А вие от кои сте?

  • 1 566
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 018
"Нормалните човешки същества различават доброто от злото. Повечето от нас не одобряват лошите постъпки и вярват, че им се противопоставят в реалния живот. Две наскоро публикувани изследвания обаче показват съвсем друга картина. Макар да различаваме морално недопустимото, повечето от нас не само не му се противопоставят, но дори са способни да измъчват други хора, стига някой друг да поеме отговорността за действията им."

http://www.capital.bg/show.php?storyid=620172

Статията е доста интересна и показателна. Накара ме да се замисля. Дали наистина си въобразяваме и сме добри само на думи. Все си мисля, че съм от малцината, които ще прекратят експеримента, дори и друг да поема отговорността.
Иначе правя аналогия и връзка с действията на полицията от 14 -ти. Там отговорността е поета от началниците, полицаите са изпълняващите. "Започнаха да ме ритат, докато не падна. Тогава в мен се спъна един жандармерист. Когато стана, той извика: "В теб ли ще спъвам бе, копеленце." И започна да ме бие." Това е цитат на един от потърпевшите, участник в протеста /пак в Капитал/.
Само моля, не превръщайте темата за и против полицаите. Дадох ги само за пример. Ако ни бяха казали да разпръснем тълпата, нима, ние нямаше да постъпим по този начин? Злобата, в която упрекваме всички, но не виждаме в себе си, нима не е част от нас? Това ли е човешката природа всъщност?
Сигурно е така. Но защо не си го признаваме, дори и на себе си? Поне аз не мога да се позная в тези 80%. Остава да се надявам, че няма и какво да признавам. Не, че съм идеална, но не мисля, че бих причинила, без повод, болка на друг.

Вие как мислите?

# 1
  • Мнения: 4 300
Ех. Бих могла и ако аз я нося ( отговорността). Обаче ми е трудно да дефинирам условията, при които ще се случи.

По повод експеримента конкретно едва ли ще се различавам от мнозинството.

# 2
  • Мнения: 6 618
Освен ако не става въпрос за самозащита не бих могла умишлено да причиня болка.

# 3
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
няма еднозначен отговор.

# 4
  • Мнения: 2 018
няма еднозначен отговор.

Ако си част от експеримента?

# 5
  • Мнения: 2 132
Бих причинила болка, ако става въпрос за защита на някой от близките ми хора!Иначе, незнам.Не ми се е случвало Peace

# 6
  • Мнения: 12 662
няма еднозначен отговор.

Ако си част от експеримента?

Колко ще ми платят?

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
ТОва вече е доказано с известния експеримент с играта на затвор в Щатите през 70-те години. Той е достатъчно красноречив, че при определени обстоятелства всеки нормален човек е способен на насилие, изпълнявайки заповед и с мисълта, че друг носи отговорността.  И ако му се даде власт. А описаният в статията експеримент също е класика.
И тъй като става въпрос за определени обстоятелства всички отговори сега според мен ще са невалидни. Иначе в по-малки мащаби много хора проявяват морално и законово недопустимо поведение когато са на работа и изпълняват заповед на шефа. Например, продавачката в магазина предлага стока с изтекъл срок на годност или направо развалена, счетоводители изкривяват отчитането и т.н.

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 13:42 от Andariel

# 8
  • Мнения: 2 229
Ако съм част от конкретния експеримент, със сигурност ще съм от 20те процента. Shocked
В други случаи нямам идея.

# 9
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
няма еднозначен отговор.

Ако си част от експеримента?
не бих участвал в това.

# 10
  • Мнения: 2 018
И тъй като става въпрос за определени обстоятелства всички отговори сега според мен ще са невалидни.

Валидни са, защото показват самозаблуждение на 80% от попълващите в момента анкета. Към този момент: 10 - не; 0 - да.
А за отговорността - счетоводителите също носят такава. За продавачката - не знам.

# 11
  • Мнения: 2 448
Това е експеримент, но в реалния живот мисля, че много малко са хората, които биха причинили зло само, защото могат. Поне за пред себе си имат причина, независимо дали тя е удовлетворяваща принципно другите.
Всеки върши нещо с причина, дали добро или лошо. Дори да направиш добро просто ей така и това рядко се среща, дори ако не ти коства нищо.

# 12
  • Мнения: 4 841
Аз съм от тези, които не си правят илюзии. Имам се за възпитан, социално приемлив и принципен човек, но също така знам, че всичко това е НАДградено. Някъде дълбоко вътре в мен спи едно животно, което, поставено в екстремални условия, би оцеляло. Дори ако цената е загърбване на всичко НАДградено.

# 13
  • София
  • Мнения: 708
Ако трябва да защитя себе си или близките ми бих причинила болка независимо кой поема отговорността.

Но не мисля че бих могла безпричинно да причиня болка на човек, особено по начина, описан в експеримента.... ма пък знае ли човек  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 37
Самата мисъл да нараня някого ме кара да се чувствам зле , и ако по някаква причина нямам избор и трябва да го направя ... дано не се налага  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт