правилно ли постъпвам?

  • 1 263
  • 25
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 748
моми4ета,успокойте ме!от скоро съм подложена на масирана атака от вси4ки страни.ама как-такова голямо бебе, а ти не му даваш нито сокове,нито пюрета?!за вода пък по4ти на никого не казвам,4е не давам.как можело още да е само на кърма,какво е това хранене на 3 4аса,4е то детето трябва да яде нещо по-стабилно.много съм му робувала,накрая с това изклю4ително кърмене най-много да съм се изтощяла и т.н.с изклю4ение на сестра ми,никой друг не ме подкрепя.защо се срамувам да кажа как си гледам детето?а,и най-новия хит-4е те само циганките си кърмят децата до 1 година.мисля,4е за детето е най-добре ,когато майката е убедена в това,което прави.досега бях спокойна,но напоследък ме атакуват отвсякъде.моля,успокойте ме ,4е постъпвам правилно.това ви го пиша в духа на предстоящата седмица на кърменето-мисля,4е е добро доказателство за това,колко много има да се работи в обществото в тази посока!

# 1
  • Мнения: 3 591
Говорейки с майка ми по телефона като разбра, че малкия е на 7 месеца и още нищо не яде  друго освен кърма възкликна "Леле, ама ти като циганките бе мамо, може ли така?" и аз и отговорих - "Ми като циганките, майче, като циганките. Затова децата им зимата са с по 3 реда сополи ама ходят боси в локвите и не боледуват!"... и колко ли ми е бил неубедителен довода, като тя знаеше, че ден през ден сме в интензивното.... та като се почна една лекция как детето боледувало щото му трябвали витамини(на астмата?!?!). Ама аз като лоша дъщеря продължавах да не слушам и майка ми да се възмущава. Ама иначе тайно се е хвалила навсякъде как съм била кърмила бебето и колко било полезно. Упокои се чак като го отбих, ама пък тогава почна да опява за ходенето зиме и лете боси на децата(съвсем като циганите Mr. Green)...само дето сега пита"Ама наистина ли никак не боледуват?" и аз отговарям"Ами наистина никак не боледуват". А за свекърва ми мъжа ми имаше неблагоразумието в едно писмо да и напише как бебчето е само на кърма(то тогава беше май на месец някъде) и тя като написа едно развълнувано писмо как да ми набиел в главата,че ще уморя детето - на 1 месец трябвало да пие по нам колко си вода, сокове , от 2рия месец каши, от 3тия пюрета.....  та мъжа ми спря да и пише какво яде бебето, ако питаше по телефона и викаше, че яде и пражоли даже..... ми ядосваше се жената, ама аз не се ядосвах, защото знаех, че съм избрала правилното.

# 2
  • Мнения: 3 161
Правилно постъпваш. Тези дни ще имаме, надявам се, преводи на официални документи, които категорично твърдят, че до 6 месеца бебетата имат нужда единствено от кърма, както и че се препоръчва кърмене поне до 2 годинки. Така ще можеш да покажеш на близките си, че решението ти не е произволно и необмислено.

Ако търсиш подкрепа, можеш да идваш на сбирките на кърмещите мами (или да организираш такава чрез форума - вече имаше няколко много приятни такива). Ако имаш желание, можеш да организираш среща на баби и/или татковци за запознаване с принципите на изключителното кърмене (можем да намерим и педиатър, който подкрепя кърменето, за да ги убеди). Много майки с подобни на твоите проблеми ще са ти благодарни.

И благодаря за темата. Тъкмо навреме, за да ни мотивира и напомни колко трудно е кърменето у нас и колко много път имаме да извървим, наистина.

# 3
  • Мнения: 3 777
Правилно постъпваш Grinningвиж колко хора тук са хранила така децата си и са живи и здрави.
Като чета такива изказвания се радвам че на мен никой не ми казваше кога какво, правех каквото искам.
Само татко като се обади и пита още ли не пие вода и му е чудно как живее това дете.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 249
Правилно постъпваш, но пък е гадно, ако не получаваш подкрепа от най-близките си. На мен също всички приятели и познати ми се учудват като им кажа, че още с нищо не съм го захранила (включително и педиатърката, свекървата), но мъжа ми и майка ми ме подкрепят изцяло и на мен това ми е достатъчно, другите да си приказват.

# 5
  • Мнения: 663
Аз също не знам какво да правя,вчера педито ми каза да захранвам вече,когато я попитах какво мисли за по-късно захранване направо избухна- как ние майките май МНОГО сме я обсъждали тази тема,не било за нашия климат,анемия и т.н.Ако има начин да докажа на хората около мен ,че е полезно и признато,ще ми е по-лесно.....

# 6
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Ами аз пък си мисля, че доста може да се поучим от циганките, защото  като ги гледам как шляпат боси по леда (!!!), а ние нашите "белите" как ги увиваме все едно на полюса ще ги пращаме!

Важното е мъжът ти да е зад теб! Мен си ме подкрепят хората, на които държа - мъжът ми, майка ми, а баща ми е толкова щестлив, че имам намерение да кърмя до 2-годишна възраст, че само се "фръцка" наляво-надясно  Wink

Кърми си детенцето! Не се притеснявай за водата - ей го мойто пуйче, което след 2 седмици ще стане на годинка, още вода не пие!!! Нищо че е жега! Предлагам му вода, но той си играе!

# 7
  • Мнения: 35 951
ох, колко ми е познато! нали сутрин преварявам вода или правя чайче Хип, а вечер ги хвърлям, за да има мир! вчера си купих книгата за кърменето точно с тази цел - да я прочетат и да не тровят! разбира се, знам кавъв ще е резултата - не гледай американците, ние сме хранени еди-как-си и нищо ни няма! направо не ми се говори...

# 8
  • София
  • Мнения: 748
благодаря ви,4е ми вдъхвате кураж!

# 9
  • Мнения: 319
Доколкото виждам от лентичката ти, бебето ти е на 4 месеца - к`во значи "голямо бебе"? Първо: моя позната кърми детето си до 2 год. (естествено кърми не е точната дума, защото като изникнаха зъбките, тя просто се цедеше и даваше с биберон, но това не променя факта, че го правеше до 2 год. - момичето просто имаше много кърма, че и в банка за кърма даваше - беше станала клечка с огромни цици!) и второ: на пюретата на Нестле например пише, че захранването с тях и сокчетата започва не по-рано от шестия месец. По времето на захранването на мойта щерка се продаваха последните пюрета на Нестле, на които пишеше за след 4-я месец. А намери сега такива! Спокойно си кърми бебчето и не се притеснявай от приказките на хората. Така или иначе на 6 месеца ще ви направят кръвно изследване - и за желязо в кръвта и ако има нещо (не ми се вярва!), ще се коригирате в храненето.
За водата: Там съм на по-друго мнение от майките, които не дават вода на бебоците, но...няма сега да изпадам в подробности. Щом преценяваш, че бебечто няма нужда от вода, не давай, това и без това не е най-голямото зло! И все пак имай предвид, че сега е доста топло!

# 10
  • Мнения: 1 547
Със сигурност. Абсолютно правилно. По-правилно от това, здраве му кажи. Щом се чувствате добре с бебо, се кърмете до когато можете. Само дано мъжът ти те подкрепя. Останалите нямат значение.

# 11
  • Мнения: 3 161
вчера си купих книгата за кърменето точно с тази цел - да я прочетат и да не тровят! разбира се, знам кавъв ще е резултата - не гледай американците, ние сме хранени еди-как-си и нищо ни няма! направо не ми се говори...
Ми книга за кърменето не е американска, а немска.

За циганките: днес една тийнейджърка с бебе на ръце пред Шейново  ме моли за стотинки, че го кърмела. Аз по принцип не давам, че не знам къде отиват, ама днес нали ми е ден за акции в полза на кърменето, а и тя казва, като не даваш пари, купи ми нещо за ядене, и аз й купих... та през това време я разпитвам как кърми. Ще кърмя до годинка-две, казва. А друго даваш ли? Не, друго не давам, само много вода давам, че така ми казаха. Кой ти каза така? В този момент стигнахме до избора на пица и не можах да разбера.

За водата: няма лошо да се дава, ако иска - лошото е ако водата измества кърмата, която бебето би изпило. Иначе ако майката пие много течности и кърми по-често през жегите, кърмата задоволява и нуждата от вода на бебето, според дебелите книги.

А погледнахте ли темата най-горе за Световната седмица на кърменето 2005? В нея има няколко статии и официални препоръки за кърменето, които можете да си разпечатате и дадете на баби и други елементи, които ви карат да се съмнявате в майчиния си инстинкт и прочетеното в интернет.

# 12
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
 Peace Кърми си бебчето и не се притеснявай.
 Моето бебе е на 5 месеца, яде като слон и все още го кърмя. Аз си знам през какъв стрес и мъки минах с това кърмене, но няма да се откажа - докато тече, ще му давам да лапа.
Като чета колко майки все още само си кърмят бебетата, ми се ще да бях поизчакала със захранването, но под натиска на разни "умни" и компетентни хора, вече ядем всякави пюрета. #2gunfire
Но...нищо! Като му дойде времето на номер 2 (да сме живи и здрави) - вече си зная! Laughing

# 13
  • Мнения: 35 951
вчера си купих книгата за кърменето точно с тази цел - да я прочетат и да не тровят! разбира се, знам кавъв ще е резултата - не гледай американците, ние сме хранени еди-как-си и нищо ни няма! направо не ми се говори...
Ми книга за кърменето не е американска, а немска.

А погледнахте ли темата най-горе за Световната седмица на кърменето 2005? В нея има няколко статии и официални препоръки за кърменето, които можете да си разпечатате и дадете на баби и други елементи, които ви карат да се съмнявате в майчиния си инстинкт и прочетеното в интернет.

не е американска, но положителните примери са от американската практика Simple Smile

принтирах няколко статии от форума и сайта бг-мамма, но реакцията беше доста отрицателна: кои са тези, които са превеждали статиите, какви са тези нови моди... да не пиша, защото се ядосвам ...

# 14
  • Мнения: 3 591
акви са тези нови моди... да не пиша, защото се ядосвам ...


Ами тея баби трябва да попитат техните си баби навремето по селата като е нямало ни силиконови биберони, ни латексови, ни хумани как са кърмили до 2 годинки ....   И пасатор е нямало и затова детето се е захранвало по педагогическата схема- като порасне достатъчно да си посяга на масата е почвало да яде. Така се е кърмило откакто свят светува...

Да обаче комунистическата труженичка е трябвало да се върне рано на работа и е нямало как да върже люлката като на нивата....  Shocked и веднага схемата за хранене се е променила- точно тогава е въведено ранното захранване и отпуска по 2 часа на ден за кърмене. 1 пюре, една каша и едно кърмене на ден са уплътнявали работния ден. А от 6тия месец майката е ставала пълноценен работник. - Попара, Супа  и Кисел! и мама се прибира в 18 за храненето...

Е момичета, освен да обесните на майките, свекървите и бабите, че комунизма вече си отиде, друго не ви остава. И дори "СССР"  Mr. Green минаха на схемата за късно захранване....

Общи условия

Активация на акаунт