Как учите с малчуганите чужди езици?

  • 4 057
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 268
Има една тема за частното образовние, но там обсъждат само детските градини. Затова ми се иска ако има желаещи, да споделят опит как "преподават" чужди езици на по-малките деца.
При нас, например, имаше проблем, че дъщеря ни се изнервяше, когато й говорим на немски и не искаше да слуша.  По това време е била на около година и 7-8 месеца. Първо успях да я заинтригувам с филмчетата на Бебе Айнщайн. Там й казвах кое какво е за по 15мин на ден. После показвахме същите животни и предмети в книжките. После включихме и действия като Патетата плуват във водата, Кучето се крие и т.н. Вече знае доста думи и като я питаш как е на немски еди какво си, казва. Не знам обаче до колко е правилно това. Тя всъщност не осъзнава какво е чуждият език и дали е правилен този метод да се казва думата на български и после на немски.
Споделете някакви игри, филмчета или интересни образователни методи.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Записала съм я на английски по Хелен Дорон и тъй като не съм с нея на уроците, се опитвам да налучквам какво точно правят.
Вкъщи пеем песните от курса - примерно се повтарят разни части на тялото и ги посочваме, аз включвам и други части, които ги няма в песента. В някоя книжка посочвам картинките и питам какво е това, ако не знае или се чуди - казвам аз, друг вариант - да ми посочи всички зелени/червени/сини "еди си какво". Давам й кратки команди, като първия път й повтарям и на български, ако не мога да го покажа с жестове - това супер много й харесва, например: тичай, спри, яж, седни, стани, скачай, махай с ръка, дай пет и т.н. и тя търчи като луда из стаята или имитира ядене и пиене, голяма игра става.  Laughing
На Дисни филмчетата съм ги свалила непреведени, играе на игрите в uptoten.com и оттам вече знае доста думи, за които не предполагах.
Задавам й по сто пъти кратки въпроси - "Искаш ли хляб?", подавайки й хляба и й кимам положително с протяжно йееес и съотвено отрицателно и нооооу и тя схвана накрая и отговаря. Дразня я примерно с "ти си маймуна", обясних й няколко пъти какво да ми отговаря и сега се дразним взаимно с познатите думички.  Laughing
Всичко това е в течение на деня, не отделям специално половин час или един час да учим английски, през целия ден включвам по някоя реплика, когато се присетя. Само вечер е по-специално, като наближи време за сън, започва да иска да си "играем на английски".

# 2
  • Мнения: 380
Ние сме в САЩ и у дома говорим само на български. Пеем песни и на двата езика. Детски филми гледа на английски и изглежда, че разбира какво говорят.
Когато му чета книги го питам на какъв език иска и той си казва български или английски. Често му казвам думичката на единия и после на другия език. 
Когато са малки се учат най-лесно Peace.

# 3
  • Мнения: 5 940
Целенасочено нищо не правим. Синът ми гледа Baby Einstein и запомня някои думи. После ме изненадва като нарича някои предмети на английски. Съпругът ми доста работи с преводи и у нас непрекъснато по някакъв начин се чуват, коментират думи на чужди езици, а Иво е като попивателна. Всичко повтаря.

# 4
  • Мнения: 19 268
Имам чувството, че с английския е по-лесно, защото повечето филмчета и книжки са на англ. Бейби Айнщайн така и не можах да го намеря на немски и се налага аз да стоя до нея и да й разказвам, което не е толкова интересно като не чува звука. Иначе имаме много дискове с немски песнички и приказки, но оттам не знам какво ще научи.

Последна редакция: чт, 29 яну 2009, 10:27 от В_и_В_и

# 5
  • Мнения: 1 685
Здравейте. Има подобна тема и съм писала там, но ще напиша и тук. Моето дете до 4 години и половина не беше чувало и дума на немски. Започнах да вкарвам думички най напред като здравей, чао, дай ми, искам и т.н. Има една книга първите 1000 думи на немски език която е с много илюстрации и под всяка е написана думичката и произношението. Другата книжка е немски за деца придружена е с два диска. Има упражнения и песнички много е полезна. Също учим много стихчета с рими. Гледа доста филмчета и наистина й помагат. Сега вече е доста напред с немския но всяко е индивидуално. Има много книжки с паралелен текст на немски и български.

# 6
  • Мнения: 19 268
viki_hrisa,благодаря много за линка. Едната книжка и ние я имаме, но без диск.

# 7
  • Мнения: 4 406
гледа анимационните канали и запомня фрази- ако не произнася правилно, го поправям. иначе- аз му казвам фразата, той я запомня и така. питам го как е на английски еди -какво си и той ми отговаря.
съвсем лаишки го уча  Laughing

# 8
  • Мнения: 1 685
Eто още книжки
http://www.mobilis.bg/shop/i/DETAILS.ASP?ItmID=16620
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=3717
http://slovo.bg/books/partnerbooks.php?ID=2991
Ние сме си направили лисчета от едната страна е на немски а от другата на българси. Но ние ходим и на градина и тя си общува с децата постоянно. Вече ми привежда какво са си говорили и е много по добре от преди година.

# 9
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В толкова ранна възраст, най-добре е единия от родителите да говори на чуждия език през цялото време. Съпругът ми е грък и въпреки че у дома говорим на български, с детето той общува основно на гръцки. Дъщеря ми разбира прекрасно и двата езика и думите, който използва са и на двата. Чувала съм, че децата в двуезична среда проговарят по-късно, при нас това не важи Wink, напротив бърбори непрестанно.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
В_и_В_и, наистина на английски сякаш има повече материали.. или по-лесно откриваеми.
Все пак виж тук, има филмчета на немски (не съм ги гледала обаче):
http://www.mininova.org/search/?search=disney+deutsch

Ред.: Тук са събрани всички Диснита на немски:
http://www.mininova.org/tor/2074871
Дано са озвучени, а не със субтитри, сега ще пробвам.

# 11
  • Мнения: 3 550
Говоря му на немски от бебе. Всичко разбира, изпълнява нареждания и т.н., но дума не ще да обели, ако не е в настроение. Казва ми "Говори ми на български, не те разбирам." Може да каже инцидентно някоя дума или изречение, когато иска да ме зарадва. По тая методика не знам дали ще го докараме до някакъв сериозен успех. Явно ще трябва в един момент да хвана учебниците и граматиките.
Много благодаря за линковете към немски филмчета! Търсех отдавна.

# 12
  • Мнения: 19 268
И аз благодаря за филмчетата. Досега в замундата нищо не можах да намеря.
Преди да се роди малката си мислех, че непременно единият от нас трябва да й говори на немски, а другият на английски. Накрая се оказа, че нямаме постоянството поне за единия език. Преди време в София бяхме срещнали едно детенце в болницата.Цялото семейство бяха българи.  Майката и бабата говореха с момиченцето само на френски, а таткото на български.
Детенцето говореше езика много добре.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 298
Не съм започвала съзнателно обучение, независимо, че аз самата говоря английски и френски. Детето много обичаше да гледа филмчета на английски, и като потънеше в тях, чудех се какво толкова разбира и й е интересно.

Като тръгна тази есен на градина я записахме допълнително на английски - в самата градина. Изглежда преподавателката е успяла много да я заинтригува (сигурно и всички деца) с обучението, защото още на втория месец когато е удома детето започна съзнателно да търси разни предмети с цел да ги назовава на английски, да взима вестници, списания, книги и гледа какви снимки/картинки има в тях и започва да назовава каквото види на снимката на английски. Също така постоянно се прави на учителка и ме изпитва, както и пита 'еди какво' си как е на английски, когато нещо още не са го учили.

# 14
  • Мнения: 3 804
при нас от самото на4ало запо4нахме на 2 езика, в последствие им взех курс самоу4ител по английски на CD-пригоден за деца от детска градина до 8ми класа,сега и с малката действам по същият на4ин заедно с филм4етата които гледа на английски

Общи условия

Активация на акаунт