Слушат ли ви 1,5 годишните ви деца?

  • 4 666
  • 100
  •   1
Отговори
  • Мнения: 476
Здравейте, синът ми е на година и половина и като цяло разбира какво му казвам, но в повечето случаи си прави каквото си е наумил и това е. Примерно вчера си хвърли биберона в тоалетната и въпреки, че му се скарах точно преди да го направи, той не се впечатли, а напротив, хвърли го дори с възхита. Почти с всичко е така. Днес четката за зъби я сполетя същото и пак преди това му казах със строг тон - не, но ... Опитвам да му обясня, но за това ми се струва че е малък. Разни роднини ме дразнят с двусмислени погледи и подсмихвания в такива моменти и се чудя само мойто дете ли е така или е нормално за тази възраст?!?  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 12 051
 Joy Joy Joy Роднините ти просто си търсят повод да правят физиономии. Дете на година и половина няма как да слуша, според мен, ако не го биеш, разбира се. В близко бъдеще ще слуша още по- малко, защото навлиза във фазата на позитивната агресия, за кратко наричана бебешки пубертет и на всичко може да казва НЕ или да прави обратното. така се отделя като личност и това е позитивен за детето, но труден за родителите /особено тези с голяма навъсена рода/ период.
Ти не спирай да обясняваш, но без агресия, защото последната ще го накара да упорства и да се противопоставя повече. Кураж! И роднините да си гледат своите деца. Wink

# 2
  • Мнения: 2 448
Oт това по нормално няма на къде.
Кажи на роднините ти да си гледат работата.  Wink

# 3
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Няма как дете на годинка и половина да е послушно  Wink
То сега опознава света и хвърлянето на бибата в тоалетната за него е страхотно преживяване, откритие, че бибата казва "цоп" и изчезва под водата, а пък мама се ядосва. Детето обаче няма съзнанието, че е направило беля.
Това разбира се не означава да го оставиш да прави каквото си иска, но да се определя като "непослушно" е нелепо.

# 4
  • Мнения: 5 940
Ситуация от преди няколко дни - на детската площадка пет- шест деца с майките си. Едно на пясъчника, друго на люлката, трето на пързалката. Пристигаме с Иво, при което той надава мощен възхитен писък: "Каааааааал!" и започва да тича към пространството отстрани, отредено да стане тревна площ, но понастоящем огромно кално място, само за газене и потъване  Laughing. Тичам след него и обяснявам, че ще стане мръсен, обувките ще натежат, което само подсилва ентусиазма му. Всички дечица, изследващи приспособленията за забавление, зарязаха кротките игри и тръгнаха към жадуваното блато. Изпопадаха, оцапаха дрехи, шапки. Укорителни погледи на останалите майки, аз хем потъвам от срам, хем леко ми е смешно..
Тръгваме си с триста зора от площадката, а на улицата -прекрасни локви за скачане. Не изпусна нито една...
Такива работи.

# 5
  • Мнения: 9 973
на улицата -прекрасни локви за скачане. Не изпусна нито една...
така се лъжем по пътя за да стигнем до някъде Joy
относно държажнието си понася по шамар по памперса,което не боли,а плаши.Смея да твърдя,че започва да ме слуша,но за разлика от ВСИЧКИ други,аз не го утешавам след каране и той вече си има респект към мен.Много го гушкам и му угаждам,но като кажа не и той не слуша съм лоша

# 6
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
За да започнат да се вслушват на тази възраст в "не" - то, "не"-тата трябва да са минимум на брой. Колкото по - малко забрани, толкова по - лесно се спазват  Wink

# 7
  • Мнения: 2 757
И аз мисля, че е нормално да не слуша от време на време. Но е факт, че едни деца са по послушни, а други по своеволни. Моите определено изразяват предпочитания към забранените неща, разрешените рядко са интересни. Но ги разбирам, искат да пипнат всичко, а не само с едно и също да си играят. Както и обичат да предизвикват и правят напук. Ама си е хамалогия, особено ако са няколко. Сега с мъжа ми  и двамата сме мъртви, тръшка ни грип и нямаме сила да озаптяваме трите беса. Те виждат и ни се кчават още повече на главите. А като им викнем идват и ни млатят, направо ни пребиват или хвърлят предмети по нас. Нема ти казвам кво ми е като ме замери по челото точно с една кула построена от Лего, а мен ме боли глава едва гледам. Или пък дойде Евата и с всичка сила ме шамароса. Ама то си боли, нищо че е на година и половина. Мани друго ами и аз нея като я ударя имам чувство че повече ме боли ръката отколкото нея удареното  #Cussing out Сега разбирам защо навремето дядо ми ни млатеше със жилави пръчки

# 8
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...А като им викнем идват и ни млатят, направо ни пребиват или хвърлят предмети по нас. .... Мани друго ами и аз нея като я ударя имам чувство че повече ме боли ръката отколкото нея удареното ...

 Rolling Eyes
Децата просто ви копират съвършено, NikiFin.

# 9
  • Мнения: 2 257
Някъде четох, че на тази възраст децата не правят нищо нарочно, както на нас ни се струва - т.е. гледа те в очите и прави точно обратното на това, което си казал - съвсем не е така Wink За тях всичко е откривателство и предизивкателство, които непременно трябва да се покорят; за тях няма по-вдъхновяващи от нещата, които на нас ни изглеждат бели и лошотии. Което, разбира се, не значи, че трябва да ги оставим да съборят къщата или да си мият зъбите с вода от тоалетната. Говорим, говорим, говорим, обясняваме до припадък, елиминираме дразнители, отстраняваме примамливи обекти и ситуации, каваме едно и също нещо по 1000 пъти и о, чудо на 1001вия път - те решават, че вече не им е интересно това откривателство и спират, а ние си мислим, че най-после са ни чули.  Wink
Ще отмине, търпението и стиснатите зъби са за сметка на майката/таткото. Друго, което ме впечатли беше, че пише, че не правят бели, за да те вбесят, а напротив, най-много си позволяват с тези, на които имат най-много доверие, защото с тях се чувстват най-сигурни.

Другаде четох, че японците не казвали "не" на децата си до 7 годишна възраст. Shocked Колкото по-малко "не"-та, толкова по-добри деца. Парадокс, а? И не съвсем. Когато синът ми беше на 1 година и 7-8 месеца, имах чувството, че единствената дума в речника ми беше "не". И колкото повече не-ках, толкова по-големи му ставаха рогцата. А уж си въобразявах, че съм либерална майка. Wink Сега обаче жъна положителните резултати на по-малкото не-та и повечето обяснения.

# 10
  • Мнения: 1 447
Напълно нормално е на тази възраст да не слушат.Синът ми когато вземе дистанционното и го хвърли,аз му се карам и след малко отива взема го идва при мен и го хвърля като умира от радост.

# 11
Напълно нормално  си е  за

1,5 годишните,

2,5 годишните,

3,5 годишните  и  т.н.  до  ∞   наши  деца да не ни слушат.

P.S. - математически знак за безкрайност  е  това   ∞ ,ако не знаете.

# 12
  • Мнения: 542
и ние сме така разбира като и секаже но пак прави това което си е наумила!

# 13
  • Мнения: 3 034
И аз мисля, че е нормално да не слуша от време на време. Но е факт, че едни деца са по послушни, а други по своеволни. Моите определено изразяват предпочитания към забранените неща, разрешените рядко са интересни. Но ги разбирам, искат да пипнат всичко, а не само с едно и също да си играят. Както и обичат да предизвикват и правят напук. Ама си е хамалогия, особено ако са няколко. Сега с мъжа ми  и двамата сме мъртви, тръшка ни грип и нямаме сила да озаптяваме трите беса. Те виждат и ни се кчават още повече на главите. А като им викнем идват и ни млатят, направо ни пребиват или хвърлят предмети по нас. Нема ти казвам кво ми е като ме замери по челото точно с една кула построена от Лего, а мен ме боли глава едва гледам. Или пък дойде Евата и с всичка сила ме шамароса. Ама то си боли, нищо че е на година и половина. Мани друго ами и аз нея като я ударя имам чувство че повече ме боли ръката отколкото нея удареното  #Cussing out Сега разбирам защо навремето дядо ми ни млатеше със жилави пръчки

у вас изглежда е някакъв ад. взаимното млатене и пребиване няма да доведе до нищо положително.
нормално е дъщеря ти да те шамароса, след като ти я шамаросваш. че даже не е тупване, а чак те боли ръката.......

сега по темата - да , слушаше ме на 1.5 г. слуша ме и сега, на 2г........доколкото е възможно за дете на тази възраст да слуша.
не я предупреждавам, ако седи на тоалетната и четката за зъби и е в ръцете "гледай сега да не я хвърлиш", защото това е като покана да го направи. но, когато си изхвърли четката, просто я изхвърлих и няколко дни остана без четка, като всеки път, в който искаше да си измие зъбите й казвах защо вече няма четка.
след купуването на новата, което направихме заедно, вече не й хрумва да я хвърля в тоалетната.
не съм и се карала, защото е нормално да иска да провери какво ще стане, но трябва да разбере, че всяко действие си има последстивя.
 разбира се, ако я видя да прави нещо не я оставям да си проверява, казвам й какво ще е последствието. казвам и "не" също така.

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 09:59 от iviche

# 14
  • Мнения: 2 757
...А като им викнем идват и ни млатят, направо ни пребиват или хвърлят предмети по нас. .... Мани друго ами и аз нея като я ударя имам чувство че повече ме боли ръката отколкото нея удареното ...

 Rolling Eyes
Децата просто ви копират съвършено, NikiFin.

Дааа, и понеже цял ден хвърлям предмети и храна из къщата и се катеря и пищя и те ме копират съвършено  Joy Дай следващото клише  hahaha

Общи условия

Активация на акаунт