 12 кифлички:

175 мл. прясно мляко,
 1 жълтък,
70 гр. разтопен маргарин или масло,
щипка сол,
настъргана лимонова кора(по желание),
400 гр. брашно,
60 гр. захар,
1ванилия,
3/4(5мл.) мерителна лъжичка суха мая или 1/4 прясна мая
По желание може да сложите пълнеж - нутела, мармалад, маков или орехов пълнеж
Останалият белтък се използва за намазване преди печене.

За тестото може да използвате ако имате машина за хляб, като прибавяте продуктите по реда на записването на програма Тесто. В противен случай измесвате гладко тесто и оставяте поне 1 час да втаса на топло.
Втасалото тесто разделяте на 12 топки:



Всяка топка разтегляте с пръсти, докато получите продълговата мекичка:



Която завивате като пуричка (по желание в средата може да сложите една ч.л  пълнеж - нутела, мармалад, маков или орехов пълнеж), но оригиналните виенски кифли са без пълнеж. После огъвате готовата пуричка на кравайче:



Слагате на покрита с хартия за печене тавичка (или 2 при мен) и оставяте още около 20-30 мин да втасат.



Преди печене намазвате с разбития белтък и поръсвате с мак. Печем на 160-170 градуса за около 15 мин. до зачервеняване.



Добър апетит! Готовите кифлички са леко сладки и меки - поднасят се разполовени и намазани с масло и конфитюр по желание!



Реших да копна тук рецептите за пълнежите, за да не ги търсите по темта:

Маков пълнеж:

150г мак прясно смелен
3 с.л захар
и ванилия
250мл прясно мляко
1-2 с.л натрошени бисквити или бишкоти
1-2 с.л начукани орехи или бадеми (по-желание)

Мака се сварява заедно със захата и ванилията в млякото, докато се сгъсти(към 25минути). След като изстине към него се прибавят начуканите бисквити и ядки. Така приготвения пълнеж се използва за кифлички, козунаци, печени бухти, пайове и тн.


Орехов пълнеж

100 гр. масло
75 гр. пудра захар
1 жълтък
75 гр. ситно смлени орехи

Разтопяваме маслото и оставяме да се получи пяна. Махаме пяната и в леко врящото масло слагаме ситно смлените орехи и захарта и за кратко запържваме. Махаме от огъня и оставяме да изстине. След това прибавяме жълтъка. По желание може да прибавим малко ром или ромова есенция или карамфил и канела за ароматизиране. Така направеният пълнеж се използва за пълнене на кифли, козунаци, пайове и др.


   

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 15:37 от natalyna

# 1
  • София
  • Мнения: 1 341







Лелеееее,какви апетитни кифлички!БРАВО!!!!
Ще бъдат изпробвани!

# 2
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Брех, изпревариха ме...
Тъкмо се чудех какво да метна в машината Laughing.
Благодаря, Нат  bouquet! Супер си, както винаги Peace!

# 3
  • Мнения: 1 440
Наталина, изглеждат страхотно...страшно си падам по тестени неща...дано ми остане време да ги замеся скоро Joy

# 4
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Хехе, дами много сте бързи Simple Smile  bouquet

Наскоро си спомних за виенските кифли, които продаваха в София преди около 12 години (само в определени сладкарници) и четох как някой се жалваше, че вече ги няма. Тук ги продават на много места и са любими. Затова изрових и изпробвах една от рецептите и резултата бе наистина задоволяващ!
Добър апетит! Hug

# 5
  • Мнения: 3 580
леле супер са дано намеря време да ги направя. Мерси за рецептата

# 6
  • София
  • Мнения: 2 658
natalina, страхотни рецепти даваш винаги. Ще ги направя в най-скоро време, малката обожава домашни кифлички.   bouquet

# 7
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
наталина, голямо мерси! толкова отдавна не съм кусвала, даже в бг като си бяхме не съм виждала ве4е!  bowuu  chef  bouquet

# 8
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Ехаа, вчера си мислех, по повод на носталгичната тема в Клюкарника за Виенски кифлички, които се режеха на кръгчета и послу запечени с кашкавал......
Ако не родя до събота ще ги направя  Hug

# 9
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Аууу, любимите ми, без пълнеж с мак. Едно време наистина ги имаше по виенските сладкарници в София, ама отдавна не съм виждала/купувала. Напълни се с Форнети и други бутер подобия  Crossing Arms

# 10
  • Мнения: 795
Страхотно изглеждат, мнооооого апетитно  Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 4 570
И от мен - голямо благодаря.   bouquet, отивам да ги метна в машината. А може ли да сложа повече захар, че ги обичам по-сладки?
А да ти се намират френски кроасани?  Embarassed

# 12
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Изглеждат страхотно  Hug. Тъкмо мислех да си правя кифлички от козуначено тесто, но сега си промених решението.    Wink. Утре ще ги пробвам и после ще докладвам  Laughing

# 13
  • Мнения: 1 352
Тестото ми в момента втасва, дано да станат големи кифлите Crazy!

# 14
  • Мнения: 1 777
Моите са вече готови. Simple Smile



Наталина благодаря за споделената рецепта,кифличките са много вкусни. Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт