Експеримент със 7 вида българско кисело мляко

  • 61 436
  • 366
  •   1
Отговори
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Киселото мляко е продукт, с който почти всеки българин се гордее, защото е уникален за страната ни. В магазините се предлагат десетки марки и видове кисели млека, но със сигурност не всички заслужават да се нарекат така поради изменените рецепти и липсващия лактобацил, който да сътвори чудотворния продукт само за няколко часа.

Направих следния експеримент:
 - набавих си качествено домашно краве мляко от здрава крава, пасяща в екологично чист район (с. Гълъбовци);
 - отидох в супермаркет от известна верига и си набавих 6 кисели млека, а в къщи добавих 7мото от хладилника, което бях закупила от друга голяма верига;
  - стартирах квасенето в домашни условия на кравето мляко със 7те марки кисело мляко.

За незнаещите трябва да поясня процеса на заквасване на млякото.
Сварява се прясното мляко. Изчаква се да изстине до Т около 60*С, след което се разлива в съдове ( в този случай- бурканчета от бебешка храна) и към прясното мляко се добавя малко количество кисело мляко ( в този случай - по около 1 пълна чаена лъжичка).
Приготвената смес в бурканите се увиват (за домашни условия говорим) в няколко дебели одеала и се прибира на топло местенце. Там лактобацилът ще се нуждае от около 4-5 часа, за да сътвори магията и да направи от прясното мляко - страхотно кисело мляко.

Искам да споделя, че при качествена закваска - млякото се получава идеално даже и Т* на прясното мляко да варира с около 5-10%.

Почти цяла година квася мляко, та считам, че имам известни наблюдения в технологичния процес. Успешните заквасвания са ми били над 95%(кисело мляко взимах от същото място, откъдето купувах и прясното мляко-демек домашно пак), а неуспехите ги дължа именно на некачествена закваска.

Защо квася мляко ли?
За да има поне един продукт в хладилника в къщи, който да е гарантирано истински, вкусен и
полезен за децата.

СТАРТИРАМ:

1. Сварих млякото. Можете да се убедите сами какъв плътен гъст каймак направи. Каймакът лесно се задържаше на вилицата:


2. Ето и 6 от млеката:


а ето и седмото:


Държа да отбележа, че всички кисели млека бяха в срок на годност, небомбирали, с отличен външен вид. Снимки, доказващи това твърдение, са в наличност.

3. Измих 14 бурканчета от детска храна, подсуших и сложих стикери. 14 са, за да има по 2 за всяко мляко и така да се отхвърлят съмненията за случайни проблеми при квасенето.

4. Всяко мляко бе слагано с измита лъжица в съответното бурканче:














4. Сложих в бурканчетата нужното количество квас и долях с мляко. Държа да отбележа, че забърках всяка марка мляко с чисти лъжици:




5. Увих бурканчетата с подквасено мляко в 2 одеала и ги прибрах в ракла ( така Т* ще се запази, за създаде условия за процеса на подквасване, а течения в къщата няма да го нарушават).





6. Начинанието започна в 21:10, а в 22:07 ч. процесът на квасене стартира.


Очаквайте утре продължение с резултатите.

# 1
  • някъде
  • Мнения: 979
Заинтригува ме.Млякото,което купувам,е сред състезателите,така че ще следя резултата.

# 2
  • Мнения: 301
Супер любопитна съм - ще почерпя от твоя опит!
... но защо ли имам лошо предчувствие?!

# 3
  • Мнения: 1 033
Да се запиша да следя и аз!
Леко ти завиждам, че има поне откъде да купиш екологично прясно мляко.

# 4
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Лошото е, че масово хората се отказват да гледат крави... Изкупуват им млякото на 50 стотинки/литъра  newsm11

# 5
  • Мнения: 291
Страшно ми е любопитно и ще чакам резултатите. Купувам си от почти всички марки, които си използвала Rolling Eyes

# 6
  • Варна
  • Мнения: 276
и на мен ми е много любопитно какво ядем....
ще чакам с нетърпение развитието!
Lioness, мерси за труда!   bouquet

# 7
  • Мнения: 529
И аз ще следя, макар че не купувам от тези марки.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 883
 Laughing Страхотно Peace
И Свекърва ми подкваси мляко миналата седмица- стана като пюре Rolling Eyes Обаче не знам с какво к.мляко беше. Та дано стане поне едно, да използвам на готово Blush

# 9
  • Мнения: 13 512
Страхотна си! Много полезен експеримент, С нетърпение чакам резултатите.

# 10
  • Мнения: 4 916
И аз се записвам, за да следя резултатите  Hug

# 11
  • Мнения: 6 615
И аз чакам с нетърпение резултатите.

# 12
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Неуспеха при заквасване на мляко не се дължи на некачествена закваска, а на лекарства вкл. АБ давани на животното - в случая кравата от  която е взето прясното мляко!
и заквасвайки домашното мляко с купено КМ, то не се различава от купеното Peace
Само дето не си сигурна в здравето на домашното животно. Дори и стопаните му не могат да бъдат 100% сигурни.
Ако искаш наистина заквасено мляко, в което да си сигурна си купи закваски (бактерии)

Последна редакция: пн, 26 яну 2009, 08:26 от Diana

# 13
  • Мнения: 297
Не виждам в експеримента много разпространена марка, за която ни убеждават че е перфектна ooooh!
От тази марка е и млякото "на баба"...сигурна съм че авторката е убедена в "качествата" й и затова не я използва за опита Simple Smile
Но марката от която купувам е тук и ще следя!

# 14
  • Къде ли не
  • Мнения: 682

и заквасвайки домашното мляко с купено КМ, то не се различава от купеното Peace
Не съм съгласна с това твърдение! В купешките кисели млека има и сухо мляко, а понякога и нишесте, освен прясно краве мляко и бактерия. Когато аз си квася поне тези " подобрители " си спестявам.

Общи условия

Активация на акаунт