болезнени зърна и ареоли

  • 9 985
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Здравейте,

Кърмя вече 7 седмици и на моменти ми идва да крещя...Ужасно ме болят ареолите, където захапват бебетата (близнаци).
Уж добре захапват (старая се да захапят максимално), кърма има...Кога ще стане приятно??? Зърната също започват да ме болят към края на деня, макар че няма рани. Имах 1 прозрачно мехурче (доста голямо), запушено каналче на лявото зърно преди 2 дена. Явно, че от него болеше допълнително. Сега се спука, но цялостите болки продължават. След кърмене, сякаш иглички минават през гърдите ми.

Кърмя ги 7 пъти на ден. Намалих времето на кърмене. Вече не ги оставям да сучат в захлас, а гледам да е до 30 мин, вечер за приспиване до 45 мин. Не мога да сменям много позите, защото изсукват добре само в "ръгби" позиция. Пък и тя ми е най-удобна, за да захапят и да ги местя насам-натам.

Нощем почнах да ги кърмя легнала, само че изсукват доста по-малко и не смея да го правя денем.

Кога ще отминат тези болки и въобще нормални ли са? Почнах да се съмнявам да не млечница...
Кои пози са ви най-безболезнени?

 

# 1
  • Мнения: 638
И при мен беше така в този период - болезнено. С разранени зърна, чак до кръв. Не съм имала запушени каналчета или поне не съм разбрала. Някъде след около втория месец се пооправиха нещата. Само тези иглички, които споменаваш не ми се струват нормални. Обърни се към доктор, за да каже дали е млечница. При мен ми казаха, че не е. Дано бързо да се успокоят нещата  Praynig и да си кърмиш двете ангелчета спокоино и приятно.  Hug

# 2
  • Мнения: 10 967
И при мен беше така, точно в 7-а седмица панически задавах същия въпрос  Confused Нямах запушени канали, но имахме И млечница в добавка. Тия иглички при теб... погледна ли им устичките?

Веднага след това, с малко помощ нещата тръгнаха по-добре. Иначе позите и аз ги редувам по същия начин като теб, нищо, че детето ми е само едно. Дъщеря ми така и не се научи да суче добре в поза "люлка".

# 3
  • Мнения: 718
Първо, честити близначи и поздравления, че ги кърмиш!  Hug
Тези болки могат да бъдат от млечница, но могат и да не бъдат от това. Аз бях сигурна, че бебето суче прекрасно, а ме боли, защото имам млечница, но в последствие се оказа точно обратното - бебето суче неправилно и захапва плитко, а млечница изобщо нямам.
Относно това кога ще стане приятно, при мен отне 3 месеца, но това не означава, че при теб също ще е така. За едно гарантирам - търпението, усилията и неудобствата в началото си заслужава да бъдат изтърпени.
Мисля, че ако проблемите продължават можеш да се обърнеш към консултант по лактация, за да се проследи точно какво се случва. Успех!  Hug

# 4
  • Мнения: 38
Мерси майчета...поне не съм изключение... Blush Grinning
Значи 3 месеца...ще се въоръжа с екстра търпение.
Аз частично реших проблема...През нощта не издържах и пробих мехурчетата на зърната със стерилна игла (бях го чела в една брошура за моите оплаквания). Веднага ми олекна. Днес са само ареолите. Уфф дано да мине бързо...

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 2 123
моля помагайте. от вчера страшно ме боли едното зърно когато беба суче, направо ми е неприятно и едни бодежи едвам търпя 15-20 минути да се насуче, днес забелязах, че на зърното ми се е появило бяло петънце, нещо като афта точно на едното каналче, какво да правя, не знам да и давам ли днес да суче от тази гърда -дали пък това не е млечница newsm78

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не е млечница - блистер е. Ето информация как да се оправяш с него:
Блистер или запушена пора на зърното

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 123
мерси за инфото след малко ще се подсоля дано има ефект, че страшно боли.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 2 123
има ефект, но е рано да се радвам пак ще приложа процедурата. след като си натопих гърдата в топла подсолена вода и малката сука нямаше я тази болка сега гледам, че леко се забелязва бяло на зърното дано се оправи напълно Laughing

# 9
  • Мнения: 56
Здравейте и от мен!

Искам да се допитам до по-опитните мами по следния въпрос: моята бебка е на 3 месеца и 1/2. От самото начало е на изцедена кърма. Също така я кърмя веднъж на ден. Проблемът е че ако я кърмя и не се цедя, след 4-5 кърмения зърната ми стават адски болезнени и на рани. Затова процедирам по този начин- едно кърмене и 5 цеденета. Така зърната ми не се разраняват. Въпросът ми е  защо според вас се получава така? Пробвам различни пози, като се стремя тя да засмуква и ареолите. Още в самото начало се консултирах със специалист по кърменето и тя каза че бебката добре засуква и ми изписа крем за зърна. Е, не помогна!
Напоследък става доста нервна като суче и се притеснявам да не се отбие, моля ако някой има идеи как да се справя със ситуацията да ги сподели!

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 2 123
ох аман с тия блистери Cry, няма оправия със солената вода, всъщност има облекчение, но е временно за ден два и отново се появява подкожната торбичка с кърма иначе гледам канала до торбичката не е запушен, но имам съмнения че не особено ефективен защото си усещам гърдата по твърда от другата сякаш не се изпразва напълно, а малката се изнервя на нея пуска се, на другата гърда този проблем го нямам. има ли начин тази торбичка да се махне завинаги не временно, че и доста боли като суче малката

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много са неприятни блистерите, наистина Confused

Искаш ли да опиташ някои допълнителни мерки? Например да обтриваш зърното след всяко кърмене с памуче със сребърна вода (има я във всяка аптека, Аркол се казва и струва около 2-3лв) - сребърната вода е с чудесен антибактериален ефект, а самото обтриване с памучето ще пречи да се затвори отново поричката. Няма нужда да изплакваш зърната, сребърната вода се приема и вътрешно и може да се дава и на бебета - няма никакъв вкус и не може да навреди по никакъв начин на бебето.

Има и други неща, с които може да се обтрива зърното - напр. с Цитросепт (екстракт от семена на грейпфрут, силен естествен антибиотик - разтваря се в малко зехтин или олио според инструкциите на листовката му), който също е ок за прием и от бебета, но е много горчив и трябва хубаво да го отмиваш, за да не започне бебето да се дърпа заради горчивината.

# 12
  • Мнения: 267
Здравейте и от мен!

Искам да се допитам до по-опитните мами по следния въпрос: моята бебка е на 3 месеца и 1/2. От самото начало е на изцедена кърма. Също така я кърмя веднъж на ден. Проблемът е че ако я кърмя и не се цедя, след 4-5 кърмения зърната ми стават адски болезнени и на рани. Затова процедирам по този начин- едно кърмене и 5 цеденета. Така зърната ми не се разраняват. Въпросът ми е  защо според вас се получава така? Пробвам различни пози, като се стремя тя да засмуква и ареолите. Още в самото начало се консултирах със специалист по кърменето и тя каза че бебката добре засуква и ми изписа крем за зърна. Е, не помогна!
Напоследък става доста нервна като суче и се притеснявам да не се отбие, моля ако някой има идеи как да се справя със ситуацията да ги сподели!

А кога започна с цеденето? Според мен като не кърмиш, зърната ти така и не са успели да загрубеят и да не те болят. И мен в началото много ме боляха и се разраняваха, беше ме яд на съветите във форума, защото навсякъде пишеше, че ако има болка, то е само, защото бебето не захапва добре, а по всичко личеше, че суче добре, консултирах се с всички акушерки и те потвърдиха. В началото освен болката и се разраняваха, не допуснах обаче да станат толкова зле и разкъсани, че да не мога да кърмя - след всяко кърмене мажех с Лансинох, после постоянно изцеждах по малко кърма и оставях на въздух. Колкото и да ме боляха и да бяха разранени, тази терапия ми ги оправяше достатъчно, че да мога да кърмя след 2-3 часа. За 3 дена в родилното успях да устискам да не си причиня поражения по зърната, като ги лекувах постоянно. Постепенно си зараснаха, а с това и болката отшумя, просто кожата стана много еластична. И все пак отне 2-3 седмици. Ако не си устискала толкова и си почнала да се цедиш, е възможно да не си достигнала етапа да ги заякнеш. Провала ли си със силиконови накрайници? Аз ги слагах, когато ме беше страх да не се разранят съвсем - болката е точно толкова ужасна, но пък пазят зърната. А и мен лично, колкото и да ме болеше - след първите няколко минути попретръпва болката.

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Недоброто захапване не е единствената причина, поради която зърната могат да се разраняват. Това как изглежда външно захапката не е непременно показател, че всичко е точно със сукането на детето - важно е и с каква форма излиза зърното от устата на детето и още куп други неща. Анатомията на бебешката уста също може да причинява големи проблеми, също както и несъответствие между майчината и бебешката анатомия (което за щастие се израства з аняколко седмици). Повечето неща могат да си минат и от само себе си за няколко седмици, след като майката и бебето си намерят своя начин, но ако е нещо анатомично, може да продължава много дълго време и да прави постоянни проблеми.
Затова когато има постоянно разраняване, нещата трябва да се видят от специалист - акушерките получават основни знания за нормалния ход на нещата, но не са подготвени да оценяват и да асистират при по-специфични ситуации.

# 14
  • Мнения: 267
Специално при мен проблемът от една страна беше, че не сами свикнали самите зърна и бяха много чувствителни още от бременността, но най-вече колкото и перфектна да изглеждаше отвън захапката, усещах как ми хапе зърното и виждах по него следите от венците, дори още стоят като цепки, но зарастнали. Отдавам го на това, че просто беше малък и не можеше да захапе хубаво цялото зърно, само се надявах слд седмица две като порастне и заякне да успее и да не ме боли, за да си кърмя успешно, и така и стана.

Общи условия

Активация на акаунт