Отопление - равносметка

  • 6 788
  • 36
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 698
В началото на зимния сезон имаше голяма дискусия кое локално отопление излиза най-изгодно. Каква е равносметката досега? Въпросът ми е най-вече към онези, които са променили начина на отопление преди тази зима. Имаше мнения, че парното на биомаса (костилки от череши и т.н.) е най-изгодно, удобно и ефективно. Така ли е наистина? Ние не посмяхме да променяме парното и останахме на въглища, но освен голямата хамалогия, за триетажна къща вече излиза и доста скъпичко. Моля ви, споделете личен опит - колко ви излезе самата инсталация, удобства/неудобства и цена!  baby_neutral

# 1
  • София
  • Мнения: 958
Инсталацията незная, понеже взехме жилището напълно готово. На газ сме, с котле и програматор, който е в кухнята.
Тристаен апартамент, сметката за октомври - само топла вода 30 лв. , ноември - 115 лв., декември - 240 лв. - вече и с отоплението. 5 човека сме.

Температура на стаите - северните - 18, южните - 19, 20 без слънце и до 22, 23 със слънце.

Но не е изолирана северната част и едната стена на детската е външна. Тази година ще затворим балкона на кухнята и ще изолираме от север, понеже определено губим топлина.

# 2
  • Мнения: 4 345
Без спор май на газ е най-евтино.Ние сме с климатици.Изолацията е ок,дограмата също .Един климатик 12-ка е за стая до 30 кв.м. и ако не се изключва денонощно харчи не повече от 60 лв на м ток./инверторен не от най-пестеливите/.Може да си сметнеш колко време ползвате и кои стаи ...и колко излиза+цената на климатиците и монтажа.Чувала съм за нещо като климатик за цяла къща.Монтира се на покрива и с въздуховоди стига до всяка стая.Били много изгодни,но аз нямам.
Не умея да паля котле/печка/ и за мен това отпадна от самото начало,но имам съседи дето за четири стаи една зима им излиза 1300-1500лв. дърва .Отопляват се на камина с водна риза.

# 3
  • Мнения: 1 422
Мезонет 110 кв.м. на конвекторни радиатори шветски и френски, но с много добра изолация и прозорци, покривът е над спалните, всички стени са външни; няма централна топла вода. 2 бойлера (120 литра за вана и 40 литра за кухня), 2 спални, голям хол с трапезарна част, кухня отделна, 2 бани, коридори.

Сметки за ток (отопление, осветление, всичко) - август 8.48, септември 8.48, октомври 44.80 (нали изравняват на 3 месеца), ноември 92.71, декември 92.71, януари 176.15 лева.

# 4
  • Мнения: 1 844
апартаментът ни е 170 кв,но тъй като сме само двамата с мъжа ми и кучето не ползваме две от спалните-ползваме хол,спалня,кухня,и две бани.общо значи ползваме около 100кв-отопляваме само тях,с климатик 18ка и духалка.имаме и бойлер 80л,един 15л в кухнята и проточен 21kw.апартаментът по принцип е топъл,има качествена изолация и дограма.температурата в стаите ни не падат под 26градуса,и без това съм зиморничава.токът за януари ни е 180 лв,което мисля е нормално.
само едно мнение за опотплението на газ-никога,ама никога не бих използвала такова.животът ми безопасността ми са ми по-важни от пестенето на няколко лева..

# 5
  • Мнения: 2 050
Мисля че е рано още за равносметка. Сметките  за ток за най-студения месец януари все още не са излезли. През януари сте платили декемврийските сметки, като електромерите са засичани 4-5 дни по-рано заради коледните празници/ т. е. за по-малко от 30 дни./
Рано е да се каже каква е равносметката и за отоплението с газ, т.к. от 01.01.2009 /т.е. от началото на по-студения месец/  природния газ е увеличен. за равносметка - може би март месец.

# 6
  • Мнения: 3 376
По-миналата година се отоплявахме на парно.Поддържахме постоянно топло в едната стая,сметките бяха от порядъка на 130 лв.

На следващата година бяхме на климатик.Сметките 110 лв приблизително.
Тази година в ново жилище,само на климатик и конвекторна печка,отопляваме две стаи непрекъснато+бойлер-най-малка сметка за ток досега.

Извода за нас-само с климатик.

# 7
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
и аз да се запиша в темата.
на газ сме, 100кв. изолиран, топъл. с малки изключения парното работи постоянно, вечер намалям Т. до сега сме платили две сметки за газ, от скоро сме "загазени", за декември имаме 130лв за газ и 30 ток, но всичко е засичано преди коледните празници.
също съм на мнение, че основна тежест ще са сметките за януари и февруари.

само едно мнение за опотплението на газ-никога,ама никога не бих използвала такова.животът ми безопасността ми са ми по-важни от пестенето на няколко лева..
".
колко си умна!

# 8
  • София
  • Мнения: 958
и аз да се запиша в темата.
на газ сме, 100кв. изолиран, топъл. с малки изключения парното работи постоянно, вечер намалям Т. до сега сме платили две сметки за газ, от скоро сме "загазени", за декември имаме 130лв за газ и 30 ток, но всичко е засичано преди коледните празници.
също съм на мнение, че основна тежест ще са сметките за януари и февруари.

само едно мнение за опотплението на газ-никога,ама никога не бих използвала такова.животът ми безопасността ми са ми по-важни от пестенето на няколко лева..
".
колко си умна!


Това е много добра сметка! Топлата вода на газ ли ви е или не? Аз се надявам и ние като изолираме северната част да има промяна.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 698
Благодаря за отговорите! Излиза, че на ток не е толкова голяма "теслата"  newsm78 Има ли все пак някой на локално парно с биомаса или друго гориво да каже колко излиза

# 10
  • Мнения: 112
   Къща, неизолирана, но с ПВЦ дограма.Топлим 1 етаж 100кв.м. + 120л бойлер със серпентина.Котела е чешки на въглища/ украински/, автоматичен ,24Кв.Лесен за палене и обслужване.Аз сама се оправям, мъжа ми го чисти, като си идва от път. Отиват по около 200лв. средно за гориво на месец.Но Naughtyкотела ни идва  възголемичък.Вътре става баня/24-27 гр/, а той едва  кътка.Даже в  големите студове/-15-20/, когато гори нон-стоп,  го поддържаме на 65 градуса  водата  в самия котел, че да не се опукаме горе JoyМръсотията е  страхотна- въглища са това ,  не са костилки.Долния етаж е  почернял #CrazyВсе бях чувала, че на газ е  скъпо, ама ние  даваме по 1200 на зима...Без тока,  защото понякога и бойлера се  грее на ток  и  без газта  за готвене.
   
   На работа сме с климатик и с парно на газ.Ако не е изолацията ще умрем от студ, защото радиаторите са вечно лееекинко топлички.То ние и не ги пускаме , де, изолацията е убийствена, няма нужда в случая.Ама за неизолирано жилище  си е кофти.
  А пък топлината от климатика и от парното е  коренно различна.Пък го има и момента с шума...Е,  поне е чисто.

Последна редакция: пт, 30 яну 2009, 23:08 от Lei@

# 11
  • Мнения: 2 172
 Отопляваме с климатик/нон-стоп/ само една стая (хола),в нея спи детето.Кухнята е с реотанова печка(3 бели реотана),но не постоянно.Също така сме с бойлер.Пералня доста често,голям хладилник,компютър нон-стоп.Сметките са между 40 и 60 лв и температурата в хола ни е 26 градуса.
Нямам представа какво е с друг тип отопление,но преди като жевеех още при нашите бяхме с парно и топла вода и бяха баснословни суми,от които едвам се измъкнахме  Crazy

# 12
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 198
При добра изолация и дограма ,най- ефтино излиза с инверторни климатици ,които не се спират, а плюса им е , че лятото пък си ухлаждат  Peace

# 13
  • Мнения: 4 290
Апартаментът ни е 86 квадрата, отоплявам двете спални с радиатори, които са включени 24 часа. Бойлерът също, както и единия компютър. Всичко ни е на ток, нямам нищо на газ. Ноември платих 74 лева, декември 103, януари 164 лева. Миналата година в стария апартамент плащахме много по-големи сметки.

# 14
  • France
  • Мнения: 726
Дърва. 110-120 на месец.

Общи условия

Активация на акаунт