Начало на астма ли е това?

  • 788
  • 1
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
Здравейте!

И друг път съм се обръщала към вас, сега отново си позволявам да ви обезпокоя.

Дъщеря ми към момента е на 2г. Преди 4 месеца направи остър бронхо-спазъм, който беше диагностициран като пневмония и лежа в детското отделение на Националната кардиологична болница 6 дни. Беше лекувана с Вентолин инхалации, Урбазон и венозен антибиотик. В епикризата заключението беше пневмония. Всичко започна със сополи, като на 5-я ден беше факт усложнението и приема в болница.

Сега отново направи такъв бронхоспазъм. Педиатърката й, заеднос още 1 педиатърка и алерголог решиха, че можем за момента да се лекуваме у дома, като ще я слушат всеки ден и ако състоянието й се влоши, да бягаме в болницата. Към момента е на лечение с Вентолин сироп, инхалации с физ. разтвор и Клацид. Лекарката ни отново повтори, че това може да е началото на една "детска астма" и ако пристъпът се потрети, диагнозата ще се затвърди. И този път всичко започна със сополи и усложнението дойде на 5-я ден.

Въпросът ми към вас дали наистина това е началото на една астма? Какво може да провокира това усложнение? Дъщеря ми не прави отити, ангини и подобни, а заболяването директно я "удря" в дробовете? Къде според вас да търся корена на проблемите, как да подходя? Как да й помогна и да предотвратя трети такъв бронхоспазъм? Това т.нар. бронхиолит ли е или нещата са различни? В периода ноември-януари между двата спазъма дъщеря ми ходи на ясла, без други проблеми и заболявания.

Благодаря предварително за изказаното мнение!

# 1
  • Мнения: 5 760
Не може да се каже, че е астма. Това е така, защото този спазъм се появява винаги на фона на вирусна инфекция. Вирусите променят реактивността на лигавицата на бронхите и често се наблюдава именно такъв тип реакция. Обикновенно към 4-5 годинка това преминава. Действително в една малка част от децата се появява истинска астма- спазъм при усилие или при наличие на някакъв алерген, но основното е че се случва внезапно, а не в хода на вирусна инфекция.

Общи условия

Активация на акаунт